روزنامه نیویورکر: پشت پرده منابع مالی رضا پهلوی

روزنامه نیویورکر: پشت پرده منابع مالی رضا پهلوی

نشریه «نیویورکر» که در چند سال اخیر مقالات پر سر و صدایی را از «سیمور هرش» درباره برنامه‌های پنهان پنتاگون و کاخ سفید برای حمله به ایران یا تضعیف جمهوری اسلامی منتشر کرده است، در آخرین شماره خود طی یک مقاله جنجالی دیگر اطلاعات مهمی را از کمک‌های مالی برخی کشورها به اپوزیسیون برانداز خارج از کشور منتشر کرد. Go to fullsize image

این مقاله که بیشتر بر فعالیت‌های رضا پهلوی و گروهک منافقین علیه جمهوری اسلامی تمرکز دارد، تاکید می‌کند که بخش عمده‌ای از بودجه‌های این افراد توسط سیا یا عناصر تندروی آمریکایی در موسسات مختلف تامین می‌شود. با این حال، مهم‌ترین بخش این مقاله شاید آن باشد که تاکید می‌کند اعرابی چون امیر قطر، امیر بحرین، پادشاه مراکش و خاندان آل سعود نیز کمک‌هایی به رضا پهلوی و برخی دیگر از چهره‌های برانداز داشته‌اند.

نیویورکر با اشاره به فعالیت‌های رضا پهلوی، 4 منبع مالی مختلف وی را افشا کرده است. در بخش اول که کمک‌های اعراب است، نویسنده نیویورکر به نقل از «فریدون هویدا» تاکید کرده است که «رضا پهلوى از امیر قطر، امیر بحرین، پادشاه مراکش و خاندان سعودی پول‌هایی را دریافت کرده است».

بخش دوم منابع مالی رضا پهلوی به گفته نویسنده این نشریه آمریکایی، سازمان اطلاعات آمریکاست با این وصف که نویسنده تاکید کرده است بودجه‌ فعالیت‌هاى رضا پهلوى در دهه هشتاد میلادى از جانب سیا تهیه مى‌شده که پس از واقعه «ایران ـ کنترا» این بودجه کمتر شده است.

حامى دیگر رضا پهلوى نیز به گفته نویسنده این مقاله، «مایکل لدین» است که هم اکنون براى موسسه «امریکن اینترپرایز» فعالیت می‌کند. بر اساس این گزارش «مایکل لدین» سه سال پیش به برخی از فعالان اپوزیسیون برانداز گفته بود به من بیست میلیون دلار بدهید تا انقلابى را که می‌خواهید راه بیندازم.

نیویورکر در ادامه سناتور «سم براون بک» را منبع مالی چهارم او معرفی می‌کند و می‌نویسد: سناتور جمهورى‌خواه از ایالت کانزاس «سم براون بک» از دیگر حامیان مهم رضا پهلوی در کنگره آمریکاست که با طرح لایحه‌اى می‌خواست صد میلیون دلار کمک به گروه‌هاى مخالف نظام ایران و شبکه‌هاى رسانه‌ای و تلویزیونى آنها تخصیص دهد.

در زمینه گروهک منافقین نیز نیویورکر با اشاره به این که «نام این سازمان در فهرست گروه‌هاى تروریستى وزارت امور خارجه آمریکا قرار دارد و کمک به آن غیرقانونى است» تاکید کرده است این گروه با کمک فردی به نام على صفوى از سه تشکل غیر دولتی آمریکا که با کنگره رابطه بسیار نزدیکی دارند مبالغی را دریافت می‌کند.

نیویورکر البته در زمینه کمک‌های آمریکا به افرادی نظیر عبدالمالک ریگی و ... سکوت کرده است. این نشریه همچنین درباره میزان سرمایه‌هایی که توسط خاندان پهلوی از ایران خارج شده و همچنان زندگی شاهانه‌ای را برای آنان به ارمغان آورده است و می‌تواند در فعالیت‌های رضا پهلوی مورد استفاده قرار گیرد، سکوت کرده است.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.