نه ناراحتی دارد نه نگرانی!! ؛ لایق میزبانی نیستیم

نه ناراحتی دارد نه نگرانی!! ؛ لایق میزبانی نیستیم!


کنفدراسیون فوتبال آسیا اعلام کرد، فرصت ایران برای ارسال مدارک به پایان رسید تا قطر تنها نماینده میزبانی جام ملتهای 2011 باشد.

به نقل از رویترز، پس از کناره گیری هند برای میزبانی جام ملتهای 2011 آسیا، ایران و قطر از بختهای اصلی برای میزبانی بودند.به دلیل عدم تهیه مدارک مورد نیاز AFC از سوی ایران، قطر تنها بخت اصلی است.
بنا به گزارش کنفدراسیون آسیا، مسؤولان قطر هفته گذشته تمامی مدارک مورد نیاز را به طور رسمی تقدیم AFC کرده اند و می توانند در دوره بعدی میزبان باشند.فرصت ایران برای ارسال مدارک پنجشنبه هفته گذشته به پایان رسید و دیگر بختی برای میزبانی ندارد.با توجه به قطعی شدن شرایط میزبانی قطر برای جام ملتهای 2011، اما هفتم مرداد ماه سال جاری تصمیم نهایی گرفته می شود.
***
اینکه ما انتظار داشته باشیم فوتبال کشورمان بتواند در برهه فعلی و یا حتی یک دهه آینده، میزبانی رقابتهای معتبری چون جام ملتهای آسیا را برعهده بگیرد، هر چند غیرممکن نیست، اما بسیار دور از ذهن است و حتی می توان پیش بینی کرد با ادامه روند کنونی، این مدت به سالهای بیشتری نیز تبدیل شود.
علی آبادی به عنوان شخص اول ورزش ایران که از او به عنوان یک مدیر غیر ورزشی یاد می شود، در برخی مصاحبه هایش بر این نکته صحه گذاشته است که یک مدیر غیر ورزشی است و اظهار نظرهایش هم کارشناسی شده نیست. هنوز یادمان نرفته که او بعد از بازیهای آسیایی دوحه قطر اعلام کرد کاروان ورزشی ایران باید در دوره بعد به عنوان سومی این مسابقات دست پیدا کند. احتمالی که هر چند غیرممکن نیست، اما بسیار دور از ذهن است.
با این حال براساس گفته های رئیس سازمان تربیت بدنی، فوتبال ایران این توانایی را دارد که میزبانی رقابتهای معتبر جام ملتهای آسیا را برعهده بگیرد. اما علی آبادی برای این اظهارنظرش هیچ پشتوانه ضمانتی ندارد که آیا در عمل هم می توان به این مهم دست یافت که فوتبال ایران میزبانی رقابتهای جام ملتهای آسیا را بپذیرد؟
خبری که روز گذشته از طریق خبرگزاریهای معتبر دنیا مخابره شد، حکایت از آن داشت که فوتبال ایران به دلیل اینکه نتوانسته مدارک مورد درخواستش برای میزبانی را به کنفدراسیون فوتبال آسیا ارایه کند، از رسیدن به این افتخار محروم شده است.
در متن این خبر آمده است: «کنفدراسیون فوتبال آسیا، ایران را به دلیل ارایه نکردن مدارک لازم برای میزبانی جام ملتهای آسیا در سال 2011، از جمع کشورهای درخواست کننده میزبانی این رقابتها کنار گذاشت.»
براساس این گزارش، تنها دلیل حذف ایران از میزبانی جام ملتها ارسال نشدن مدارک تکمیلی در مهلت تعیین شده (21 ژوئن - پنجشنبه گذشته) بوده است. این در حالی است که پیش از این تیم فوتبال استقلال تهران نیز به همین دلیل و ارایه نکردن فهرست بازیکنان در موعد زمانی تعیین شده، از حضور در لیگ قهرمانان آسیا محروم شده بود. براساس مهلت تعیین شده از سوی AFC، اعضای فدراسیونها باید توافقنامه به امضا رسیده توسط فدراسیونهای مربوط را به همراه تمام اسناد پیشنهادی طبق مفاد مندرج در فهرست قوانین، حداکثر تا 21 ژوئن ارایه می کردند.
