گفتگوی لاریجانی و سولانا در پرتغال آغاز شد

گفتگوی لاریجانی و سولانا در پرتغال آغاز شد

خاویر سولانا، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نشست تازه ای را با علی لاریجانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران آغاز کرده است، با این امید که راه حلی برای خارج ساختن روند حل مناقشه اتمی ایران از بن بست پیدا شود.
علی لاریجانی و خاویر سولانا
هدف از گفتگوهای لاریجانی و سولانا این است که مذاکرات میان ایران و اتحادیه اروپا برای حل اختلافی که طرفین بر سر فعالیت اتمی ایران دارند از سرگرفته شود

این نشست در لیسبون، پایتخت پرتغال برگزار شده اما آقای سولانا پیش از آغاز گفتگو طی سخنانی که در جمع خبرنگاران داشته، خاطر نشان کرده که انتظار ندارد نتیجه مهمی از از این نشست حاصل شود، هرچند در عین حال نسبت به مفید بودن نشست ابراز خوشبینی کرده است.

هدف از این گفتگوها این است که مذاکرات میان ایران و اتحادیه اروپا برای حل اختلافی که طرفین بر سر فعالیت اتمی ایران دارند از سرگرفته شود.

این مذاکرات از دو سال پیش که ایران روند دستیابی به فناوری غنی سازی اورانیوم را از سرگرفت متوقف شد و دولتهای بریتانیا، آلمان و فرانسه که به نمایندگی از اتحادیه اروپا مذاکره با ایران را پیش می بردند اعلام کردند که تنها در صورتی حاضر به بازگشت به مذاکراتند که ایران کلیه فعالیتهای مرتبط با غنی سازی اورانیوم را دست کم تا زمانی که مذاکرات طرفین به نتیجه برسد متوقف کند.

خواست این دولتها بعداً در قالب قطعنامه هایی که به تصویب شورای امنیت سازمان ملل متحد رسید تبدیل به تصمیم گیری الزام آور جامعه جهانی شد.

اما ایران تاکنون اصرار ورزیده که به عنوان امضاکننده پیمان بین المللی منع گسترش جنگ افزارهای اتمی و عضو آژانس بین المللی انرژی اتمی، غنی سازی اورانیوم را حق خود می داند و حاضر به توقف آن نیست.

سرپیچی ایران از قطعنامه های شورای امنیت، سبب اعمال تحریمهایی علیه ایران شده و در آستانه دیدار علی لاریجانی و خاویر سولانا، گزارشهایی فاش شده مبنی بر اینکه اتحادیه اروپا قصد دارد تحریمهای سنگینتری همچون ممنوعیت پهلوگرفتن کشتیهای ایرانی در بنادر اروپایی و پرواز هواپیماهای ایرانی به شهرهای اروپا و همچنین مسدود ساختن دارایی بانکهای ایرانی در اتحادیه اروپا و جلوگیری از سفر مدیران سیاسی ایرانی به کشورهای عضو این اتحادیه به ایران اعمال کند.

غنی سازی اورانیوم که محور اصلی اختلاف میان ایران و اتحادیه اروپاست، درصورتی که با غلظت بالا و در مقیاس گسترده صورت گیرد می تواند امکان ساخت سلاح اتمی را برای ایران فراهم آورد.

اما ایران همواره اعلام کرده که تنها هدفش از غنی سازی اورانیوم تولید سوخت موردنیاز نیروگاههای اتمی است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی تأیید کرده که ایران در حال حاضر به توانایی غنی سازی اورانیوم در مقیاس صنعتی دست یافته است.

این آژانس همچنین اعلام کرده که اگر ایران به برخی پرسشهایی که هنوز در مورد فعالیت اتمی ایران مطرح است پاسخ دهد می تواند با اطمینان نظر دهد که آیا ایران به دنبال دستیابی به سلاح اتمی است یا نه.

علی لاریجانی پیش از دیدار با خاویر سولانا، سفری به وین، مقر آژانس بین المللی انرژی اتمی داشت و پس از اینکه دیداری با محمد برادعی، مدیرکل این آژانس انجام داد، اعلام شد که ایران تعهد داده است ظرف دو ماه به پرسشهای آژانس پاسخ دهد.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.