نویسنده اسلام گرای ترکیه : در ایران از اسلام خبری نیست

نویسنده اسلام گرای ترکیه : در ایران از اسلام خبری نیست

 ربیعه‌ اوزدن از زنان اسلامگرای ترکیه‌، پس از سفر به‌ ایران مشاهدات خود را در چارچوب کتابی به‌ رشته‌ تحریر در آورده‌ است. او در کتاب خود نوشته است که در ایران از اسلام خبری نیست، بلکه‌ اصول و قواعدی حکومتی در جریان است که‌ به نام اسلام اعمال می شود.ربیعه‌ اوزدن‌، در کتاب خود نوشته است در ایران، به رغم آنچه در ظاهر به چشم می خورد، «از اسلام خبری نیست»

کتاب «ملکه‌ های تهران»، حاصل سفر ماه‌ رمضان سال ۲۰۰۶ ربیعه‌ اوزدن کازان به‌ ایران است. ربیعه‌ اوزدن کازان نامزد سابق محمد علی آغجا است که‌ در ۱۳ مه‌ی ۱۹۸۱در جریان سوء قصد تروریستی نافرجام به‌ جان پاپ ژان پل دوم، در رم دستگیر شد و به‌ شهرتی جهانی دست یافت.

«الگوی سراب»

خانم اوزدن کازان که‌ خود از اسلامگرایان ترک محسوب می شود، دلیل سفر به‌ ایران را در مقدمه‌ کتاب «ملکه‌های تهران» این گونه‌ بیان می کند: «ایران در پی انقلاب ۱۹۷۹ برای اسلامگرایان جهان به‌ الگویی تبدیل شده‌ و اکنون بسیاری از زنان مسلمان خارج از ایران، در حسرت زندگی در ایران هستند. به همین دلیل تصمیم گرفتم به‌ ایران بروم.»

شوق و علاقه‌ وافر این زن مسلمان برای زندگی در کشوری که‌ که‌ اینک آن را «الگوی سراب» می خواند، تنها ۲۰ شبانه‌ روز دوام آورد.

کتاب «ملکه‌های تهران» که‌ به‌ زبان های انگلیسی و ترکی نوشته‌ شده‌، در ماه‌ میلادی آینده‌، ماه‌ ژوئیه‌، ابتدا در ایتالیا و سپس در آمریکا و ترکیه‌ منتشر می شود.

ربیعه‌ اوزدن کازان مشاهدات خود را که‌ با گفت و گو با زنان صیغه‌ای و مقایسه‌ اوضاع زنان ایران با زنان مسلمان در ترکیه همراه‌ است،‌ چراغی می داند که‌ می تواند افرادی مثل او را روشن سازد تا نسبت به‌ تصویر ذهنی خود از ایران بیش از این دچار اشتباه‌ نشوند.

خانم اوزدن کازان در بخشی از کتاب خود می نویسد: «جوانان ایرانی در پارتی ها و مناسبت های مختلف، مشروبات الکی را مثل آب مصرف می کنند». او می نویسد شخصا مشاهده کرده‌ است که‌ زنان و مردان ایرانی در این پارتی ها به شیوه هالیوودی، عشق بازی کرده‌اند.

پیشنهاد صیغه به تویسنده ترک

اوزدن کازان یک شب پس از افطار دیده‌ است که مردی سالخورده‌ دربرابر ۵۰۰ دلار خواستار صیغه‌ کردن او شده‌، یا آن طور که او می نویسد «یک شب همبستری در برابر پول و خواندن جملاتی عربی که‌ این عمل خرد کننده‌ را به‌ لحاظ قانونی توجیه‌ می کند»، توسط پیرمردی به‌ او پیشنهاد شده‌ است.

ربیعه‌ اوزدن کازان در بخش دیگری از کتاب ملکه‌ های تهران می نویسد: «می خواهم ظلم و زورگویی های رژیم اسلامی ایران را افشاء کنم. اما دقت کنید زورگویی اسلام را نمی گویم. آنچه‌ من از اسلام آموخته‌ام، اسلام مولانا است، اسلامی که‌ عشق، صداقت، دوستی با همه‌ مردم جهان و آزادی را ارائه‌ می دهد، نه‌ اسلام رژیم ایران.»

او می نویسد: «در اسلام همبستری یک شبه‌ زنان برای پول با مردان بیگانه‌، وجود ندارد.»

ربیعه‌ اوزدن می افزاید: «اینجا (ایران) پر از تضاد و درام است.»

چرا زنان ایرانی برای نحوه‌ زندگی خود تصمیم نمی گیرند و هیچ اختیاری ندارند؟ او می نویسد: «من اینجا در ترکیه‌ هر جایی بخواهم زندگی می کنم، اما در ایران حتی به‌ زنان می گویند چرا اینجا نشسته‌ای.»

این نویسنده‌ اسلامگرای ترک در پایان کتاب  خود می نویسد: «در آنجا (ایران) اسلامی وجود ندارد، بلکه‌ آنچه‌ من دیدم اصول و قواعد سیاسی احمد نژادها بود.»

به‌ گزارش رسانه‌های ترکیه‌ کتاب «ملکه‌های تهران» که‌ به‌ زبان های انگلیسی و ترکی نوشته‌ شده‌، در ماه‌ میلادی آینده‌، ماه‌ ژوئیه‌، ابتدا در ایتالیا و سپس در آمریکا و ترکیه‌ منتشر می شود.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.