توقف حج عمره در صورت ادامه برخورد با حجاج ایرانی

توقف حج عمره در صورت ادامه برخورد با حجاج ایرانی

پس از آنکه آیت الله مکارم شیرازی، از مراجع تقلید شیعه در قم هشدار داد که در صورت ادامه تعرض به شیعیان در عربستان سعودی، حج عمره را تحریم خواهد کرد، رئیس سازمان حج و زیارت ایران اعلام کرد که در صورتی که افراد "تندرو و کج سلیقه" به آنچه وی برخوردهای نامناسب با حجاج ایرانی خواند ادامه دهند، سفرهای حج عمره متوقف خواهد شد.
مسجدالحرام
بیش از یک پنجم حجاج عمره را ایرانیان تشکیل می دهند

مصطفی خاکسار قهرودی، رئیس سازمان حج و زیارت ایران به خبرنگاران گفته: "مسئولان عربستان که خود می‌ دانند این گونه اقدامات مخرب و لطمه زننده به ریشه‌های اعتقادی شیعیان از کجا نشأت می‌ گیرد، باید آن را کنترل کنند".

وی در عین حال اشاره کرده که در این زمینه مذاکراتی با مسئولان سعودی انجام گرفته و مسئولان سعودی موفقیتهایی برای کنترل "اقدامات سوء" علیه شیعیان داشته اند.

مذهب وهابی که مذهب رسمی در عربستان سعودی است رویکردی انتقادی نسبت به مذهب تشیع دارد و طی حدود هفت دهه که شهرهای مکه و مدینه تحت حکومت دولت سعودی قرار گرفته، همواره نسبت به برخی آداب مذهبی که شیعیان در کنار اعمال حج انجام می دهند ممانعتها و محدودیتهایی در این شهرها اعمال می شود و گاه نیز برخوردهایی شخصی با شیعیان رخ می دهد.

آن گونه که رئیس سازمان حج و زیارت ایران اعلام کرده، طی سه ماه گذشته ‪ ۳۲۲‬هزار نفر از ایران عازم حج عمره شده اند و پیش بینی می‌ شود تا پایان موسم عمره، ‪ ۶۲۰‬هزار نفر در قالب پنج هزار کاروان از ایران برای مراسم عمره عازم عربستان سعودی شوند.

حجاج ایرانی بیش از بیست درصد آمار سه میلیونی زائرانی را که از سراسر جهان برای حج عمره به این کشور می روند تشکیل می دهند.

از پس از روی کارآمدن دولت محمد خاتمی در ایران که روابط ایران و عربستان سعودی رو به بهبودی نهاد، گفته می شد که در مراسم حج از محدودیتهایی که بر حجاج و زائران شیعه که اکثریت آنان را ایرانیان تشکیل می دهند اعمال می شد کاسته شده است.

اما از اظهارات آیت الله مکارم شیرازی و رئیس سازمان حج و زیارت ایران بر می آید که نحوه برخورد با شیعیان در مراسم حج بار دیگر اعتراض برانگیز شده است.

اعتراض به نحوه رفتار با شیعیان در عربستان سعودی در شرایطی صورت می گیرد که جنگ فرقه ای در عراق به احساسات خصمانه ای که طی قرنها میان برخی شیعیان و اهل تسنن وجود داشته دامن زده و دور تازه ای از اختلافات مذهبی میان مسلمانان رقم زده است.

آیت الله ناصر مکارم شیرازی عصر دوشنبه (25 ژوئن) در دیدار ائمه جماعت مساجد تهران هدف از آنچه شبهه افکنی علیه شیعیان در عربستان سعودی خواند را جلوگیری از فراگیرشدن مذهب شیعه در جهان دانست و گفت: "این چه مستحبی است که به شیعیان توهین می شود؟ سازمانهای مربوط به حج باید در این خصوص فکری کنند".

آیت الله مکارم شیرازی گفته که اخیراً نامه ای به وزارت امورخارجه ایران نوشته و در آن تصریح کرده که مسئولان کشور نباید تنها به وعده های دولت سعودی در مورد عدم "تعرض و شبهه افکنی" علیه شیعیان اکتفا کنند و باید شرایطی فراهم شود تا این وعده ها در عمل اجرا گردد.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.