خاتمی : من جای کسی را تنگ نکرده ام

خاتمی : من جای کسی را تنگ نکرده ام

سیدمحمد خاتمی در نشست ماهانه بنیاد باران به بیان گزارشی از سفر اخیر اروپایی خود پرداخت و به طور رسمی با تکذیب شایعه دست دادن با زنان در سفر اخیر به ایتالیا، گفت: با هیچ زنی مصافحه نکرده‌ام و فیلم ارایه‌‏شده با واقعیت همخوانی ندارد.

به گزارش "ایلنا"، رییس موسسه بین‌المللی گفت‌وگوی فرهنگ‌ها و تمدن‌ها، فیلمی را که اخیرا علیه او در برخی از سایت‌های اینترنتی اصولگرایان منتشر شده و نشان‌‏دهنده مصافحه او با چند زن ایتالیایی است، مونتاژ شده خواند و آن را تکذیب کرد.
پیش از این نیز دفتر خاتمی در اولین اقدام و پس از انتشار آن با صدور بیانیه‌ای این اقدام را تکذیب و انتشار فیلم را عملی غیراخلاقی و خلاف شرع خواند.

جا را برای کسی تنگ نمی‌‏کنم
سید محمد خاتمی رییس جمهور سابق ایران در این نشست یادآور شد: «قدرتمندان و کسانی که می‌خواهند در قدرت بمانند، بدانند که من خطاب به خیلی‌ها اعلام کرده‌ام عطای قدرت رسمی را به لقای آن بخشیده‌ام تا قدرتمندان احساس نکنند مزاحمشان هستم. اما آنها مطمئن باشند که به سرنوشت مردم، کشور، انقلاب و اسلام پشت نمی‌کنم و کمک می‌کنم به دیگران که بیایند.»
رییس بنیاد باران گفت: من جا را برای کسی تنگ نمی‌کنم اما انتظار داریم آنها نیز جا را برای ما تنگ نکنند. اجازه بدهند مردم انتخاب کنند. جای هر کس را ملت تعیین می‌کند، اما باید امکان انتخاب نیز داشته باشد.

نزدیکی اسلام و مسیحیت جهان را از دست کینه‌‏توزان می‌‏رهاند
رییس‌‏جمهور سابق ایران در ادامه سخنان خود در نشست ماهانه بنیاد باران در بیان گزارش سفرهای خارجی خود گفت: نزدیکی اسلام و مسیحیت جهان را از دست کینه توزان می‌‏رهاند و در سفر اخیر خود به اروپا بر لزوم نزدیکی اسلام و مسیحیت با بهره‌گیری از دو محور دینی مشترک عدالت و محبت تاکید کردم.
خاتمی که در سفر اخیرش به ایتالیا و واتیکان با «پاپ» رهبر کاتولیک‌های جهان، «پرودی» نخست‌‏وزیر و «دالما» وزیر خارجه ایتالیا دیدار و گفت‌‏وگو کرده است، با اشاره به دیدار 55 دقیقه‌ای خود با پاپ گفت: ‌پاپ که یک آلمانی است و سخت به آیینش پایبند است در این دیدار بارها، سخنان قبلی خود درباره اسلام را توجیه و ترمیم کرد.
رییس موسسه بین‌المللی گفت‌وگوی فرهنگ‌ها و تمدن‌ها، فقر، تبعیض، گسترش سلاح‌های اتمی، بحران عراق و خاورمیانه را به عنوان محورهای گفت‌وگوهای خود با رهبرکاتولیک‌های جهان برشمرد.
سیدمحمد خاتمی افزود: در این دیدار به پاپ گفتم فقدان دو عامل محبت و عدالت باعث شده ظلم، نفرت و کینه در دنیا پراکنده شود، در حالی که این دو عامل مهمترین محورهای دو دین ابراهیمی اسلام و مسیحیت هستند.
خاتمی با بیان اینکه می‌‏توان با تکیه بر دو محور عدالت و محبت و نزدیک کردن دنیای اسلام و مسیحیت جهان را از دست کینه‌‏توزان و کسانی که بذر تبعیض می‌‏پاشند، درآورد و جان ملت‌ها را آزاد کرد، افزود باید در مسیر تفاهم پیش رفت.

نتیجه تعلل اروپا در حل موضوع هسته‌‏ای ایران
رییس جمهور سابق ایران گفت: در دیدار با رومانو پرودی نخست وزیر ایتالیا، با اشاره بر حسن نیت تهران و تعلل بزرگ اروپا در حل موضوع هسته‌ای ایران تحت فشار آمریکا، بار دیگر تاکید کردم روش تعلل آمیز اروپا این بدبینی را در ایران ایجاد کرد که غرب می خواهد ما را از حقوقمان محروم کند.
خاتمی افزود: در گفت‌‏وگو با نخست‌‏وزیر ایتالیا تاکید کردم که ایران از تکنولوژی هسته ای محروم نخواهد شد.
سید محمد خاتمی گفت: در این باره با «دالما»، وزیر خارجه ایتالیا مفصل‌تر صحبت کردم . به او گفتم ایران نیرومندترین و قوی‌‏ترین کشور منطقه است و اروپا باید از این موقعیت استفاده کند و با نزدیک شدن به ایران با حفظ احترام متقابل در کل خاورمیانه حضور داشته باشد و بتواند خود را از فشارهای آمریکا رها کند.
خاتمی در نشست اعضای باران همچنین به دیدار خود با دانشجویان دانشگاه‌های ایتالیا در دانشگاه «گری کوریانا»، ‌جلسات پرسش و پاسخ در «ناپل» و «بارلی» و شرکت در جشنواره ده روزه شهر فرهنگی «اودینه» اشاره کرد.
رییس موسسه بین‌المللی گفت‌وگوی تمدن‌ها و فرهنگ ها همچنین به دیدارش با «لاگوس» رییس‌جمهور شیلی در نروژ ، ‌سخنرانی در دانشگاه «سنت گالن» سوییس و شرکت در سی وهفتمین سمپوزیوم «سنت گالن» اشاره کرد.

مردم باید همیشه در همه صحنه‌های رشد و آبادانی و آزادی حاضر باشند
سید محمد خاتمی، رییس بنیاد باران همچنین در بخشی از سخنان خود در نشست ماهانه این بنیاد با اشاره به تصویب گزارش عملکرد سال 1385 بنیاد باران و نیز تصویب برنامه‌های جدید باران در شورای عالی این بنیاد گفت: از همه کسانی که تلاش کردند در این بنیاد بارانی‌ببارد و همه کسانی که مستقیم‌تر و با وقت بیشتر برای باران تلاش کرده‌اند، به ویژه اعضای شورای عالی بنیاد و نیز آقایان دکتر محمدرضا عارف، رییس هیات مدیره، جمشید انصاری، مدیرعامل قبلی و مرتضی حاجی، مدیرعامل فعلی بنیاد باران سپاسگزاری می‌کنم، اعضای بنیاد باران و مردم ما باید همیشه در همه صحنه‌های رشد و آبادانی و آزادی حاضر باشند از جمله در عرصه انتخابات و دین خود را به ایران و اسلام ادا کنند.


+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.