سینمای ایران و جهان در خرداد ماه

سینمای ایران و جهان در خرداد ماه

اگرچه اکران تابستانی سینما در اواخر خردادماه آغاز می شود، با این حال در ایران خرداد ماه فصل امتحانات و کسادی نسبی سینما محسوب می شود.

نمایی از فیلم پارک وی

اعطای جایزه ویژه هیات دواران جشنواره کن به فیلم پرسپولیس ساخته مرجان ساتراپی و ونسان پارونو، اعتراض دولتمردان و نهادهای سینمایی ایران را در پی آورد که آن را اثری ضد جمهوری اسلامی خواندند.

بحث بر سر نسخه ویدئویی فیلم های در حال اکران ایرانی که از بازار سیاه سردر می آورند و میزان فروش آنها را تحت تاثیر قرار می دهد نیز از خبرهای اصلی سینمایی ماه گذشته در ایران بود.

پرفروش ترین فیلم های سینمای ایران

اولین فیلم پرفروش ماه گذشته پارک وی ساخته فریدون جیرانی، روزنامه نگار سینمایی و کارگردانی است که با فیلم موفق قرمز وارد سینمای حرفه ای شد. تهیه کننده این فیلم نیز مدیرمسئول هفته نامه توقیف شده سینما، سید غلامرضا موسوی است که جیرانی سردبیر این هفته نامه بود. پارک وی همچون فیلم های قبلی جیرانی بافتی مبتنی بر قصه روانشناختی و ملودارم جنایی دارد.

نقاب که در هفته های اخیر خبرها و جنجال های بسیاری پیرامون آن شکل گرفته بود، پرفروش ترین فیلم خرداد ماه بود. این فیلم که پس از سه سال توقیف با اصلاحاتی سرانجام بر روی پرده آمد، به کارگردانی کاظم راست گفتار و فیلمنامه ای از پیمان قاسم خانی ماجرای آشنایی و ازدواج دختر یک تاجدار پولدار با یک صاحب رستوران در دوبی است، اما به مرور روابط آن دو به تیرگی می گراید و زن جذب دوست و شریک همسرش می شود.

از دیگر فیلم های روی پرده در این ماه اگه می تونی منو بگیر در باره ازدواج پسر یک خانواده اشرافی با سه زن، دومین ساخته سینمایی شاهداحمد لو، روز سوم که قصه اش در زمان جنگ در خرمشهر می گذرد و گرداب که بر اساس داستانی از صادق هدایت و به کارگردانی حسن هدایت در باره سوء ظن یک مرد به همسرش، آرامش درمیان مردگان در باره آشنایی دو زن در گورستان، بودند.

نمایی از فیلم پارک وی
فیلم های پرفروش ایرانی خرداد
پارک وی 180 میلیون تومان
نقاب 175 میلیون تومان
اگه می تونی منو بگیر 40 میلیون تومان
روز سوم 12 میلیون تومان
گرداب 5 میلیون تومان

مجموع فروش فیلم های ایرانی در ماه خرداد از مرز 480 میلیون تومان فراتر نرفت، حال آنکه در ماه پیش این میزان در حدود 600 میلیون تومان بود.

وقایع اتفاقیه سینمای ایران

اکران فیلم نقاب، با یک رویداد کم نظیر در سینمای ایران یعنی عذرخواهی معاونت سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از اکران این فیلم همراه شد. این درحالی بود که برخی از رسانه ها و منتقدان آن را نمونه ای از فیلمفارسی های نوین خواندند.

اطلاعیه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حالی صادر شد که این فیلم در حال اکران و دومین فیلم پرفروش گیشه ها بود، در این اطلاعیه مسئولیت اعطای مجوز و اکران این فیلم به تصمیم گیریهای اشتباه پیشین نسبت داده شد.

در اقدامی عجیب تر،به دنبال انتشار این اطلاعیه، مدیرکل اداره نظارت و ارزشیابی معاونت سینمایی اعلام کرد که اطلاعیه پوزش خواهی ارشاد از اکران این فیلم ربطی به نسخه فعلی این فیلم ندارد بلکه مربوط به نسخه اصلاح نشده آن بوده است و از خبرگزاریها درخواست کرد تا اطلاعیه قبلی وزارت ارشاد را از روی سایت خبرگزاری ها بردارند.

