مبتلا شدن هاله اسفندیاری در زندان به ناراحتی پوستی

هاله اسفندیاری در زندان به ناراحتی پوستی مبتلا شده است

 شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل و وکیل دادگستری به رادیو فردا می گوید که هاله اسفندیاری، موکل وی، در زندان اوین به ناراحتی پوستی مبتلا شده است. خانم عبادی می گوید که متهمان سیاسی در سیستم قضایی کنونی حتی در مقایسه با متهمان عادی از هیچ گونه امکاناتی برخوردار نیست.

خانم عبادی، در نامه ای به محمود هاشمی شاهرودی، رییس قوه قضائیه برخورد دوگانه قوه قضائیه با متهمان سیاسی و عادی را به شدت مورد انتقاد قرار داده و آزادی فوری موکلش هاله اسفدیاری پژوهشگر از زندان و دادن اجازه خروج از ایران به موکل دیگرش نازی عظیما مترجم وخبرنگار رادیو فردا را خواستار شده است.

خانم عبادی در گفت وگو با رادیو فردا می گوید: در روزنامه ها خبری درج شده بود درباره مرد راننده ای که مسافرش را به بیابان های اطراف تهران برده و به او تجاوز کرده و پس از اعتراف و اثبات جرم با قرار یک میلیون ریال وثیقه روانه زندان شده است.

وی افزود: من این را مستند قرار دادم و به آقای شاهرودی گفتم که موکلم خانم پرناز عظیما جرمش فقط خواندن خبر از رادیو فرداست ولی برای ایشان پانصد میلیون وثیقه صادر شده و تازه هنوز اجازه خروج از کشور به وی نداده اند.

شیرین عبادی با ذکر این نمونه از رییس قوه قضائیه پرسیده است که آیا این شیوه برخورد دخالت سیاست در قضاوت نیست؟

شیرین عبادی که وکالت هاله اسفندیاری پژوهشگر را که بیش از ۴۰ روز است در زندان اوین به سر میبرد نیز بر عهده دارد اظهار داشت: خانم اسفندیاری در زندان به دلیل نبودن هوای تازه و گرما به ناراحتی پوستی مبتلا شده است.

خانم اسفندیاری در زندان به دلیل نبودن هوای تازه و گرما به ناراحتی پوستی مبتلا شده است.

شیرین عبادی 

خانم عبادی می گوید: به موکلش هاله اسفندیاری تاکنون اجازه ملاقات با خانوده اش را نداده اند و او هم تاکنون نه تنهاموفق به ملاقات با موکلش نشده، حتی پرونده او را برای قرائت در اختیارش نگذاشته اند.

شیرین عبادی در نامه به رییس قوه قضائیه با ذکر وضعیت دو موکلش پرسیده آیا راننده ای که در بیابان به زنی تجاوز می کند باید وضعش بهتر از یک استاد دانشگاه باشد؟ کدام یک از این دو نفر برای یک اجتماع خطرناک ترند؟

شیرین عبادی می گوید: هدف او از این مقایسه روشن ساختن این نکته است که متهمان سیاسی در سیستم قضایی کنونی حتی در مقایسه با متهمان عادی از هیچ گونه امکاناتی برخوردار نیست.

بازداشت و ممنوع الخروج شدن ایرانی -آمریکایی ها

پرناز عظیما خبرنگار رادیو فردا که اواخر ماه  ژانویه ۲۰۰۷ میلادی، برای ملاقات با مادر بیمار خود به ایران رفت به محض ورود فرودگاه مهرآباد، گذرنامه اش ضبط شد. به رقم تودیع وثیقه سنگین از سوی نازی عظیما، گذرنامه وی، هنوز به او بازگردانده نشده است.

در جریان یکی از ملاقات هایی که خانم عظیما برای پس گرفتن گذرنامه اش با مقام های رسمی داشته، از وی خواسته شد تا با سرویس اطلاعاتی و امنیتی ایران همکاری کند که این درخواست از سوی وی رد شده است.
مقامات قضایی ایران، اتهام خانم عظیما را اقدام علیه امنیت ملی عنوان کرده و برای وی قرار وثیقه ۵۱۰ میلیون تومانی صادر کرده اند.

هاله اسفندیاری، پژوهشگر مرکز تحقیقات وودرو ویلسون، نیز که تابعیت ایرانی - آمریکایی دارد چهل روز پیش از سوی جمهوری اسلامی بازداشت شد.

هاله اسفندیاری که برای دیدار مادر۹۳ ساله اش به ایران سفر کرده بود، به اتهام اقدام علیه امنیت ملی در زندان اوین به سر می برد.

در مدت ۴۰ روزی که از زندانی شدن خانم اسفندیاری می گذرد، مقامات قضایی ایران از پذیرفتن وکالت نامه شیرین عبادی برای دفاع از او، خودداری می کنند.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.