خشونت در آغاز سهمیه بندی بنزین در ایران

خشونت در آغاز سهمیه بندی بنزین در ایران

اعلام ناگهانی آغاز سهمیه بندی بنزین در ایران با هرج و مرج و بروز خشونت در تهران و چند شهر دیگر همراه بوده است.
پمپ بنزین مشتعل
برخی گزارشها از آتش زدن جایگاههای توزیع و کشته شدن چند نفر حکایت دارد

پس از آنکه در ساعات پایانی روز سه شنبه رسانه های همگانی در ایران اعلام داشتند که قانون سهمیه بندی بنزین در ایران از نیمه شب به اجرا گذاشته می شود، دارندگان خودرو به منظور تهیه و ذخیره سازی سوخت تا قبل از آغاز سهمیه بندی به جایگاههای توزیع هجوم بردند.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - از ساعت 21 و پخش اطلاعیه به اجرا گذاشتن سهمیه بندی از تلویزیون دولتی، حرکت خودروهای شخصی و عمومی به سوی جایگاه های سوخت باعث بروز ترافیک شدید در بسیاری از خیابان های تهران و تشکیل صف های طولانی در برابر جایگاه های عرضه سوخت شد.

در اثر ترافیک شدید، رفت و آمد در مسیرهای منتهی به تعدادی از جایگاه ها از جمله چند خیابان اصلی تهران تقریبا متوقف شد.

به گفته شاهدان عینی، برخی از صاحبان خودرو پس از سوختگیری، محتوای باک اتومبیل خود را در ظروف قابل حمل خالی می کردند و مجددا در صف دریافت بنزین قرار می گرفتند.

گزارش شده است که در تعدادی از شهرهای دیگر ایران نیز وضع مشابهی بروز کرد.

'تصمیم نسنجیده'
 آنچه در این شب بر جایگاه داران گذشت فاجعه بود و همه این ازدحام و درگیری ها و خرابکاری مجموعا بر اثر یک تصمیم نسنجیده بوده است
 
ناصر رییسی فر - رییس هیات مدیره اتحادیه جایگاه داران


براساس گزارش های رسیده از تهران، اعلام ناگهانی آغاز سهمیه بندی با درگیری بین صاحبان خودرو بر سر دریافت بنزین و اعتراض آنان به مسئولین جایگاه ها همراه بود و دست کم یک جایگاه به آتش کشیده شد.

برخی گزارش ها از کشته شدن سه نفر در جریان حوادث شب گذشته حکایت دارد اما منابع رسمی این خبر را تایید نکرده و جزییات بیشتری در این مورد انتشار نداده اند.

قانون سهمیه بندی بنزین به تصویب مجلس رسیده بود اما تا سه ساعت قبل از اجرایی شدن این قانون، دولت، احتمالا به خاطر جلوگیری از ذخیره سازی سوخت توسط مردم، اطلاعی در مورد زمان آغاز آن انتشار نداده بود.

هرج و مرج و خشونت

برخی روزنامه های بامداد چهارشنبه تهران اخبار ازدحام صاحبان خودرو برای دریافت بنزین را بدون جزییات حوادث خشونت بار شب گذشته منتشر کرده اند.

در همانحال، خبرگزاری دانشجویان ایران - ایسنا - ضمن مخابره تصویری از یک جایگاه بنزین مشتعل، به نقل از خبرنگاران خود از بروز پاره ای درگیری ها در برخی مناطق تهران خبر داده و افزوده است که "عده ای با سوء استفاده از این شرایط به ایجاد اغتشاش و بر افروختن آتش در برخی پمپ بنزین ها اقدام کردند."

به گزارش ایسنا، معاون سیاسی و امنیتی فرمانداری تهران در مورد تخریب و آتش زدن پمپ بنزین ها گفته است که دستگاه های ذیربط تدابیری را برای مقابله با "اقدامات برخی سوء استفاده کنندگان از شرایط" اندیشیده اند.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران نیز به این خبرگزاری گفته "شنیده ایم که دو تا سه جایگاه را آتش زده اند."

جایگاه بنزین شامگاه سه شنبه
جایگاههای توزیع با هجوم مردم برای خرید و ذخیره سازی بنزین مواجه شدند


در مورد علت بروز خشونت، این مقام وزارت نفت گفته است که جایگاه ها بنزین کافی در اختیار داشته اند اما احتمالا علت درگیری این بوده است که با اعلام خبر آغاز سهمیه بندی، جایگاه داران احتیاط کردند و جایگاه ها را بستند.

این خبرگزاری همچنین اظهارات ناصر رییسی فر، رییس هیات مدیره اتحادیه جایگاه داران پمپ بنزین، را مخابره کرده که با انتقاد شدید از نحوه اعلام خبر سهمیه بندی گفته است که "آنچه در این شب بر جایگاه داران گذشت فاجعه بود و همه این ازدحام و درگیری ها و خرابکاری مجموعا بر اثر یک تصمیم نسنجیده بوده است."

آقای رییسی فر گفته است که آغاز سهمیه بندی بدون اطلاع و آمادگی جایگاه داران اعلام شد و افزوده که در تعدادی از مناطق دیگر ایران نیز درگیری هایی روی داده است.

براساس جدول سهمیه بندی بنزین که از سوی مقامات دولتی انتشار یافته، هر اتومبیل سواری شخصی در ماه 100 لیتر بنزین در یافت می کند و این مقدار برای تاکسی های بنزین سوز 800 لیتر و برای مسافربر شخصی 600 لیتر تعیین شده است.

این جدول سهمیه سایر خودروهای شخصی و خدماتی و نحوه دریافت سوخت را نیز که با استفاده از کارت هوشمند صورت می گیرد تعیین کرده است.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.