دعوت ایران برای اعزام هیات آژانس انرژی اتمی

دعوت ایران برای اعزام هیات آژانس انرژی اتمی

ایران خواستار مذاکره با آژانس بین المللی انرژی اتمی برای رفع ابهامات موجود در زمینه برنامه های هسته ای این کشور شده است.
علی لاریجانی و محمد البرادعی در وین
لاریجانی در ملاقات با برادعی پیشنهاد اعزام هیاتی از سوی آژانس به ایران را مطرح کرد

روز دوشنبه، 25 ژوئن، اعلام شد که علی لاریجانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی و سرپرست مذاکرات هسته ای جمهوری اسلامی، از آژانس بین المللی دعوت کرده است تا هیاتی را برای برنامه ریزی مذاکراتی در جهت رفع شبهات آژانس به ایران اعزام کند.

ملیسا فلمینگ، سخنگوی آژانس، گفته است که آقای لاریجانی این دعوت را در ملاقات با محمد البرادعی، مدیرکل آژانس بین المللی، عنوان کرد.

به گفته خانم فلمینگ، سرپرست مذاکرات هسته ایران هدف از اعزام چنین هیاتی را "تدوین برنامه کاری برای حل و فصل موضوعات باقی مانده در ارتباط با برنامه های هسته ای گذشته ایران" توصیف کرده است.

خانم فلمینگ گفته است که آژانس در نظر دارد چنین هیاتی را هر چه زودتر به تهران بفرستد.

علی لاریجانی روز جمعه با محمد البرادعی، مدیرکل آژانس بین المللی در وین ملاقات کرد و سپس برای مذاکره با خاویر سولانا، سرپرست روابط خارجی اتحادیه اروپا، عازم لیسبون، پایتخت پرتغال شد.

به گفته سخنگوی آژانس بین المللی، آقای لاریجانی شامگاه یکشنبه برای ملاقات دیگری با مدیرکل آژانس در روز دوشنبه عازم وین شده بود.

ابهام درباره برنامه هسته ای ایران

محور مذاکرات علی لاریجانی و خاویر سولانا یافتن راهی برای خروج از بن بست کنونی در مورد بحران هسته ای ایران گزارش شده است.

سولانا و لاریجانی در لیسبون
مذاکرات سولانا و لاریجانی با هدف یافتن راهی برای حل بحران هسته ای ایران صورت گرفت

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - آقای لاریجانی پیشنهاد دعوت از هیاتی از سوی آژانس را در ملاقات روز جمعه با مدیرکل آژانس مطرح کرده اما گفته بود که این توافق مشروط به نتیجه بخش بودن مذاکراتش با آقای سولانا است.

ایالات متحده و کشورهای غربی ایران را متهم کرده اند که در صدد ساختن اسلحه اتمی در پوشش برنامه های صلح آمیز هسته ای است.

این کشورها به خصوص در مورد فعالیت جمهوری اسلامی در زمینه غنی سازی اورانیوم ابراز نگرانی کرده اند.

شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی و شورای امنیت سازمان ملل متحد در قطعنامه هایی از ایران خواسته اند تا کسب اطمینان بین المللی در مورد صلح آمیز بودن برنامه های اتمی این کشور، غنی سازی اورانیوم را به حالت تعلیق در آورد.

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز در چند گزارش خود، ضمن تاکید بر اینکه شواهدی از برنامه های تسلیحات اتمی ایران به دست نیامده، گفته است که در عین حال هنوز ابهاماتی در مورد ماهیت این برنامه ها وجود دارد.

مقامات ایرانی غنی سازی اورانیوم به منظور تکمیل چرخه سوخت نیروگاهی را از حقوق انکار ناپذیر این کشور به عنوان یکی از امضا کنندگان پیمان منع گسترش جنگ افزارهای هسته ای - ان پی تی - دانسته و بر ادامه فعالیت در این زمینه تاکید ورزیده اند.

کشورهای مخالف برنامه های هسته ای ایران این کشور را متهم کرده اند که برای نزدیک به دو دهه، فعالیت های هسته ای خود را بدون آگاهی آژانس بین المللی ادامه می داده و به همین دلیل، جامعه بین المللی اعتماد خود را نسبت به هدف های این کشور از دست داده است.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.