لاریجانی با البرادعی ملاقات می کند

لاریجانی با البرادعی ملاقات می کند

ایران یک بار دیگر تاکید کرده که در گفتگوهای امروز با آژانس بین المللی انرژی اتمی، در مورد برنامه هسته ای خود سازش نخواهد کرد.
علی لاریجانی
آقای لاریجانی قرار است بعد از وین عازم لیسبون شود و با خاویر سولانا، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفتگو کند

علی لاریجانی، مسئول مذاکرات هسته ای ایران در آستانه گفتگو با محمد البرادعی، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی، گفت اگر سازمان ملل ایران را با تحریم های بیشتر تهدید کند، ایران برنامه غنی سازی اورانیوم را متوقف نخواهد کرد.

آقای لاریجانی از سازمان ملل خواست در این مورد لحن آشتی جویانه تری در پیش بگیرد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران قرار است در وین با محمد البرادعی دیدار کند.

این دیدار در حالی صورت می گیرد که اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل در حال بررسی تحریم های گسترده تر علیه ایران هستند.

علی اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس نیز در آستانه این مذاکرات گفته است: "تعلیق غنی سازی غیرممکن است و قابل بحث نیست."

آقای سلطانیه گفت لاریجانی و البرادعی درباره تقویت همکاری میان ایران و آژانس صحبت خواهند کرد.

مسائل حل نشده در زمینه برخی از فعالیت های هسته ای ایران در گذشته، ممکن است از جمله محورهای این مذاکرات باشد.

آقای لاریجانی قرار است بعد از وین عازم لیسبون، پایتخت پرتغال شود و با خاویر سولانا، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفتگو کند.

به گفته کری اسکایرینگ، خبرنگار بی بی سی در وین، علی لاریجانی در ملاقات قبلی خود با خاویر سولانا گفته بود ایران حاضر است برای پاسخ دادن به ابهاماتی که در زمینه فعالیت های هسته ای گذشته این کشور وجود دارد، بیشتر تلاش به خرج دهد. اما اکنون با گذشت یک ماه، نشانه ای از پیشرفت در این مورد دیده نمی شود.

شورای امنیت سازمان ملل متحد طی چند ماه گذشته با صدور قطعنامه هایی علیه ایران، تحریم های بین المللی علیه این کشور اعمال کرده است.

این تحریم ها به دلیل سرپیچی ایران از درخواست شورای امنیت برای توقف غنی سازی اورانیوم بر ایران اعمال شده اما کمیته تحریم های شورای امنیت سازمان ملل روز گذشته (21 ژوئن) اعلام کرد که اکثر کشورهای عضو هنوز گزارش های خود در مورد نحوه اجرای تحریم ها علیه ایران را به این کمیته ارسال نکرده اند.

آمریکا و کشورهای غربی ایران را متهم می کنند که در پی تولید سلاح های هسته ای است. ایران ضمن رد این اتهام، همواره تاکید کرده که برنامه هسته ای این کشور صلح آمیز و هدف از آن، صرفا تولید انرژی است.

ایران به عنوان عضو آژانس بین المللی انرژی اتمی و با استناد به پیمان بین المللی منع جنگ افزارهای اتمی، غنی سازی اورانیوم را حق خود می داند و اعلام کرده که غنی سازی اورانیوم را تنها به منظور دستیابی به فناوری تولید سوخت مورد نیاز نیروگاههای اتمی انجام می دهد و به هیچ وجه حاضر به دست برداشتن از این حق نیست.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.