ابراز امیدواری قوه قضائیه به لغو رسمی اعدام نوجوانان

ابراز امیدواری قوه قضائیه به لغو رسمی اعدام نوجوانان

سخنگوی قوه قضائیه ایران ابراز امیدواری کرده که مجلس شورای اسلامی با تصویب لایحه ای که این قوه از طریق وزارت دادگستری پیشنهاد داده، مجازات اعدام را برای افراد با سن کمتر از هیجده سال رسماً از قوانین ایران حذف کند.
نشان قوه قضائیه ایران
در قانون مجازات اسلامی که مرجع تعیین مجازات برای مجرمان در ایران است، شرط سنی برای صدور مجازات اعدام در نظر گرفته نشده است

وی خبر پیشنهاد چنین لایحه ای به مجلس را بیش از پنج هفته پیش اعلام کرده بود.

هفته آتی که از فردا شروع می شود در ایران هفته قوه قضائیه نامگذاری شده و علیرضا جمشیدی، سخنگوی قوه قضائیه ایران که به این مناسبت در شیراز سخنرانی می کرده تأکید کرده که هم اکنون نیز با اینکه مجازات اعدام برای افراد زیر هیجده سال در قانون وجود دارد، اما این قانون در مورد آنان اجرا نمی شود.

این در حالی است که فعالان و تشکلهای مدافع حقوق بشر می گویند که افرادی که در سن کمتر از هیجده سال مرتکب جرمی شده باشند که در قوانین ایران مجازات اعدام برای آنان در نظر گرفته شده، پس از آنکه به سن هیجده سالگی می رسند مجازات اعدام در مورد آنان اجرا می شود.

در قانون مجازات اسلامی که مرجع تعیین مجازات برای مجرمان در ایران است، شرط سنی برای صدور مجازات اعدام در نظر گرفته نشده و سن مسئولیت کیفری در ایران، یعنی سنی که افراد با رسیدن به آن باید پاسخگوی اعمالشان باشد بر این اساس تعیین می شود که دادگاه فردی را که مرتکب جرم شده، عاقل، بالغ و رشید تشخیص دهد.

اینکه بلوغ و رشد چگونه تشخیص داده می شود و افراد را در چه سنی می توان بالغ و رشید دانست، منشأ بحثهای عمده ای میان فقها و حقوقدانان بوده است.

در قرآن و روایاتی که از پیامبر اسلام و امامان شیعه بر جای مانده، سن مشخصی برای بلوغ تعیین نشده اما فقهای شیعه اغلب بر این اعتقاد بوده اند که دختران در نه سالگی و پسران در پانزده سالگی بالغ می شوند.

اما برخی از فقهای معاصر، سن بلوغ برای دختران و پسران را بالاتر از این حد دانسته اند و این اختلاف باعث شده است که احکامی که دادگاهها برای مجازات افراد کمتر از هیجده سال صادر کرده اند بارها به چالش کشیده شود و علاوه بر بحث برانگیزشدن در محافل حقوقی و قضائی، اعتراضات فعالان حقوق بشر را نیز برانگیزد.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.