پمپ بنزین ها به آتش کشیده شد

پمپ بنزین ها به آتش کشیده شد

خبرهای دریافتی از تهران و شهرستان‌های مختلف از به آتش کشیده‌شدن چندین پمپ بنزین توسط معترضان خشمگینی حکایت دارد که اعلام ناگهانی سهمیه‌بندی بنزین، واکنش تند آنان را برانگیخته‌است. در حالی‌که اخبار غیررسمی از به آتش کشیده‌شدن 16 پمپ بنزین در نقاط مختلف تهران حکایت دارد، رئیس انجمن جایگاهداران استان تهران به آتش کشیده‌شدن حداقل پنج پایگاه بمب بنزین را تائید کرده است. 

به گفته «ناصر رئیسی‌فر»، اگرچه پمپ های بنزین این جایگاه ها کاملا بسته بود و آتش سوزی ها به دلیل وجود بنزین نبوده است اما ساختمان و تلمبه‌های این جایگاه و دیگر تجهیزات موجود در جایگاه به آتش کشیده شد. به گفته وی، جایگاه‌های تخریب‌شده شامل انتهای اتوبان نیایش، شیر پاستوریزه، حکیمیه تهرانپارس، خیابان نیروی هوایی ، ابتدای جاده دماوند بوده اما ممکن است به این تعداد افزوده شود. 

همانطور که این مقام مسؤول گفته، اعلام یکباره سهمیه بندی و غافلگیر کردن مردم و جایگاهداران باعث اتفاقات سه‌شنبه شب شده است به گونه‌ای جایگاهداران فرصتی برای ارتباط با نیروی انتظامی و اعمال امنیت نداشتند. 

رئیسی‌فر همچنین در گفتگو با آفتاب خاطرنشان کرد:‌ ما بیش از یک سال است که هشدار می‌دهیم اجرای این روش نیاز به یک سری زیرساخت‌ها در جامعه دارد که در حال حاضر فراهم نیست و نیز روش مناسبی برای کنترل مصرف نیست و در جامعه تنش ایجاد می‌کند. 


این درحالی‌است که مقامات دولت و مجلس در مصاحبه‌هایی به مردم اطمینان داده بودند که اجرای این طرح، آنان را با مشکل مواجه نمی‌کند. «سید کاظم وزیری هامانه» وزیر نفت که سه‌شنبه شب در بخش خبری ویژه شبکه دو سیما سخن می‌گفت، پس از اعلام جزئیات سهمیه‌بندی بنزین تاکید کرد: دولت نخواهد گذاشت مردم در تهیه بنزین با مشکل مواجه شوند. وی افزود: با توجه به سهمیه‌بندی در نظرگرفته شده مردم تا سه ‬ماه آینده هیچ مشکلی در تهیه بنزین نخواهند داشت. بعد از اتمام این مهلت ، دولت برای حل مشکل بنزین و قرار نگرفتن مردم در شرایط سخت برنامه‌ریزی خواهد کرد. 

«محمد رضا باهنر» نائب رئیس مجلس نیز در همین مصاحبه تلویزیونی با تاکید بر اینکه «دولت باید برای عرضه بنزین به صورت آزاد و با نرخ تمام شده فکری کند»، گفت: سهمیه‌بندی بنزین با توافق دولت و مجلس اجرایی شد. وی افزود: سهمیه‌بندی بنزین با سیستم کارت هوشمند سوخت در دنیا بی‌نظیر است و همت بالای وزارت نفت در این زمینه ستودنی است. 

وی یاد آور شد: امیدوار بودیم که این کار بزرگ در سال 85 اتفاق بیفتد که به دلایل مختلف اجرای آن در سال گذشته منتفی شد. البته اگر به روش های سنتی مانند کوپن می خواستیم این کار را انجام دهیم، امکان آن زودتر از این تاریخ وجود داشت، اما به دلیل اشکالات فراوان در این روش، تاخیر در اعمال سهمیه‌بندی بنزین توجیه‌پذیر شد. 

وی خاطر نشان کرد: در جلسه مشترکی که هفته پیش با مسئولان وزارت نفت داشتیم، مطمئن شدیم که آمادگی کامل برای اجرای قانون سهمیه‌بندی بنزین وجود دارد. هر چند یک اختلاف نظر در مورد زمان اعلام آن وجود داشت اما دیدیم از آنجا که اعلام زود هنگام آن، موجب ذخیره بنزین در منازل توسط مردم و بروز حوادث احتمالی خطرناکی خواهد شد، ناچارا موافقت شد که چند ساعت قبل از آغاز اعمال سهمیه‌بندی تاریخ اجرای آن اعلام شود. 

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.