سنای آمریکا لایحه مهاجرت را احیا کرد

سنای آمریکا لایحه مهاجرت را احیا کرد
سنای آمریکا طی یک رای گیری بار دیگر بحث درباره یک طرح فراگیر به منظور اصلاح قوانین مهاجرت در این کشور را احیا کرده است.
جورج بوش
آقای بوش از سنا خواست آنچه را فرصتی تاریخی خواند از دست ندهد

این لایحه مورد حمایت جورج بوش رئیس جمهور آمریکاست و او که اصلاح قوانین مهاجرت را یکی از اولویت های داخلی خود قرار داده می گوید خواهان وضع قانونی تازه تا پایان سال جاری است.

این لایحه ضمن اعمال تدابیر تازه مرزی راه را برای اقامت قانونی حدود 12 میلیون مهاجر غیرقانونی باز می کند. البته تخمین ها در مورد شمار مهاجران غیرقانونی در این کشور متفاوت است.

تلاش ها برای تصویب این لایحه در کنگره از هفته ها پیش به علت مخالفت برخی از جمهوری خواهان و همچنین دمکرات ها بی نتیجه مانده است.

اما سنا روز سه شنبه با 64 رای مثبت در مقابل 35 رای منفی، حکم به از سر گیری بحث در مورد این لایحه داد؛ لایحه ای که حاصل سازشی میان کاخ سفید و گروهی از سناتورهای دو حزب است.

رهبران سنا برای فائق آمدن بر مخالفت جمهوری خواهان یک بودجه 4/4 میلیارد دلاری اضافی برای امنیت مرزی را به لایحه افزوده اند.

سناتور دمکرات ادوارد کندی که از حامیان این لایحه است گفت رای سه شنبه برای احیای بحث درباره آن "گام عمده رو به جلویی برای امنیت ملی، برای اقتصاد ما و برای انسانیت ماست."

با این حال جیم دِمینت، سناتور جمهوری خواه، اخطار داد که طرح همچنان با مخالفت شدید برخی سناتورها که از سوی رای دهندگان محافظه کار تحت فشارند به آن رای مخالف دهند، روبرو خواهد بود.

نمایندگان سنا سه هفته قبل، در روز هفتم ژوئن، پس از دو هفته بحث و بررسی نتوانسته بودند بر سر طرح به توافق برسند و طی یک رای آیین نامه ای عملا باعث خروج طرح از دستور کار سنا شدند.

در پی آن حادثه، جورج بوش طی دیداری با سناتورهای حزب خود شخصا از آنها خواست از لایحه حمایت کنند.

وی روز سه شنبه پیش از رای گیری تازه از کنگره خواسته بود "فرصتی تاریخی" را برای اصلاح سیستمی که "کار نمی کند" از دست ندهند.

نظرسنجی ها نشان می دهد مهاجرت غیرقانونی یکی از نگرانی های عمده رای دهندگان آمریکایی است و انتظار می رود در انتخابات ریاست جمهوری 2008 از مسائل کلیدی باشد.

جزئیات لایحه

براساس لایحه پیشنهادی مهاجران غیرقانونی پس از پرداخت جریمه ای 5 هزار دلاری می توانند برای گرفتن ویزایی قابل تمدید موسوم "Z" درخواست دهند.

آنها در نهایت می توانند در مسیر دریافت حق اقامت دائمی قرار گیرند؛ فرآیندی که می تواند چندین سال به طول انجامد.

سرپرستان خانواده ها باید پیش از درخواست ویزا، ابتدا به کشورهای متبوع خود بازگردند.

این لایحه همچنین یک "سیستم امتیازدهی" را پیش بینی می کند که برای اعطای کارت سبز بیش از پیوندهای خانوادگی بر تحصیلات، آموزش زبان انگلیسی و مهارت های کاری تاکید دارد.

این لایحه همچنین یک ویزای موقتی دوساله برای کارگران مهمان پیش بینی می کند.

اما کلیه این تدابیر قرار است به بعد از استقرار 18 هزار محافظ تازه مرزی، تقویت حصار مرزی میان آمریکا و مکزیک و نصب سیستم های پیشرفته نظارتی در مرزها موکول شود.

برخی از مخالفان این لایحه در کنگره می گفتند که تصویب آن عملا به معنی پاداش دادن به قانون شکنان خواهد بود.

سایر منتقدین گفته اند که این طرح حق مهاجران قانونی برای آوردن بستگان خود به آمریکا را محدود می کند.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.