استقرار سپر دفاع موشکی ایران در سوریه

استقرار سپر دفاع موشکی ایران در سوریه

یک روزنامه انگلیسی مدعی شد که ایران در حال استقرار یک سامانه دفاع موشکی در سوریه است.

 روزنامه دیلی تلگراف چاپ لندن به نقل از مقامات سازمان ملل در منطقه ادعا کرد که ایران در حال استقرار موشک هایی در سوریه است تا حملات احتمالی به تاسیسات هسته ای خود را پاسخ دهد.

این روزنامه از موافقت سوریه با طرح دفاعی ایران خبر داد و نوشت: "سوریه تحت معاهده دفاعی دوجانبه که سال 2005 به امضای تهران و دمشق رسید با استقرار تسلیحات پیشرفته ایران در سرزمین خود موافقت کرده است."

این گزارش می افزاید: "مقامات ایرانی پس از نشست ماه گذشته شورای عالی امنیت ملی تصمیم به اجرایی کردن توافقنامه دفاعی با سوریه گرفتند."

بر همین اساس ایران آماده انتقال ده ها موشک میان برد "شهاب سه" و موشک های "اسکاد – سی" و "اسکاد – بی" ساخت روسیه به خاک سوریه است. این موشک ها قابلیت پرتاب از موشک اندازهای متحرک را دارا بوده و می توانند به اهدافی در اسرائیل ضربه بزنند.

یک مقام ارشد سازمان ملل در لبنان با اشاره به آمادگی ایران برای پاسخگویی به حملات احتمالی به تاسیسات هسته ای این کشور گفت: "چنانچه ایران مورد حمله قرار گیرد این طرح چندین گزینه تلافی جویانه به آن خواهد بخشید."

به گفته مقامات سازمان ملل کار استقرار سامانه دفاع موشکی ایران در سوریه حدود یک سال به طول خواهد انجامید.

به ادعای دیلی تلگراف، ایران علاوه بر انتقال تسلیحات به کشورهای همسایه، کارشناسان موشکی خود را نیز برای کمک به آموزش ارتش سوریه و حزب الله لبنان به این مناطق اعزام کرده است.

در ضمن به نظر می رسد ایران توافقنامه های دفاعی مشابهی با دولت سودان به امضا رسانده که به سودان امکان می دهد به اهداف کشورهای عربی متحد غرب همچون عربستان حمله کند.

به نوشته دیلی تلگراف، تصمیم ایران برای استقرار سامانه موشکی در خارج از این کشور در زمانی اتفاق می افتد که تهران تحت فشارهای فزاینده بین المللی بر سر برنامه هسته ای خود قرار دارد.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.