نشست غیرعلنی مجلس درباره سهمیه بندی بنزین

نشست غیرعلنی مجلس درباره سهمیه بندی بنزین

به دنبال بروز درگیری و خشونت درپی آغاز اجرای طرح سهمیه بندی بنزین در ایران، مجلس شورای اسلامی، نشستی غیرعلنی و غیررسمی با حضور وزیران نفت و کشور برگزار کرد و در نهایت به این تصمیم رسید که سهمیه بندی بنزین در چند ماه آینده به طور آزمایشی اجرا گردد تا طی این مدت برای تعیین قیمت بنزین آزاد تصمیم گرفته شود.
جایگاه بنزین در تهران
برخی گزارشها از آتش زدن جایگاههای توزیع و کشته شدن چند نفر حکایت دارد

با این حال، رئیس مجلس در پایان این نشست گفت که دولت مصصم به اجرای طرح سهمیه بندی بنزین است و مجلس نیز دولت را در این زمینه یاری می ‌کند.

وی سهمیه‌ بندی بنزین را طرحی ضروری و مفید برای کشور دانست و گفت که سهمیه بندی بنزین "باعث می‌ شود این ذخیره خدادادی برای کشور محفوظ بماند، همچنین موجب می‌ شود که دست نیاز بسوی بیگانگان دراز نکنیم و بتوانیم فشارها را بهتر تحمل کنیم".

غلامعلی حدادعادل، رئیس مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران گفت که کنگره آمریکا در صدد بررسی طرحی برای فشار بیشتر به ایران از طریق موضوع بنزین است و ادامه داده: "هر چه آسیب پذیری کمتر شود، استقلال کشور بیشتر می ‌شود ... دولت می‌خواهد دلاری را که به بیگانه برای خرید بنزین می ‌دهد صرف توسعه و بهسازی کشور کند".

وی تصریح کرد که هیچ مشکلی برای مردم ایجاد نشده و گفت: "عادت کرده ‌ایم بنزین ارزان و فراوان مصرف کنیم و حالا می ‌خواهیم این عادت را تغییر دهیم ... مردم باید برنامه خود را با قانون تنظیم کنند و ممکن است یک روز ‪ پنج‬لیتر و یک روز هم دو لیتر مصرف کنند، مردم باید برنامه خود را طوری تنظیم کنند که در چارچوب مقدورات کشور، بنزین مصرف کنند".

رئیس مجلس همچنین از برخی مطبوعات در مورد مطالبی که در ارتباط با سهمیه بندی بنزین نوشته اند انتقاد کرد و گفت: "از مطبوعاتی که با تیترهای درشت دل مردم را خالی می‌ کنند، گله می‌ کنم، ‌این التهاب آفرینیها ازنظر مردم مخفی نمی ‌ماند".

آقای حدادعادل در مورد اقدامات خشونت آمیز و آتش زدن جایگاههای بنزین که در پی آغاز سهمیه بندی بنزین رخ داد گفت: "ملت ایران دشمنانی دارد و آنها پول خرج می‌ کنند و عده ‌ای معدود و فریب خورده که همیشه وجود داشته و خواهند داشت، به بهانه‌ بنزین تخریبهایی به وجود می‌ آورند".

نشست غیرعلنی غیررسمی مجلس شورای اسلامی درباره سهمیه بندی بنزین پس از آن برگزار شد که گزارش شد گروهی از نمایندگان مجلس با استناد به نارضایتی مردم و مشکلات اجرای سهمیه بندی، طرحی سه فوریتی برای توقف سهمیه بندی به هیئت رئیسه مجلس دادند.

رأی گیری برای این طرح سه فوریتی باید با حضور اعضای شورای نگهبان برگزار شود اما گزارشی از برگزاری جلسه ای برای بررسی چنین طرحی مخابره نشده و نمایندگان مجلس نیز تا پایان تیرماه (22 ژوئیه) به تعطیلات رفتند.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.