درگیری های خشونت بار در پمپ بنزین های ایران

درگیری های خشونت بار در پمپ بنزین های ایران

پس از 14سال کشمکش مابین مجلس و دولت سرانجام مجلس هفتم موفق شد طرح سهمیه بندی بنزین را به تصویب برساند.


به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزای "انتخاب" این طرح که قرار بود از اول خرداد ما شروع شود برای هماهنگی ارگان های دولتی-حکومتی 15روز به تعویق افتاد اما بازهم اجرایی نشد تا سرانجام از یک دقیقه بامداد امروز چهارشنبه ششم تیرماه سال 1386 به مرحله اجرا گذارده شد.

از ساعت ها مانده به آغاز سرح سهمیه بندی سوخت در اکثر استانهای کشور تنش هایی آغاز شد. در اهواز کار به درگیری میان مردم رسید و پمپ بنزین منطقه عامری برای ساعتی از ادامه تحویل سوخت باز ماند. در اصفهان جایگاه سوخت میدان شهدا با هجوم گسترده مردم مواجه شد و در تهران اکثر جایگاه های تحویل سوخت چهره ای  مانند یک پارکینگ عمومی به خود گرفت.

خبرنگار "انتخاب" می افزاید: تعدد بسیار خودروها در تهران که هر روز باعث ایجاد ترافیک می شود خود معضلی عدیده برای کلان شهر تهران است که تا کنون تمامی اقدام ها از گذشته تا امروز برای حل این مشکل چاره ساز نبوده است.

گمانه زنی های کارشناسان اقتصادی و اجتماعی بر این امر استوار بود که با توجه به عدم آشنایی مردم با نحوه سهمیه بندی سوخت و با عنایت به عدم زمان بندی علمی برای آغاز اجرای این طرح، دولت از آغاز تا تثبیت آن با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم خواهد کرد.

از ساعت 9شب روز 3شنبه تمامی معابر و جایگاه های سوختی کشور و اللخصوص تهران مملو از خودروهایی شد که تمایل داشتند دخیره بنزین خود را تا قبل از بامداد روز چهارشنبه ششم تیر به میزان حداکثر افزایش دهند. اما با توجه به ترافیک همیشگی شهر تهران، تحویل مواد سوختی به کندی پیش رفت و البته ترافیک رشدی سریعتر به خود گرفت تا تمامی شهر تهران تبدیل به یک پارکینگ بزرگ شود.

عدم اطمینان مردم به تحویل سوخت و استرس و اضطراب روز کاری باعث هیجان های غیر طبیعی میان مردم شد و هرکه برای دستیابی به بنزین مورد احتیاج حتی از زور بازوی خویش نیز بهره برد.

با توجه به اینکه در چنین شرایطی نیروهای انتظامی نیز در پیچ و خم ترافیک مانده اند، نزاع بر سر تحویل سوخت بصورتی جدی افزایش یافت تا جایی که در بسیاری از جایگاه سوختی از جمله نیایش و حکیمیه کار به ضد و خورد با انواع سلاح سرد رسید.

با رسیدن ماموران انتظامی عده ای از مردم به نزاع با نیروی انتظامی برخواستند و جایگاه سوختی حکیمیه را به آتش کشیدند. همچنین مردم به فروشگاه زنجیره ای شهروند حمله برده و به غارت آن پرداختند.

با توجه به دامنه اغتشاشات و گسترش ناامنی در معبرها و شاهراه های اصلی تهران باید هرچه سریعتر چاره ای اندیشه شود تا از آسیب های جدی بیشتر جلوگیری شود.

یک منبع آگاه: مردم آرامش خود را حفظ کنند
یک منبع آگاه و سرشناس که ساعت 2 و30 دقیقه بامداد با خبرنگار "انتخاب" گفتگو می کرد تصریح کرد: مردم باید آرامش خود را حفظ کنند ، هر چند مجلس نیز تقصیر بزرگی به گردن دارد. ما از همان اول در کار کارشناسی رفت و برگشتی طرح به مجلس پیش بینی چنین روزی را کرده بودیم

وی گفت بهترین راه حل در این شرایط آنست که طرح را برای یک هفته به تعلیق در آوریم و سپس با توجه به پلاک خودروها سهمیه بندی بنزین را آغاز کنند.

وی افزود: ایرانیان با سیستم های آی تی زیاد آشنا نیستند و طرح کارت سوخت برای بسیاری از مردم نگران کنند و نامفهوم است. ما وظیفه داشتیم ابتدا به مردم آشنایی مقتضی را بدهیم تا به چنین روزی گرفتار نیاییم.

این مقام اگاه که نخواست نامش فاش شود در پایان گفتگوی بامدادی خود با "انتخاب" از مسوولان کشور خواست به خیابان ها بروند تا اضطراب مردم را از نزدیک لمس کنند.

این دکترای اقتصاد و کارشناس دولتی در پایان اظهار امیدواری کرد که مردم در این شرایط به نیروی انتظامی یاری رسانند تا آنها بتوانند شرایط را هرچه سریعتر با حالت عادی بازگردانن

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.