رابطه استاد - دانشجو از ایران تا استرالیا

این رابطه استاد - دانشجو در استرالیا است

۱- انتقاد استاد از شاگرد یا بالعکس به معنای دشمنی یا حالگیری نیست و نیازی هم به طی کردن یک دوره طولانی  آشنایی با هم ندارد و  می شود  همان جلسه اول آشنایی٬ بقول معروف شاخ به شاخ شد. آستانه نقد هیچ خط قرمزی و ملاحظه ای را بر نمی تابد جز توهین و افترا.

۲- رابطه استاد -دانشجو در چارچوب یکسری فکت مطرح است و مسائل عاطفی ٬ احساسی (درک کردن همدیگر!) جایی ندارد.

۳- استاد در بیان نظرات خود بسیار رک و صریح است و انتظار دارد دانشجو هم چنین باشد.  استاد خیلی زود وارد اصل مطلب می شود بدون صغری کبری چیدن های اضافه

۴- در جلسات رو در رو یا هر گونه مکالمه یک حس طنز و گوشه و کنایه هم مطرح است. بطور خاص استرالیایی ها دوست دارند حاشیه هم بروند (مثلا دو تا بد و بیراه به نخست وزیر بگویند) و دوست ندارند فقط بحث در رابطه با موضوع اصلی باشد . بقول خودشان از زبان رنگارنگ colourful language استفاده می کنند.

۵- استاد را می شود به اسم کوچک صدا کرد. با هم سیگار کشید ٬ قهوه خورد و ....

۶- برای ملاقات استاد در دفتر کار حتما قرار قبلی لازم است. قرار باید در وقت اداری یا ساعت کار باشد. بموقع سر قرار رفتن و پانکچوالیتی خیلی مهم است.

۷- آسانترین و سریعترین راه دسترسی از طریق ایمیل است و استاد سعی می کند در اولین فرصت ممکن تحت هر شرایطی جواب ایمیل را بدهد (البته نه درخواست نامعقول یا جانک میل).

۸- جلسات گرو هی و میتینگ ها با اینکه خیلی جدی و مهم تلقی می شوند ولی این بمعنی خشک و عبوس بودن نیست. ریلکس و راحت.

۹- وقتی دانشجو از یک موضوعی کلی گویی می کند٬  استاد حتی اگر یک مورد استثنا هم سراغ داشته باشد به رخ دانشجو می کشد.

۱۰- استاد از بکار بردن هر صفت عالی تو سط دانشجو - که توی ایران خیلی مرسومه ! - مثل بهترین ٬ اولین ٬ عالیترین ٬ کاربردی ترین و .... اصلا خوشحال نمی شود و آنرا دال بر نادانی دانشجو از دامنه کار یا موضوع طرح می داند.

۱۱- دانشجو موقع پرزنتیشن و ارائه کار باید از هرگونه بزرگنمایی ٬ اغراق و کلی گویی خودداری کند.

۱۲- نظر دادن راجع به یک موضوع یا طرح تا وقتی با آمار ٬ ارقام یا گرافیک همراه نباشد خیلی جدی گرفته نمی شود. بکار گرفتن احساس و قسم و   ... کمکی به تفهیم بهتر نمی کند.

۱۳- استاد از اعتماد بنفس دانشجو یا هرگونه خلاقیت و خوش سلیقگی خوشحال می شود و متعاقبا ابراز احساسات  می کند.

۱۴- نیازی به توضیح دادن جزئیات کار نیست. و اصولا روش کار هم زیاد جدی گرفته نمی شود مهم نتیجه خروجی است. اتفاقا از روش تحقیق یا محاسبات کلاس بالا زیاد خوشش نمی آید !

۱۵- روی قول استاد با خطای ۱۵٪ می شود حساب کرد. اگر کاری از دستش بر نیاید یا در حوزه اختیارش نباشد بدون رودربایستی جواب منفی می دهند. Sorry

۱۶- استاد با اعمال سیاست دایی جان ناپلئونی سعی می کند با دانشجو در نیفتد٬ البته اگر موردی پیش آمد سعی می کند بیشتر دانشجو ضرر کند تا خودش.

۱۷- استاد در مورد نحوه پوشش ٬ قیافه٬ مذهب ٬ لهجه ٬ رنگ پوست و موارد دیگزی که حریم شخصی دانشجو تلقی می شود اصلا دخالت یا قضاوت نمی کند و احترام می گذارد. سوئ استفاده از موقعیت استادی یا توهین و تحقیر جایی ندارد و قابل شکایت و پیگیری قانونی است.

۱۸- تقریبا صدر در صد مسئولیت کار (و هر اتفاقی که بیفتد ) با دانشجو است حتی اگر دانشجو کاری را به توصیه استاد انجام داده باشد.

۱۹- اگر جواب سئوال را بداند اینقدر توضیح می دهد که دانشجو بگوید بسه ! اگر بلد نباشد راحت می گوید نظری ندارم

۲۰- رابطه استاد-شاگرد فقط در محیط دانشگاه معتبر است و بیرون از دانشگاه بی معنی .

علی

https://alishar.blogfa.com/

وبلاگ از شار تا شهر

+1
رأی دهید
-0
قابل توجه کاربران محترم:
توجه کنید که درج رای مثبت به مطالب، به معنی تایید مطلب و یا علاقه به محتوای خبر نیست و طبعا درج رای منفی نیز به معنی عدم علاقه به محتوای خبر نخواهد بود. سیستم شمارش آرا کمک میکند تا مطالب مهمتر، به انتخاب کاربران سایت، از دیگر مطالب مجزا شده و در بخش مطالب داغ ظاهر گردند. ممکن است یک خبر ناگوار از ارزش خبری بالایی برخوردار بوده و صحیح تر آن است که کاربران به این خبر رای مثبت داده تا در بخش خبرهای داغ سایت در معرض دید بینندگان بیشتری قرار گیرد. بنابراین درج رای مثبت و یا منفی به معنای مهم بودن خبر و یا بی اهمیت بودن آن است.
به جمع دنبال‌کنندگان ایرانیان انگلستان در فیس‌بوک بپیوندید:
به جمع دنبال‌کنندگان سایت خبری سرگرمی رایان در فیس‌بوک بپیوندید:
نظر شما چیست؟