طرح جدید کنگره برای تشدید تحریم ایران

طرح جدید کنگره برای تشدید تحریم ایران

مجلس نمایندگان ایالات متحده طرحی را در دستور کار خود قرار داده که در صورت تصویب فشار بر شرکت های غیرآمریکایی برای خروج از بخش انرژی ایران را تشدید می کند.
کنگره آمریکا
کنگره آمریکا طرح جدیدی را برای تشدید تحریم های ایران در دستور کار قرار داده است

این طرح که مورد حمایت نمایندگان دموکرات و جمهوریخواه مجلس نمایندگان است، با حذف راه های فرار قانونی تحریم شرکت های سرمایه گذاری کننده در صنعت نفت و گاز ایران، کاخ سفید را موظف به مجازات شرکت های اروپایی و ژاپنی طرف معامله با جمهوری اسلامی می کند.

تام لانتوس رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا پس از تصویب این طرح در این کمیته در روز سه شنبه، از دولت جورج بوش به خاطر آنچه سوء استفاده از اختیاراتش و به اجرا نگذاشتن مجازات های در نظر گرفته شده برای شرکت های غیرآمریکایی طرف معامله با ایران خواند انتقاد کرد.

قانون تحریم های ایران و لیبی مصوب سال ۱۹۹۶ دولت آمریکا را به تحریم شرکت های غیرآمریکایی با سرمایه گذاری بیش از بیست میلیون دلار در صنعت نفت ایران، موظف می کند.

در این حال، شرکت های غیرآمریکایی در سال های گذشته از فرصت غیبت شرکت های بزرگ نفتی ایالات متحده در بخش انرژی ایران به خوبی بهره برده اند.

به گفته آقای لانتوس تصویب این طرح به سرمایه گذاران غیرآمریکایی در ایران اخطار می کند دوره معامله با این کشور به پایان رسیده است.

از سوی دیگر، این طرح از سپاه پاسداران اتقلاب اسلامی به عنوان سازمانی تروریستی با فعالیت های وسیع اقتصادی نام برده است.

طرح جدید کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا در حالی مطرح می شود که آمریکا با رایزنی گسترده در سطح بین المللی توانسته علاوه بر تحریم های شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه برنامه هسته ای ایران، بسیاری از بانک های اروپایی و ژاپنی را از معامله با جمهوری اسلامی منصرف کند.

واشنگتن همچنین با متهم کردن بانک های صادرات و سپه ایران به همکاری با برنامه اتمی این کشور و انتقال پول به گروه های 'تروریستی'، آنها را تحریم کرده است.

در این حال، باراک اوباما، نماینده دموکرات مجلس سنا و نامزد ریاست جمهوری این کشور نیز ماه گذشته طرحی را به این مجلس ارائه کرد که سرمایه گذاران خارجی را به خروج سرمایه های خود از ایران تشویق می کند.

به گفته سناتور اوباما دولت ایران از درآمدهای نفتی برای توسعه برنامه هسته ای خود و حمایت از گروه های تروریستی در خاورمیانه استفاده می کند و اعمال فشار بر شرکت ها برای قطع روابط مالی با جمهوری اسلامی اثر تحریم ها را افزایش می دهد.

هر کدام از این دو طرح برای تبدیل به قانون باید پس از تصویب در دو مجلس نمایندگان و سنای کنگره آمریکا به تایید رئیس جمهور این کشور برسد.

ایران گروه هایی مانند حماس و حزب الله که از سوی بسیاری کشورهای غربی "تروریستی" شناخته می شوند را "جنبش های مقاومت مردمی" توصیف می کند و کمک به آنها را کمک به تروریسم نمی داند.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.