وزیر اطلاعات: حسین موسویان مجرم است

وزیر اطلاعات: حسین موسویان مجرم است

وزیر اطلاعات ایران گفته است که حسین موسویان، عضو سابق گروه مذاکره کنندگان هسته ای ایران، از نظر این وزارتخانه مجرم است.
حسین موسویان
موسویان پس از تصدی سمتهای مهم در جمهوری اسلامی به اقدامات ضد امنیتی متهم شد

به گزارش سایت اینترنتی مجلس، غلامحسین محسنی اژه ای، وزیر اطلاعات، در جلسه کمیسیون امنیت ملی مجلس شرکت کرد و به سئوالات بیست و هفت تن از نمایندگان در مورد پرونده آقای موسویان حاوی اتهام اقدامات ضد امنیتی علیه او پاسخ داد.

آقای اژه ای در این جلسه اظهار داشت که آقای موسویان از نظر وزارت اطلاعات مجرم است اما تصمیم نهایی در این مورد توسط قاضی پرونده اتخاذ خواهد شد.

نمایندگان شرکت کننده در جلسه این سئوال را نیز مطرح کردند که اگر اتهامات ضد امنیتی حسین موسویان تایید شده، به چه دلیل وی با سپردن وثیقه نقدی آزاد شده است؟

وزیر اطلاعات گفت که تشخیص تناسب اتهام با قرار وثیقه بر عهده قاضی بوده است و افزود که وثیقه دویست میلیون تومانی برای آزادی موقت متهم را نا متناسب نمی داند.

به گفته آقای اژه ای، اگر جرم جاسوسی حسین موسویان اثبات شود، قوانین موجود حداکثر ده سال حبس را برای این جرم تعیین کرده است و وثیقه تعیین شده با ده سال حبس تناسب دارد.

دسترسی به اطلاعات

همچنین، در این جلسه این سئوال مطرح شد که وزارت اطلاعات چه اقداماتی به منظور جلوگیری از دسترسی آقای موسویان به اطلاعات طبقه بندی شده دولتی انجام داده و آیا مسئولان مرکز تحقیقات استراتژیک از فعالیت های او مطلع شده اند؟

محسنی اژه ای
اژه ای: از نظر وزارت اطلاعات حیسن موسویان مجرم است


به گفته مخبر کمیسیون امنیت ملی، وزیر اطلاعات در پاسخ گفته است که آقای موسویان تا دو هفته پس از آزادی به قید وثیقه، برای چند روز در محل کار خود حاضر می شده و نامه هایی را امضا می کرده است اما بعدا از ادامه کار در مرکز تحقیقات استراتژیک و جای دیگری که به اسرار حکومتی دسترسی داشته خودداری ورزیده است.

به مخبر کمیسیون امنیت ملی مجلس، حسین موسویان از زمان آزادی موقت سه بار به وزارت اطلاعات فراخوانده شده است و برخی از افراد مرتبط با این پرونده نیز احضار شده اند.

حسین موسویان در زمانی که حسن روحانی سمت دبیر شورای عالی امنیت ملی و سرپرست مذاکرات هسته ای جمهوری اسلامی را بر عهده داشت، عضو این شورا و از جمله اعضای ارشد گروه مذاکره کننده ایران بود.

پس از آغاز ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد و برکناری آقای روحانی از شورای عالی امنیت ملی، آقای موسویان نیز از سمت های خود در شورا و گروه مذاکره کنندگان هسته ای کنار گذاشته شد و به مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت رفت.

اوایل ماه مه جاری گزارش شد که حسین موسویان، معاون پژوهشی این مرکز، بازداشت شده و بعدا، دادستان عمومی و انقلاب تهران این بازداشت را تایید کرد و گفت که متهم تحویل زندان اوین شده است.

بعدا خبر آزادی آقای موسویان با سپردن وثیقه انتشار یافت.

حسین موسویان که در زمان ریاست جمهوری اکبر هاشمی رفسنجانی سفیر ایران در آلمان و پیش از آن نیز سفیر جمهوری اسلامی در روسیه بود، به عنوان یکی از طرفداران آقای رفسنجانی شهرت دارد.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.