شاتل آتلانتیس در کالیفرنیا به زمین نشست

شاتل آتلانتیس در کالیفرنیا به زمین نشست

شاتل فضایی آتلانتیس پس از ماموریتی دو هفته ای به فضا و کمک به ادامه عملیات ساخت ایستگاه بین المللی فضایی در کالیفرنیا فرود آمده است.
فرود شاتل آتلانتیس در کالیفرنیا - 22/06/2007
آتلانتیس روز چهارشنبه پس از نه روز ایستگاه بین المللی فضایی را ترک کرد

شاتل ساعت 12:49 دقیقه به وقت محلی در پایگاه نیروی هوایی ادواردز در صحرای موهاوی در جنوب شرقی کالیفرنیا فرود آمد.

هوای نامساعد روز پنجشنبه در مرکز فضایی کندی در فلوریدا که محل اصلی فرود است ابتدا باعث تاخیر در بازگشت و سپس جابجایی محل فرود از شرق به غرب آمریکا شد.

ماموریت دو هفته ای شاتل به فضا در مجموع سفری پردردسر بود.

آتلانتیس طی این ماموریت شش روز را در کنار ایستگاه بین المللی گذراند.

بخش اعظم این شش روز از سوی فضانوردان صرف تلاش برای راه اندازی مجدد کامپیوترهای از کار افتاده ایستگاه که سیستم های زیستی آن را کنترل می کنند شد.

فضانوردان همچنین مجبور شدند یک پیاده روی فضایی برای تعمیر بخشی از پوشش ضدحرارتی شاتل انجام دهند. در این ماموریت در مجموع سه پیاده روی فضایی به خارج از ایستگاه انجام شد.

مأموریت اصلی آتلانتیس نصب واحد جدیدی از باتری های خورشیدی در ایستگاه بین المللی فضایی و جایگزینی یک فضانورد، سونیتا ویلیامز، با فضانوردی دیگر، کلی آندرسن، که هر دو آمریکایی هستند بود.

خانم ویلیامز با بیش از شش ماه حضور در ایستگاه بین المللی فضایی رکوردار طولانی ترین حضور فضانوردان زن در فضا شده است.

هفت خدمه آتلانتیس همچنین در دوره حضور خود در ایستگاه بین المللی فضایی عملیات مقدماتی نصب واحد جدیدی از تاسیسات این ایستگاه به نام واحد کلمبوس را به اتمام رساندند.

واحد کلمبوس ایستگاه بین المللی فضایی بخش اصلی تعهد یک صد میلیون دلاری سازمان فضایی اروپا به آی اس اس است و قرار است تا پایان سال ۲۰۰۷ به این ایستگاه ملحق شود.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.