مصوبه حمایت از حقوق مصرف کنندگان خودرو

مصوبه حمایت از حقوق مصرف کنندگان خودرو

شورای نگهبان مصوبه "حمایت از حقوق مصرف کنندگان خودرو" در مجلس را که عرضه کنندگان خودرو را موظف به رعایت حقوق مشتری می کند، تائید کرده است.
خودرو
بر اساس این قانون، حداقل دوره ضمانت نامه یک سال از زمان تحویل خودرو یا سی هزار کیلومتر کار برای هر خودرو است

بر اساس این قانون، عرضه کنندگان خودرو موظف شده اند ضمانت های خودروها را مطابق استانداردهای ایمنی و کیفیت در اختیار مشتریان بگذارند.

بر اساس این قانون، حداقل دوره ضمانت نامه یک سال از زمان تحویل خودرو یا سی هزار کیلومتر کار برای هر خودرو است.

این قانون در حالی به تصویب رسیده که پیش از این خدمات پس از فروش و به خصوص ضمانت نامه های صادر شده از سوی خودروسازان سلیقه ای بود و در اکثر موارد خودروسازان از رفع معایب خودروها در دوره های ضمانت شده خودداری می کردند.

با تصویب این قانون، عرضه کنندگان خودرو در طول دوره ضمانت موظفند هر نوع نقص یا عیب ناشی از طراحی، مونتاژ، تولید یا حمل را رفع کنند.

با اجرای این قانون، عرضه کننده خودرو باید ایراداتی را که در صورت استفاده معمول از خودرو ایجاد و مانع استفاده مطلوب از خودرو می شود، رفع کند.

در این قانون خودروسازان متعهد شده اند که از زمان تحویل خودرو به مدت ده سال قطعات مورد نیاز خودرو را تامین و خدمات پس از فروش آن را ارائه کنند.

در مصوبه "حقوق مصرف کننده خودرو" تاکید شده در صورتی که نقص و عیب قطعات ایمنی خودرو در طول دوره ضمانت، بعد ازسه بار تعمیر همچنان باقی باشد یا نقص قطعات احتمالی صدمه جسمی به دنبال داشته باشد و خودرو سی روز به دلیل تعمیرات غیر قابل استفاده باشد، عرضه کننده خودرو باید، خودروی معیوب را با خودروی نو تعویض و یا بهای آن را به مصرف کننده بازگرداند.

هزینه رفع نقص خودرو در طول دوره ضمانت و جبران کلیه خسارات مالی و جانی و هزینه های درمانی، هزینه های حمل و نقل خودرو به تعمیرگاه بر عهده عرضه کننده خودرو است.

نمایندگی های مجاز خودرو باید هر بار که خودروی موضوع ضمانت را تعمیر می کنند، به صورت مکتوب عیب ها خودروی را به مصرف کننده اعلام کرده و توضیح دهند که چه اقداماتی برای رفع عیب انجام داده اند.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.