سقوط هلی‌کوپتر انگلیسی با موشک‌ایرانی

سقوط هلی‌کوپتر انگلیسی با موشک‌ایرانی

تنی‌‌چند از مقامات سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا در تازه‌ترین اتهام ‌علیه کشورمان مدعی شده‌اند که موشک‌‌های زمین‌ به هوای‌ ارسال‌شده از سوی ایران عامل سقوط یک هلی‌کوپتر متعلق به نیروی دریایی بریتانیا در سال گذشته بوده‌است.

 در آن حادثه هر پنج‌سرنشین هلی‌کوپتر جان خود را از دست دادند.
بنا به گزارشی که در شماره روز یکشنبه تایمز به چاپ رسیده‌است تنی‌چند از مقامات سازمان مرکزی آمریکا به خبرنگار این روزنامه گفته‌اند که ایالات‌متحده اطلاعاتی درباره دستیابی شبه‌نظامیان ارتش المهدی به تعداد قابل توجهی موشک‌های زمین به هوا از طریق ایران کسب کرده‌بود، ولی به دلیل اختلاف وزارت خارجه و CIA بر سر صحت منابع اطلاعاتی، از انتقال این موضوع به فرماندهان ارتش بریتانیا خودداری شد.

بنا به ادعای این مامورین آمریکایی شنود تماس‌های تلفنی، گزارشهای خبرچین‌های محلی و نیز قطعات به‌ جای مانده از صحنه وقوع حادثه تائیدکننده این مدعاست که ایران عرضه‌کننده موشک مورد اشاره به شورشیان عراقی بوده‌است. آنان همچنین مدعی هستند که عامل انجام حمله نیز شبه‌نظامیان ارتش المهدی بوده‌اند.

در ادامه گزارش آمده‌است: «سه روز قبل از وقوع این حادثه، مقامات وزارت خارجه امریکا از طریق یک فرد مرتبط با جیش‌المهدی مطلع شدند که ایران تعداد نامشخصی موشک‌های زمین‌به هوای ساخت روسیه را برای شبه‌نظامیان شیعه ارسال کرده‌است، آنان می‌خواستند موضوع بلافاصله به اطلاع ارتش بریتانیا رسانده شود اما مامورین CIA منبع اطلاعاتی وزارت خارجه را یک «متقلب سابقه‌دار» ذکر کرده و مانع از انجام این کار شدند».

گفتنی است یک هلی‌کوپتر متعلق به نیروی دریای سلطنتی بریتانیا از نوع لینکس تابستان سال گذشته در نزدیکی شهر بصره در جنوب عراق مورد حمله قرار گرفت و تمام سرنشینان آن از جمله یک افسر زن جان خود را از دست دادند. بعد از آن حادثه خانواده‌های خدمه هلی‌کوپتر خواستار انجام یک تحقیق همه جانبه درباره کارایی سیستم‌های دفاعی هلی‌کوپترهای ارتش شدند.

ماه گذشته دس‌براون وزیر دفاع بریتانیا، ایران را متهم به سازماندهی نوعی «کودتا» برای مجبور ساختن نیروهای انگلیسی به خروج از عراق ساخته بود.


+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.