این درحالی است که نسخه اصلاح نشده این فیلم که حاوی برخی از نماها و صحنه های سانسور شده است در بازار سیاه توزیع شده و تهیه کننده آن را واداشته بود تا در اطلاعیه ترحیمی، مراسم "ختم فیلم" را با برگزاری اکران خصوصی برای اهالی سینما اعلام کند.

نمایی از فیلم نقاب
فیلم نقاب با واکنش های منفی از سوی وزیر و وزارت ارشاد روبرو شد

در حالی که موضوع عرضه فیلم های غیرمجاز و خصوصی در بازار مخفی ویدئویی همچنان داغ است و هدیه تهرانی بازیگر سینمای ایران نیز خبر از سرقت لپ تاپ و دوربین دیجیتال خود داده بود، یک فیلم سینمایی که در ماه گذشته تدارک آن آغاز شد به همین موضوع می پردازد؛ ابی سی دی روایت ابراهیم نوجوان جنوبی است که در بازار بوشهر به فروش سی‌دی فیلم‌های سینمایی اشتغال دارد و در اثر یک اشتباه هنگام تکثیر سی‌دی سبب می‌شود تا تصاویر خانوادگی‌اش به دست دلالان بیافتد.

در همین حال ماه گذشته، مجلس شورای اسلامی کلیات طرح اصلاح قانون مجازات افرادی که به رت غیرمجاز در امور سمعی و بصری فعالیت می کنند را به تصویب رساند که به موجب آن تهیه کنندگان و توزیع کنندگان فیلم های "مستهجن"، اصطلاحی که منظور از آن فیلم های پورنوگرافیک است به مجازات مفسد فی الارض یعنی اعدام محکوم خواهند شد.

اعتراضات سینماگران در باره توزیع گسترده و همزمان نسخه های ویدئویی فیلم های ایرانی درحال اکران سرانجام منجر به برگزاری یک نشست با شرکت اعضای صنف های مختلف خانه سینما در باغ فردوس شد.

در این نشست طی قطعنامه ای از مسئولان ذیربط درخواست شد تا به هر ترتیب ممکن جلوی ورود فیلم های ایرانی غیرمجاز به شبکه ویدئویی مخفی گرفته شود. شرکت کنندگان در این نشست همچنین به عملکرد دولتمردان در مورد سینما انتقاد و آنها را به بی توجهی به سینمای ایران متهم کردند.

با این حال اعلام شد که دادستانی و پلیس در این زمینه اقداماتی را انجام داده اند از جمله اشتری، فرمانده پلیس امنیت ایران گفت که "در سال 85 بیش از چهار میلیون و سیصد هزار سی‌دی غیرمجاز کشف و ضبط" شده است. جعفری جلوه، معاون سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز اعلام کرد که ورود فیلم های غیرمجاز ایرانی به شبکه زیرزمینی ویدئویی سبب وارد آمدن خساراتی صد میلیارد تومانی به سینمای ایران شده است.

انحلال کانون تدوینگران سینمای ایران توسط هیات مدیره خانه سینما نیز یکی دیگر از اخبار سینمایی ماه گذشته بود که دلیل آن عدم فعالیت صنفی این کانون اعلام شد.

سینمای جهان در خرداد

سومین ها در خرداد ماه پرفروش بودند: دزدان دریایی کارائیب3 با فروش نزدیک به 600 میلیون دلار، پرفروش ترین فیلم خرداد ماه بود، این فیلم در آغاز اکران خود در ‌١٧ هزار و ‌٥٠٠ سالن سینمای جهان نمایش داده می‌شد.

فیلم شرک ‌٣ نیز با فروش 550میلیون دلاری در جایگاه دوم قرار داشته است، اکران مرد عنکبوتی 3 همچنان در برخی از سینماها ادامه دارد و مجموع فروش این فیلم در آمریکا به 330 میلیون دلار رسیده است.

13یار اوشن، که سومین قسمت از مجموعه اوشن ها ست نیز در جای سوم قرار دارد.

