بوش لایحه تحقیقات سلول پایه را وتو کرد

بوش لایحه تحقیقات سلول پایه را وتو کرد

جورج بوش، رئیس جمهور آمریکا، لایحه کنگره درباره بودجه تحقیق در زمینه سلول های پایه را وتو کرده است.
جورج بوش
آقای بوش همواره با تعیین بودجه برای این تحقیقات مخالفت کرده است

این دومین بار است که آقای بوش با استناد به مسائل اخلاقی افزایش بودجه برای انجام تحقیقات در زمینه سلول های پایه یا بنیادی را وتو می کند.

مجلس نمایندگان آمریکا ماه گذشته با تصویب لایحه ای یک بار دیگر تلاش کرده بود بودجه تحقیق بر روی سلول های پایه جنینی را افزایش دهد.

اما جورج بوش که مسیحی بسیار معتقدی است با وتوی مجدد این لایحه نشان داد که همچنان در موضع پیشین خود قرار دارد.

دمکرات ها که این لایحه را تصویب کرده بودند وتوی آقای بوش محکوم کرده اند.

بر اساس نظرسنجی ها بیش از 60 درصد مردم آمریکا خواستار افزایش تحقیقات بر روی سلولهای پایه هستند زیرا احتمال دارد به درمان بیماری هایی نظیر پارکینسون و آلزایمر بیانجامد.

اما آقای بوش از مجلس نمایندگان خواست، تا همچون سنا، لایحه ای را تصویب کند که شامل تحقیق بر روی سلولهای بنیادی غیر جنینی شود: "رهبران مجلس نمایندگان باید قانون مشابهی را تصویب کنند که بودجه بیشتری برای تحقیقات اخلاقی سلول های بنیادی اختصاص دهد. "

جورج بوش بلافاصله پس از وتوی لایحه یاد شده، فرمانی را برای افزایش تحقیق بر روی آنچه منابع اخلاقی سلول های پایه می داند صادر کرد:

"این فرمان شامل گام های مهمی است که وزارت بهداشت و خدمات انسانی و موسسه ملی بهداشت را به سمت سلول های بنیادی هدایت می کند که برای تولید آنها نیازی به ایجاد، نابودی و یا صدمه زدن به جنین انسان نیست. برای این تحقیقات می توان از بودجه فدرال استفاده کرد."

کنگره آمریکا برای لغو وتوی آقای بوش نیاز به رای دو سوم اعضای خود دارد. اما بنظر نمی رسد که دمکراتها قادر به جلب حمایت این تعداد از نمایندگان باشند.

عمده ترین منبع تولید سلول پایه استخراج آن از جنین انسان تا قبل از رسیدن به هشت هفتگی است که به علت نابودی جنین در این فرآیند با مخالفت شدید برخی گروه ها روبروست.

دانشمندان هم اکنون در پی کشف راه هایی هستند که نیاز به استفاده از جنین انسان در این فرآیند را برطرف کند.

سلول های پایه قابلیت بدل شدن به انواع سلول های بدن را دارند و امید می رود در آینده به درمان طیف وسیعی از بیماری ها از طریق جایگزینی ارگان آسیب دیده با ارگانی که از سلول های پایه خود بیمار پرورش داده شده، منجر شود.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.