فروش پیت‌های ۲۰ لیتری چند برابر شد

فروش پیت‌های 20 لیتری چند برابر شد

تجربه ثابت کرده است هرجا کوپن هست، کوپن‌فروش هم هست ! اما گویا این موضوع در مورد بنزین صادق نیست! هنوز کوپن نیامده که کوپن‌فروش‌ها پیدا شدند!

البته خود کوپن فروخته نمی‌شود. جنس کوپنی قرار است فروخته شود! با وجود انتشار خبرهای متعدد در هفته گذشته مبنی بر حوادثی که در پی انبار کردن بنزین در منازل منتشر شد بسیاری از مردم دست از ذخیره کردن بنزین برنمی‌دارند!

این داستان لااقل برای پیت‌فروش‌ها نفع زیادی داشته است. در پی اعلام سهمیه‌بندی در روزهای آتی‌، فروش پیت‌های پلاستیکی در استان کرمانشاه بین دو تا سه برابر افزایش یافت.

به گزارش فارس‌، در نقاط مختلف استان به‌ویژه شهرهای مرزی فروش پیت که عموما برای ذخیره‌سازی بنزین مورد استفاده قرار می‌گیرد با افزایش فروش و قیمت همراه شده است به طوری که در شهرستان کامیاران از توابع استان کردستان و نزدیک کرمانشاه اکثر مغازه‌ها به فروش پیت اقدام می‌کنند.

در شهرستان کرمانشاه فروش این وسیله چندین برابر افزایش داشته و به گفته فروشندگان تا 50 درصد نرخ آن نیز بالا رفته است.

پدیده قاچاق سوخت در شهرهای مرزی به‌شدت گسترش یافته و بسیاری از مردم به‌ویژه خودروهایی که روزانه در تردد بین‌شهری فعالیت می‌کنند اقدام به انبار کردن بنزین به‌صورت کلی و جزئی در منازل و روستاها کرده‌اند که علاوه بر خطرات مالی و جانی برای خود افراد، امنیت جانی همسایه‌ها را نیز به خطر انداخته است.

یکی از جایگاه‌داران سوخت در کرمانشاه گفت: از زمان کارتی شدن ما به کسی سوخت اضافه نمی‌دهیم ولی افرادی را می‌شناسم که روزانه چندین بار باک خود را پرکرده و از این طریق قاچاق سوخت کرده و آن را انبار می‌کنند.

یکی از رانندگان سایپا که از کرمانشاه با بیش از 30 پیت خالی عازم کامیاران بود نیز گفت: من روزانه 50 لیتر مصرف دارم و نمی‌توانم با سهمیه‌بندی کارم را راه بیندازم، بنابراین باخرید این پیت‌ها و انبار کردن سوخت لااقل تا مدتی سوخت مازاد خودم را تامین می‌کنم‌.

افزایش قیمت بنزین در آمریکا

آمریکا در گران کردن قیمت بنزین با ایران مسابقه گذاشته است. همزمان با خبر گران شدن و سهمیه‌بندی شدن بنزین در تهران خبری مبنی بر افزایش قیمت بنزین در سال‌های آتی در آمریکا منتشر شد‌.

البته با این تفاوت که گرانی قیمت بنزین در آمریکا دلایل خود را دارد‌. برخلاف ایران که افزایش و سهمیه‌بندی بنزین با هدف کنترل مصرف سوخت و جلوگیری از قاچاق بنزین صورت می‌گیرد در آمریکا به دلیل جایگزین کردن یک فرآورده دیگر به جای بنزین قیمت این محصول افزایش یافته است.

آسوشیتدپرس به نقل از کارشناسان انرژی آمریکا گزارش داد، قیمت هر گالن بنزین در این کشور طی سال‌های آینده به بیش از پنج دلار افزایش خواهد یافت.

به گزارش فارس، کارشناسان انرژی بر این باورند که تصمیم پالایشگاه‌های آمریکا برای کاهش تولید فرآورده‌های نفتی به‌خصوص بنزین موجب افزایش بی‌سابقه قیمت انواع حامل‌های انرژی خواهد شد.

این در حالی است که آمریکا با افزایش سریع و شدید تقاضای انواع فرآورده‌های نفتی به‌خصوص بنزین روبه‌رو است.

افزایش قیمت بنزین طی ماه‌های اخیر فشار مالی زیادی را به خانوارهای آمریکایی وارد کرده است. تصمیم دولت بوش برای افزایش 20 درصدی تولید اتانول و کاهش مصرف بنزین نقش مهمی در تغییر موضع پالایشگاه‌های آمریکا داشته است. دولت بوش قصد دارد اتانول را به عنوان جایگزین بنزین طی سال‌های آینده مطرح کند.

آمریکا و اروپا قصد دارند میزان تولید نفت را تا سال 2030 میلادی 20 درصد کاهش دهند. بر‌اساس تازه‌ترین نظرسنجی آسوشیتدپرس، افزایش قیمت بنزین موجب فشار مالی زیادی بر 75 درصد خانوارهای آمریکایی شده است.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.