دزدان دریایی کارائیب: تا انتهای جهان
پرفروش های سینمای جهان
دزدان دریایی کارائیب 600 میلیون دلار
شرک3 500 میلیون دلار
مرد عنکبوتی 3 480 میلیون دلار
چهار شگفت انگیز 400 میلیون دلار
13 نفر اوشن 380 میلیون دلار


پس از نمایش موفق فیلم زودیاک، ساخته اخیر دیوید فینچر، اکران عمومی آن در سینماها آغاز شده است و با استقبال خوب منتقدان روبرو شده است، نکته جالب توجه درباره این فیلم این است که کمپانی تولید کننده وعده داده است بلافاصله پس از پایان اکران فیلم در آمریکا نسخه دی وی دی آن را روانه بازار کند و به این ترتیب مدت زمان انتظار برای تماشای فیلم برای تماشاگران خانگی را که بطور معمول یک تا دو ماه پس از پایان اکران فیلم بود، به صفر کاهش داده است.

وقایع اتفاقیه سینمای جهان

جمع آوری کمک برای آوارگان دارفور توسط بازیگران فیلم 13یار اوشن که شامل جورج کلونی، مت دیمون و براد پیت می شد در جشنواره کن به این جشنواره حال و هوای دیگری داد، بنا به گزارش فرانس پرس در این مراسم این بازیگران مبلغ ‌٢/٩ میلیون دلار برای مردم سودان کمک جمع کردند.

کلونی در نشست خبری بعد از نمایش فیلم گفت: "این فرصتی است که بتوانیم برای واقعه‌ای کمک نقدی جمع‌ کنیم که به نظر ما بسیار اهمیت دارد. بحران دارفور حل نخواهد شد، مگر آنکه همه‌ جهانیانبان برای حل آن بشتابند".

اعلام بازنشستگی پل نیومن، از دیگر خبرهای سینمایی این ماه بود، نیومن 82 ساله اعلام کرده است: "دیگر قادر به بازی آنگونه که رضایت خودم را برانگیزد، نیستم" .

پل نیومن شش بار نامزد دریافت اسکار شد و سه باراین جایزه را از آن خود کرد. وی که در فیلم گربه ای روی شیروانی داغ خوش درخشیده بود، برای اولین بار برای همین فیلم نامزد جایزه اسکار شده بود.

به جز یک اسکار افتخاری، اسکار بازیگری برای فیلم رنگ پول و اسکار جین هرشولت برای کارهای خیریه را نیز دریافت کرده است. آخرین نقش وی در سینما، راهی به فنا (2002) بود.

ساخت برنامه رادیویی در رادیوی 3 بی بی سی درباره خاطرات دوران کودکی توسط کن لوچ، کارگردان چپ گرا و مشهور بریتانیایی از دیگر خبرهای جالب توجه ماه گذشته بود، این برنامه قرار است ماه آینده از این شبکه رادیویی پخش شود.

پوستر فیلم گربه روی شیروانی داغ
گربه روی شیروانی داغ، با بازی الیزابت تایلر و پل نیومن یکی از فیلم های محبوب تاریخ سینماست

کن لوچ برنده نخل طلای کن در سال گذشته برای فیلم بادی که برمرغزار می‌وزد بود.

برگزاری سیزدهمین دوره از اولین جشنواره های فیلم موبایلی در کانادا نیز از خبرهای جالب توجه ماه گذشته بود، موبایل ها که این روزها بدل به رسانه نوظهوری برای ثبت، پخش و انتشار گزارشهای ویدئویی مستند شده اند، رفته رفته جای خود را در دنیای عکاسی و تصویربرداری و گزارشگری خبری می گشایند.

جشنواره فیلم موبایل جم با گزینش 250 فیلم از 30 کشور جهان در تورنتوی کانادا برگزار شد، این جشنواره که تا 17 ژوئن ادامه داشت با حمایت جشنواره فیلم کوتاه آمریکای شمالی برگزار شد.

دارندگان گوشی های موبایل در کانادا و آمریکا پس از دیدن فیلم‌های کوتاه برگزیده شده در جشنواره، با رای دادن به بهترین فیلم، اثر منتخب جشنواره را مشخص می کنند و یا اینکه بر روی سایت این جشنواره، به فیلم مورد نظر خود رای می دهند.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.