الحیات: تهران مثل مار سمی، زهر خود را همه جا ریخته

الحیات: تهران مثل مار سمی، زهر خود را همه جا ریخته است

روزنامه الحیات چاپ لندن در تازه ترین شماره خود به انتقاد شدید از نقش جاری ایران در منطقه پرداخت.

 این روزنامه در ابتدا با طرح دو سؤال نوشت: آیا ایران اکنون به شرایط حساس منطقه واقف است؟
آیا این کشور می داند سناریویی که در طول دوران عزل و اعدام صدام حسین در عراق اتفاق افتاد به دلیل سیاست های کنونی احمدی نژاد در شرف تکرار شدن برای مردم "شریف" ایران است؟

الحیات مدعی شد که احمدی نژاد امروزه با ایراد اظهارات تهاجمی، اتخاذ یک موضع سرسختانه و آتش افکنی در همه جهات ، مردم خود را به سمت یک دوران سخت و رنج آورتر از گذشته سوق داده که علت اصلی آن قطعنامه جدید پیشنهادی انگلیس برای اعمال تحریم های جدید بین المللی علیه ایران است.

این قطعنامه هواپیماهای ایرانی را از دسترسی به فرودگاه ها یا پرواز در حریم هوایی بین المللی منع می کند و کشتی های ایرانی نیز اجازه استفاده از بنادر بین المللی یا تردد در آب های بین المللی را نخواهند داشت.

به نوشته "الحیات"، فعالیت های ایران در منطقه گسترش یافته و باعث ایجاد آشوب در برخی کشورهای "باثبات" خاورمیانه شده است.

این روزنامه ادامه داد: "تهران اکنون مثل ماری سمی می ماند که در گوشه ای محصور شده و نمی تواند راه فراری بیابد، بنابراین زهر خود را در همه جهات پاشیده است."

کویت بابت حمله عوامل ایرانی به یکی از دیپلمات های خود شکایت کرده و اطلاعات حاکی از آن است که نیروهای امنیتی ایران در مضروب ساختن این شخص دست داشته اند.

مصر نیز نارضایتی خود از اقدامات ایران را اعلام و این کشور را به تشویق حماس برای اجرای یک کودتا علیه دولت خودمختار فلسطینی در نوار غزه متهم ساخته و از سوی دیگر تهران را به عنوان تهدیدی برای امنیت خود دانسته است.

فرانسه یک دانشجوی ایرانی را به خاطر ارتباط با برنامه هسته ای ایران اخراج کرده و وی را به جاسوسی برای رژیم تهران متهم ساخته است.

در همین حال تهران موضوع استرداد زندانیان سعودی به دولت عربستان را به تعویق انداخته و توافقنامه امنیتی امضا شده بین دو کشور را نادیده می گیرد.

در سودان گروه های اسلامی از نفوذ گسترده ایران در این کشور انتقاد کرده و یک جریان مبارزه علیه ایدئولوژی ایرانی به راه انداخته اند.

از سوی دیگر حزب الله لبنان با حمایت ایران یک دولت جدید درون دولت فعلی تشکیل داده و عراق هم به طور کامل محل نشو و نمو ایران شده است.

"الحیات" در ادامه مطالب خود مدعی شد: "رفتار احمدی نژاد امروزه شبیه یک "بالن" است که ابتدا باد کرده و سپس در اثر یک باد شدید خالی می شود. گویا احمدی نژاد به مرحله ای رسیده که به خودش می گوید: "من به تنهایی فرو نخواهم رفت و همه دشمنانم را همراه خود به زیر خواهم کشاند!"

این روزنامه در پایان نوشت: خردمندان سیاست ایران کجا هستند؟ ایران در آستانه یک حمله جدید نظامی قرار دارد آیا می توان قبل از آنکه خیلی دیر شود و سناریوی عراق به دلیل غرور سیاستمداران ایرانی در این کشور تکرار شود، کاری صورت داد؟

 گفتنی است اعراب تندرو و رسانه های متعلق به آنها از گسترش نقش ایران در معادلات منطقه ای بسیار خشمگین هستند و می کوشند قدرت و نفوذ ایران در خاورمیانه را زیر سؤال ببرند.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.