نکاتی که در این خبر بیشتر از هر چیزی به چشم می خورد، ابتدا ارسال نشدن مدارک و سپس نداشتن فدراسیون و مسؤول مشخص است که اجازه نداد توافقنامه به امضا رسیده فدراسیون به محل کنفدراسیون فوتبال آسیا ارسال شود. اولین مشکل همین چند ماه پیش برای استقلال به نوع دیگری تکرار شد و هر چند عمق آن فاجعه بیشتر از حال بود، اما نشان می دهد که فوتبال ایران هنوز آن قدر حرفه ای نشده است که از گذشته درس بگیرد.
زمانی که علی آبادی مسببان حذف استقلال از لیگ قهرمانان آسیا را از صحنه ورزش! حذف کرد، کمتر کسی تصور می کرد چند ماه بعد این مشکل به نوعی دیگر تکرار شود. اما این بار هم مدارک فدراسیون فوتبال ایران دیر به مقر کنفدراسیون فوتبال آسیا ارسال شد تا عملاً هیچ شانسی برای میزبانی ایران در رقابتهای جام ملتهای آسیا قایل نشویم. البته این مورد را می توان به همه مشکلات چند ماهه فوتبال ایران اضافه کرد که بدون رئیس فدراسیون و چارت اداری مشخص فعالیتهایش را دنبال می کند و هر کسی در هر سمتی که هست برای خودش تصمیم گیری می نماید.سرپرست فدراسیون فوتبال هم که تنها به دنبال سرکشی به سمتها و پستهایی است که از سوی رئیس سازمان تربیت بدنی به وی اعطا می شود و طبیعتاً زمان کافی برای رسیدگی به امور فدراسیون فوتبال را در اختیار ندارد.
همین مشکل بزرگ که هنوز مشخص نیست چه زمانی حل خواهد شد، باعث گردید فردی در فدراسیون فوتبال برای پیگیری پیشنهادهای سازمان تربیت بدنی احساس مسؤولیت نکند و پیشنهاد ایران برای قبول میزبانی جام ملتهای آسیا به امان خدا رها شود.
از سوی دیگر وضعیت سخت افزاری فوتبال ایران به گونه ایست که به هیچ وجه نمی توان توقع برگزاری جام ملتهای آسیا را داشت. وقتی ما نمی توانیم یک دیدار داخلی که حساسیت چندانی را هم ندارد در ورزشگاه تختی بندرعباس بدون درگیری برگزار کنیم و زمانی که در تبریز و شهرهای دیگر، میلیونها تومان به ورزشگاهها خسارت وارد می شود و شرکت واحد اتوبوسهای از رده خارجش را در اختیار تماشاگران می گذارد و بعد از دیدار پرسپولیس و سپاهان میلیونها تومان به ورزشگاه آزادی خسارت وارد می گردد و... با این شرایط چگونه و با کدام پشتوانه انتظار داریم عنوان میزبانی را به ما بدهند؟اما مهمترین دلیل که شاید کسی به طور رسمی آن را اعلام نکرده و مشکلات زیادی را هم برای ورزش کشورمان به وجود آورده است، بحث ورود بانوان به ورزشگاههای محل برگزاری مسابقات فوتبال است که قطعاً کنفدراسیون فوتبال آسیا نمی تواند این را بپذیرد که مسابقات فوتبال بدون حضور بانوان برگزار شود. شاید به همین دلیل بود که مسؤولان فعلی فدراسیون فوتبال نیز خیلی پیگیر این میزبانی نبودند و ترجیح دادند از همان ابتدا مانع شکل گیری این نطفه شوند.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.