آینده تونی بلر

آینده تونی بلر

ده سال پیش، تونی بلر در میان تشویق و دست زدن طرفدارانش، کار خود را به عنوان نخست وزیر آغاز کرد، و امروز نیز این سمت را ترک می کند. اما تونی بلر بعد از کناره گیری، زندگی خود را چگونه خواهد گذراند و هزینه هایش را از کجا تامین خواهد کرد؟
تونی بلر

مزایای مالی

تونی بلر، نسبت به همه نخست وزیران قبلی بریتانیا در سنین جوان تری از کار کناره گرفته است. اما قطعا وضعیت مالی بهتری نسبت به بسیاری از آنها خواهد داشت.

برای نمونه ادوارد هیث، یکی از نخست وزیران سابق بریتانیا، هرگز صاحب خانه ای نبود و روزی که عنوان نخست وزیری را ازدست داد عملا جایی برای زندگی کردن نداشت، بطوری که یکی از اعضای پارلمان، آپارتمان خود در لندن را در اختیار او گذاشت، یا وینستون چرچیل، که بعد از جنگ جهانی دوم از نخست وزیری کنار رفت، عملا ورشکسته بود و مجبور شد برای تامین مخارجش، خانه خود را به فروش برساند.

اما برخلاف چرچیل، تونی بلر مبلغی معادل ۶۰۰ هزار دلار به عنوان حق سنوات خدمت از دولت دریافت خواهد کرد. همچنین یک اتوموبیل شخصی و یک راننده خواهد داشت و بیست و چهار ساعته از او حفاظت می شود.

علاوه بر اینها، تونی بلر حق بازنشستگی دولتی به میزان ۱۲۸ هزار دلار در سال دریافت می کند که مخصوص نخست وزیران است و 168 هزار دلار هم بابت اداره دفترش به او داده می شود و این همه، علاوه بر حقوقی است که بعنوان نماینده مجلس می گیرد.


محرومیتها

اما به گفته یکی از مشاوران نزدیک تونی بلر، آقای بلر هنوز دقیقا نمی داند که چه آینده ای در پیش رو دارد و چه کارهایی خواهد کرد. به گفته او مطمئنا یکی از چیزهایی که تونی بلر از دست می دهد، گزارشهای محرمانه سرویس های اطلاعاتی است؛ گزارشهایی که او را از مسائل بریتانیا و سایر کشورهای جهان آگاه می کرد.

بنابراین بنظر می رسد که بعدها اگر سوالی از او بپرسند، ممکن است اطلاعات لازم را برای جواب دادن به آن، مانند دوران نخست وزیری اش، نداشته باشد.

مسئله دیگری که برای تونی بلر ممکن است رخ دهد این است که از خدمات بیست و چهار ساعته در محل زندگی خود محروم می شود و بعید نیست که از این بابت احساس سردرگمی کند.

تونی بلر

همه چیز در مقر نخست وزیری، برای او مهیا بوده، در حالیکه از این پس، تمام کارها به عهده خودش خواهد بود، حتی کارهای ساده ای مانند زنگ زدن به لوله کش، برای تعمیر لوله های خانه!

سفیر صلح

ملاقت تونی بلر با پاپ بندیکت شانزدهم، رهبر کاتولیکهای جهان در روز شنبه گذشته، ۲۳ ژوئن نیز خود نشان دهنده بخشی از کارهایی است که او قصد دارد در آینده انجام دهد. به گفته یکی از مشاوران نزدیکش، او واقعا مشتاق است که بتواند فرستاده ویژه صلح و دوستی، میان مسیحیان، یهودیان و مسلمانان باشد.

آقای بلر، خواهان تائید پاپ است تا بتواند موسسه ای را موسوم به "بنیاد بین ادیان" تاسیس کند و کاخ سفید آمریکا نیز امیدوار است که تونی بلر از طرف کشورهای غربی، مذاکره کننده مسائل صلح خاورمیانه شود.

الستر کمبل، که قبلا مسئول ارتباطات نخست وزیر بریتانیا بوده، در مورد آینده تونی بلر بسیار امیدوار است . او می گوید تونی بلر، کارهای بسیار زیادی در آینده می تواند انجام دهد. به گفته او، تونی بلر الان ۵۴ ساله است، در حالیکه وقتی گلدستون و چرچیل از نخست وزیری کنار رفتند بیش از ۸۰ سال سن داشتند.

نوشتن کتاب خاطرات

الستر کمبل، همچنین معتقد است تونی بلر، بر روی یک معدن طلا نشسته است، یعنی خاطراتش. خود تونی بلر نیز امیدوار است که خاطرات روزانه اش، به یک منبع مالی خوب تبدیل شود.

"اد ویکتور"، از مسئولان دفتر آقای کمبل است و اغلب در زمینه چاپ آثار و خاطرات افراد و ستاره های معروف فعالیت می کند. او می گوید کتاب خاطرات تونی بلر، ممکن است برای او حدود ۱۰ میلیون دلار، درآمد داشته باشد.

ویکتور می گوید، تونی بلر باید خیلی سریع کار فروش خاطراتش را انجام بدهد. رونالد ریگان رئیس جمهور پیشین آمریکا، بلافاصله بعد از ترک سمتش، کتاب خاطرات خود را منتشر کرد که این کار عاقلانه بود، اما مارگارت تاچر، خیلی دیر چنین کرد، به همین دلیل نیز پول کمتری بدست آورد.

سخنرانی های پول ساز

بعضی از نخست وزیران سابق، برای کسب درآمد، حتی در آگهی های تبلیغاتی تلویزیونی شرکت کرده اند. اما اگر تونی بلر قصد نداشته باشد وارد این نوع کارها شود، چه کارهای دیگری می تواند انجام دهد؟

الستر کمبل معتقد است یکی دیگر از کارهایی که تونی بلر می تواند انجام دهد، پیروی کردن از روش همسرش و شرکت در سخنرانی های دوره ای در آمریکاست.

تونی بلر

اگرچه تونی بلر، جاذبه ای را که بعد از حملات یازدهم سپتامبر داشته، تاحدودی از دست داده، اما او هنوز یکی از محبوبترین و مشهورترین چهره های بریتانیایی است و می تواند حضار را به شدت جلب سخنرانی هایش کند.

شرکت در این سخنرانی ها، برای کسی که قبلا نخست وزیر بوده، یک مزیت دیگر هم دارد. وقتی کسی عادت داشته باشد که مردم مدح وستایشش را بگویند، بودن در میان صدها شنونده پر انرژی در آمریکا یا کشورهای دیگر می تواند برای او از نظر روانی بسیار خوشایند باشد. او می تواند فکر کند که هنوز شخص مهمی است و این مسئله می تواند خسارت از دست دادن کارش را، از لحاظ روانی، تا حدودی جبران کند.

"اد ویکتور" می گوید، معتقد است که تونی بلر می تواند، برای هر سخنرانی خود در آمریکا ۱۵۰هزار دلار پول دریافت کند. تمام هزینه های او نیز، از جمله هزینه اقامت و بلیت درجه یک هواپیما به او پرداخت می شود.

اما آیا تمام پولهای جهان می تواند احساس از دست دادن این سمت بزرگ را جبران کند؟ قطعا مدتی طول خواهد کشید تا تونی بلر بتواند خود را، با شرایط جدید تطبیق دهد اینکه، دیگر قدرتمندترین فرد کشور نیست.

تمام کسانی که قبلا نخست وزیر بوده اند، حتما در یک مورد با هم اتفاق نظر دارند، و آن این است که هیجان انگیزترین شغلی را که تا کنون داشته اند از دست داده اند.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.