ترور امام جماعت شلنگ آباد اهواز

ترور امام جماعت شلنگ آباد اهواز

هشام سیمری، امام جماعت مسجد فاطمة الزهرا در محله عرب نشین شلنگ آباد شهر اهواز یکشنبه شب گذشته به ضرب گلوله افراد مسلح ناشناس که در کنار خانه او به کمین نشسته بوده اند، کشته شده است.
محله شلنگ آباد اهواز - عکس از خبرگزاری مهر
محله فقیرنشین شلنگ آباد از کانونهای نا آرامی قومی دو سال پیش اهواز بوده است

غلامعلی حدادعادل، رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز مجلس ، آقای سیمری را از روحانیون "ولایتمدار و فعال" خوانده که "توانست عده‌ ای را از دامان ضد انقلاب جدا کند و به آغوش نظام برگرداند و در نهایت به دست دشمنان اسلام به شهادت رسید".

هشام سیمری علاوه بر پیشنمازی مسجد فاطمة الزهرا، مسئولیت مؤسسه خیریه و صندوق قرض الحسنه فاطمة الزهرا را نیز بر عهده داشته و به مخالفت با فعالان و گروههایی شهرت داشته که در زمینه مسائل قومی عربهای استان خوزستان فعالیت می کرده اند.

آقای سیمری خود نیز عرب بوده اما بومی استان خوزستان نبوده، بلکه از عراقیانی بوده که به ایران مهاجرت کرده و به معاودین شهرت دارند.

وی همچنین به عنوان یکی از روحانیان هوادار حکومت ایران شهرت داشته و آن گونه که منابعی در اهواز به بی بی سی گفته اند، مخالفان آقای سیمری اعتقاد دارند که وی در زمانی که استان خوزستان دچار نا آرامی قومی شده بود با نهادهای امنیتی و اطلاعاتی ایران همکاری داشته و این در حالی است که محله شلنگ آباد که آقای سیمری امام جماعت یکی از مساجد مهم آن را در دست داشته، از کانونهای نا آرامی قومی پیش بوده است.

از هشام سیمری همچنین به عنوان روحانی ای یاد می شود که با اهل سنت مخالفت می ورزیده و حتی بر سر منبر آشکارا به خلفای راشدین که مورد احترام اهل سنتند حمله لفظی می کرده و به این جهت مورد مخالفت اقلیت سنی مذهب خوزستان قرار داشته است.

اهل سنت در استان خوزستان اقلیت کوچکی را تشکیل می دهند اما گفته می شود که آقای سیمری عمدتاً بر سر احتمال گسترش مذهب وهابی در میان جوانان عرب خوزستانی هشدار می داده و در این زمینه فعال بوده است.

عربهای استان خوزستان از دیرباز به هواداری شدید از مذهب شیعه شهرت داشته اند و آن گونه که منابع محلی به بی بی سی گفته اند، آنچه تحت عنوان احتمال گسترش وهابیت در خوزستان مطرح می شود در واقع گسترش مذهب وهابی نیست بلکه استفاده از نشانه هایی است که بیشتر وهابیها به آن شهرت دارند.

به گفته این منابع، اخیراً بسیاری از جوانان خوزستانی چفیه (کوفیه) سرخ به سر یا دور گردن می بندند که این نوع چفیه عمدتاً در عربستان سعودی مرسوم است و به عنوان نشانی از مذهب رسمی این کشور، یعنی وهابیت شناخته می شود، در حالی که آن گونه که این منابع می گویند، استفاده از این نوع چفیه در میان جوانان عرب خوزستانی بیشتر نشانه ای عربگرایانه است نه وهابی گرایانه.

با این حال، مقامات ایرانی پیشتر پس از بازداشت افرادی در ارتباط با نا آرامی قومی و بمبگذاری در استان خوزستان گفته بودند که برخی از آنان پیرو مذهب وهابیت شده بودند.

در مورد عاملان ترور هشام سیمری در اهواز هنوز اظهارنظری از مسئولان محلی یا مقامات ایرانی گزارش نشده است.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.