گوردون براون: نقشه حمله به ایران وجود ندارد

گوردون براون: نقشه حمله به ایران وجود ندارد

در نخستین روز نخست وزیری گوردون براون که روز چهارشنبه جایگزین تونی بلر شد، روزنامه ایندپندنت پرسش‌های خوانندگان و پاسخ‌های آقای براون را منتشر کرده است که بخشی از آن مربوط به نقش بریتانیا در جنگ عراق می‌شود.

"کالوم مکینتایر" از شهر "آبردین" می‌پرسد: "پس از کابوس عراق آیا حاضرید قول بدهید که به هیچ نقشه آمریکایی مبنی بر اشغال ایران نخواهید پیوست؟"

گوردون براون می‌گوید: "هیچ نوع نقشه حمله به ایران وجود ندارد. ما همواره خواستار حل معضل هسته‌ای ایران از راه دیپلماتیک و گفت و شنود بوده‌ایم. یعنی ما باید از طریق سازمان ملل و اتحادیه اروپا عمل کنیم، کما اینکه تا کنون همین راه را رفته‌ایم، اما ایران حاضر به پذیرش اراده جامعه بین المللی نبوده است. ایران به نوبه خود باید مسئولیت‌هایش را جدی بگیرد و با قطعنامه‌های شورای امنیت بطور تمام و کامل موافقت کند."

"سایمن اکونر" از شهر لیورپول پرسیده: "با درک امری که واقع شده پاسخ شما در یک واژه به این پرسش چیست که آیا اشغال عراق یک کار غلط بود؟" گوردون براون هم مختصرا گفته: "نه."

"سارا هیلز" از منطقه گیلفورد گفته: "شما کسی بودید که می‌توانست با تهدید به استعفا یا مخالفت علنی مانع از ورود بلر به جنگ عراق شود. شما اکنون چه احساسی دارید که مقامتان را از زندگی هزاران عراقی و صدها سرباز بریتانیایی برتر دانستید و مداخله نکردید؟"

پاسخ گوردون براون به این پرسش مفصل تر است: "من در صمیمیت دیدگاههای شما در باره جنگ تردید ندارم. ما می‌دانیم که جنگ برای حزب ما و کشور ما یک مسئله تفرقه انداز بوده، ولی من امیدوارم شما نیز دیدگاههای من را صمیمانه بدانید. بی گمان، در برنامه ریزی‌های ما برای دوره بعد از سقوط صدام اشتباههایی صورت گرفته و من فکر می‌کنم، باید از این اشتباهها درس لازم را بگیریم و با درک این حقیقت که تدابیر ضروری ای پیاده خواهد شد که به اعاده اعتماد نه تنها در پارلمان، بلکه در میان توده‌ها هم خواهد انجامید، جلو برویم. ما همه درسهایی را که لازم به آموختن است، فرا خواهیم گرفت."

"ان فیلیپز"، یکی دیگر از خواننده‌های ایندپندنت از گوردون براون پرسیده که آیا هرگز شبها با فکر کودکان کشته شده عراقی از خواب بیدار می‌شود. پاسخ گوردون براون به این پرسش مستقیم نیست:

"کشته شدن تحت هر شرایطی یک فاجعه است. من به عنوان نخست وزیر بطور خستگی ناپذیر تلاش خواهم کرد که همه کودکان عراق در صلح و امنیت به سر ببرند و نیرو‌های مسلح ما پس از انجام وظیفه به سلامت به کشور برگردند."

گوردون براون در پاسخ به این پرسش که آیا به خدا باور دارد و اگر مومن است، آیا باورهای مذهبی اش روی زندگی و خط مشی سیاسی اش تاثیرگذار است یا نه، می‌گوید: "بله، من به خدا ایمان دارم. با اینکه مسلما این باور روی زندگی تاثیرگذار است، باز هم باور مذهبی یک قضیه شخصی است. زندگی و خط مشی من تحت تاثیر ارزش‌ها و اصولی قرار دارد که من با آنها بار آمده‌ام: باور به انصاف، دادگری و فرصت؛ باور به اینکه هر فرد روی زمین باید قادر باشد از استعدادش حد اکثر استفاده را بکند."

در کنار پرسش‌های ظاهرا سخت و جدی افرادی هم از نخست وزیر جدید بریتانیا سوال‌های ساده و روزمره‌ای کرده‌اند، به مانند "بیل هوپر" که پرسیده: "چه رستورانی را برای من و دوست دخترم توصیه می‌کنید که غذای خوش مزه و در عین حال ارزان داشته باشد؟" گوردون براون هم مختصر و مفید گفته: "در منطقه "کرکالدی" یک رستوران چینی عالی هست با نام "ماکسین".

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.