مرگ مشکوک داماد میلیاردر عبدالناصر

مرگ مشکوک داماد میلیاردر عبدالناصر

جسد یک میلیاردر مصری که پس از انتشار اتهاماتی علیه وی، مبنی بر جاسوسی برای «موساد» از امنیت جانی خود ابراز نگرانی کرده بود، دیروز در ویلای تابستانی او پیدا شد.

به گزارش سرویس بین‌الملل «بازتاب» به نقل از «تایمز»، روز گذشته جسد «اشرف مروان»، داماد «جمال عبدالناصر»، رئیس‌جمهور فقید مصر، در پایین ویلای چهارطبقه‌اش در «کارلتون هاوس» پیدا شد.
پلیس، مرگ او را مشکوک اعلام کرده است.

دوستان مروان که از سهامداران سابق باشگاه «چلسی» هم بوده، می‌گویند: وی از سه سال پیش و زمانی که متهم به جاسوسی برای اسرائیل در جنگ اعراب و اسرائیل شد، نگران امنیت جانی خود بوده است.

خبر مرگ وی شب گذشته در جامعه عرب لندن به سرعت پیچید. مرگ وی همچنین می‌تواند باعث شوکه شدن عده‌ای از انگلیسی‌های ثروتمند در خاورمیانه شود؛ «عدنان خاشوگی»، (دلال سلاح)، «کن بیتس»، رئیس هیأت مدیره باشگاه چلسی و ژنرال معمر قذافی، رهبر لیبی، جزو شرکای وی بوده‌اند.

در صورتی که مرگ وی قتل باشد،‌ می‌تواند به جنجال‌های سیاسی بسیاری مشابه قتل «الکساندر لیتیونکو»، جاسوس سابق «KGB» منجر شود.

«هارولد بلوم»، نویسنده کتاب «Eve of Destruction» و از نویسندگان مجله «Vanity Fair» در کتابش راجع به جنگ‌های 1973 «یوم کیپور» او را «جاسوس» خوانده بود.

وی پس از مرگ عبدالناصر در سال 1970، به عنوان دامادش، یکی از اجزای سیستم‌های جانشینی او به همراه «انور سادات» بود که جنگ را نیز همین مهره‌ها آغاز کردند.
یک کمیته اسرائیلی پس از جنگ، وی را تنها یک مأمور عادی خوانده بود.

به گفته منابع اسرائیلی، مروان خود در سال 1969 وارد سفارت اسرائیل در اروپا شد و پیشنهاد همکاری داد. آزمایش‌های «موساد» نیز ثابت کرد که او جاسوس دوجانبه نیست.

در سال‌های بعد، وی اطلاعاتی را در مورد مصر و جهان عرب به آنان داد که «موشه دیان»، وزیر دفاع اسرائیل و دیگران، آنها را بی‌ارزش خوانده بودند.

مروان خود هرگونه همکاری با سازمان‌های جاسوسی را رد کرده و گفته بود که احتمال قتل وی وجود دارد.
مروان در دهه 60 با «مونا»، دختر عبدالناصر، ازدواج کرد که دارای دو فرزند و چند نوه هستند.

شایعاتی در مورد نحوه پولدار شدن وی سال‌ها نقل محافل عربی بود. بسیاری بر این باور بودند که او یک دلال سلاح است و از طریق انور سادات، روابط خوبی را برقرار کرده است.

وی دارایی‌های بسیاری در نقاط مختلف جهان داشت اما محل اقامت اصلی‌ او، لندن بوده است.
مروان پیش از این 3 درصد سهام باشگاه چلسی را نیز در اختیار داشت و مورد تحقیقات مالی در مورد فروش سهام باشگاه به «رومن آبرامویچ» نیز قرار گرفت.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.