اکیناسه از سرماخوردگی جلوگیری می کند

اکیناسه از سرماخوردگی جلوگیری می کند

محققان آمریکایی می گویند مصرف داروی گیاهی اکیناسه خطر ابتلا به سرماخوردگی را به نصف تقلیل می دهد.
گل اکیناسه
گل، ساقه و ریشه اکیناسه در محصولات ضدسرماخوردگی مصرف می شود

آنها در تحقیقات خود متوجه شده اند که مصرف اکیناسه (Echinacea) احتمال مبتلا شدن به سرماخوردگی را به میزان 58 درصد و دوره این بیماری عمومی را به یک روز و نیم کاهش می دهد.

نتیجه تحقیقات تازه، که در مجله عملی لانست بیماری های واگیردار، The Lancet Infectious Diseases، منتشر شده، با نتیجه تحقیقات قبلی منافات دارد. تحقیقات قبلی نشان داده بود که مصرف این گیاه دارویی تاثیری در جلوگیری یا کاهش علائم سرماخوردگی ندارد.

کارشناسان بر این باورند که اکیناسه، که مجموعه ای از 9 نوع گیاه هم خانواده و از گیاهان بومی آمریکای شمالی است، احتمالا با تقویت سیستم دفاعی بدن از مبتلا شدن به سرماخوردگی جلوگیری می کند.

"تاثیرات اساسی"

گروهی از محققان آمریکایی، که دکتر "کرگ کلمن" از دانشگاه داروسازی کانکتیکات هدایت آن را بر عهده داشته، پس از در نظر گرفتن نتیجه چهارده مطالعه متفاوت در مورد خواص ضد سرماخوردگی اکیناسه اعلام کرده اند که این گیاه می تواند از سرماخوردگی جلوگیری کند.

یکی از چهارده تحقیقی که مورد بازنگری این گروه قرار گرفت، نشان می داد که مصرف اکیناسه همراه با ویتامین "ث" احتمال ابتلا به سرماخوردگی را به میزان 86 درصد کاهش می دهد.

تحقیقی دیگر نشان داده که مصرف اکیناسه به تنهایی، احتمال ابتلا به سرماخوردگی را فقط 65 درصد کاهش می دهد.

حتی وقتی به داوطلبان ویروس "راینو" (rhinovirus)، رایج ترین عامل انتقال بیماری سرماخوردگی، تزریق شد، مصرف اکیناسه احتمال ظهور این بیماری را به میزان 35 درصد کاهش داد.

گزارش محققان آورده: "200 ویروس قادر است باعث سرماخوردگی عمومی شود و در حالی که مصرف اکیناسه می تواند تاثیری نسبی علیه ویروس راینو داشته باشد می تواند تاثیری بزرگتر در مورد ویروس های سرماخوردگی دیگر داشته باشد."

محصولی پرطرفدار

محققان آمریکایی در جریان تحقیقات خود متوجه شده اند که 800 محصول حاوی قسمت های مختلف اکیناسه - گل، ساقه، ریشه - در بازار عرضه می شود.

آنها می گویند برای اطمینان از بی ضرر بودن فرمول های مختلفی که در این محصولات استفاده شده باید تحقیقات بیشتری صورت بگیرد.

پرفسور "ران کاتلر"، از دانشگاه "شرق لندن"، می گوید: "مزایای واقعی، و مهم تر از آن، این که عناصر تشکیل دهنده اکیناسه چگونه عمل می کنند، هنوز روشن نیست و آزمایشات بالینی بیشتری باید در این زمینه صورت بگیرد.

پرفسور کاتلر گفت: "اکیناسه احتمالا دروه سرماخوردگی و شدت سرفه، سردرد و انسداد بینی را کاهش می دهد و مصرف آن در فصل زمستان به افرادی که سیستم دفاعی بدن آنها مختل شده کمک می کند در برابر ابتلا به سرماخوردگی مقاومت بیشتری داشته باشند. اما افراد سالم لازم نیست به مدت طولانی از این گیاه برای پیشگیری از سرماخوردگی مصرف کنند."

این محقق بریتانیایی در ادامه هشدار می دهد: "در گذشته گفته شده که درمان ادامه دار با اکیناسه توصیه نمی شود - مزایای مصرف این گیاه دارویی احتمالا فقط یک تا دو هفته موثر است و پس از آن افراد باید مدتی مصرف آن را متوقف کنند تا سیستم ایمنی بدن فرصت پیدا کند که بدون کمک این ماده فعالیت کند.

در همین حال، پرفسور رونالد اکل، مدیر مرکز تحقیقات در مورد سرماخوردگی عمومی در دانشگاه کاردیف ولز، گفته است که نتیجه تحقیقات تازه در آمریکا "گامی چشمگیر در مبارزه با این بیماری است."

پرفسور اکل می گوید: "نتیجه این تحقیق، که از ارزیابی آزمایشات بالینی گذشته به دست آمده، نشان می دهد که استفاده از داروهای گیاهی - مانند اکیناسه - برای هدایت سیستم ایمنی بدن در مقابله با عفونت های عمومی، روشی معتبر و قابل اعتماد است."

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.