آمریکا به چین درباره ایران هشدار داد

آمریکا به چین درباره ایران هشدار داد

آمریکا "نگرانی عمیق" خود را از گسترش همکاری‌های چین با ایران در بخش‌های نفت و گاز اعلام کرد.

به گزارش خبرنگار مهر به نقل از رویترز، شان مک‌کورمک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا به شرکت‌های چینی هشدار داد در پروژه‌های ایران سرمایه‌گذاری نکنند، زیرا ممکن است این سرمایه‌گذاری‌ها مشمول تحریم‌های آمریکا قرار گیرد.

وی گفت: آمریکا دارای قوانینی است که در این چارچوب، قابل استفاده هستند و امکان اعمال مجازات‌هایی علیه هرگونه سرمایه‌گذاری بالاتر از سطح معینی در ایران وجود دارد.

کورمک ادامه داد: من مطمئنم که دولت چین از این قوانین و شرایط آگاه است. طی چند ماه گذشته که اخبار مربوط به علاقمندی یک شرکت نفتی چینی به سرمایه‌گذاری در ایران مطرح شد، ما با آنها در این باره سخن گفتیم.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا افزود: البته تفاوت بسیاری میان گفتگو و مذاکره با ایران برای سرمایه‌گذاری در این کشور با سرمایه‌گذاری عملی در آن وجود دارد و در این مرحله است که امکان اعمال تحریم‌ها وجود دارد و من فکر نمی‌کنم دولت چین در این مرحله یعنی سرمایه‌گذاری واقعی قرار داشته باشد.

سال گذشته پکن تفاهم‌نامه‌ای به منظور واردات 10 میلیون تن ال.ان.جی از ایران با این کشور به مدت 30 سال منعقد کرد که ارزش مجموع آن 100 میلیارد دلار برآورد شده است. در مقابل، قرار شد شرکت‌های چینی سهامداران عمده برخی میادین نفتی ایران شود.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.