اختلاف در دولت انگلیس بر سر لقب رشدی

اختلاف در دولت انگلیس بر سر لقب رشدی

اعتراضات شدید مسلمانان به اعطای لقب «شوالیه» به سلمان رشدی، باعث رسوایی کابینه انگلیس با ایجاد اختلافات بسیار در دولت طی شب گذشته شد.Go to fullsize image

به گزارش سرویس بین‌الملل «بازتاب» به نقل از «تگراف»، با گسترش ناراحتی‌ها در دنیای اسلام، یک روحانی پاکستانی، آشکارا گفت: سلمان رشدی باید بمیرد.
حتی وزیر امور خارجه عراق نیز در سفر خود به لندن از اعطای این لقب انتقاد کرد و آن را باعث تحریک افراط‌گرایان خواند.

شب گذشته، یک عضو ارشد حزب کار مسلمانان، از وزرای انگلیس خواست این لقب را پس بگیرند و اعلام کرد که تجارت‌های اسلامی انگلیس در حال سازماندهی اعتراضات گسترده‌ای در سراسر این کشور برای اعطای لقب «شوالیه» هستند.

لرد احمد از کلیسای روترهام گفت: «من از همه مسلمانان دنیا می‌خواهم که آرامش خود را حفظ کنند». اما هشدار داد که اعطای لقب به این نویسنده، ملکه را در موقعیت بسیار سختی قرار داده است و ادامه داد کتاب «آیات شیطانی» برای وی به عنوان رئیس کلیسای انگلیس، به همان میزان که به اسلام توهین‌آمیز است، به مسیحیت نیز توهین‌آمیز است. افزایش روزافزون اعتراضات بین‌المللی، که یادآور خاطرات سال 1989 و صدور فتوای اعدام رشدی است، شب گذشته، باعث ایجاد شکاف در جبهه متحد دولت هم شد.

تنها چند ساعت پس از این‌که «جان رید»، وزیر کشور انگلیس، گفت: دولت از اعطای این لقب عذرخواهی نمی‌کند، «مارگارت بکت»، وزیر امور خارجه انگلیس گفت: اگر این اقدام باعث توهین به کسی شده، وی ابراز تأسف می‌کند.
وی پس از دیدار با «هوشیار زیباری» تأکید کرد: «ما مطمئنا از اعطای این لقب که البته به خاطر یک عمر فعالیت در عرصه ادبی بوده است نه چیز دیگر، متأسفیم».

این در حالی است که «جان رید» که هم‌اکنون در سفر نیویورک است، به شدت به دفاع پرداخته و گفته: این مسئله حساس بود اما برای حمایت از حقوق مردم در بیان عقایدشان از راه ادبیات، بحث و سیاست یکی از ارزش‌های جامعه است.
در همین حال، به گزارش «گاردین»، کمیته‌ای که توصیه این کار را کرده بود، به هیچ‌وجه به پیامدهای آن توجهی نداشته است.

همچنین به نظر می‌رسد سازمان نویسندگان که پیشنهاد اعطای لقب «شوالیه» را به نویسنده کتاب‌های «بچه‌های نیمه‌شب» و «آیات شیطانی» داده، امیدوار بوده است تا این اقدام، باعث بهبود روابط انگلیس و آسیا شود.

رشدی دیروز شصتمین سال تولد خود را در لندن جشن گرفت، اما درباره تهدیدهای اخیر برای جان وی، اظهارنظری نکرد.
اسکاتلندیارد نیز اظهارنظرها درباره حفاظت از وی توسط نیروهای این اداره را تکذیب کرد.

این در حالی است که در ابتدا، کمیته هنر و رسانه به عنوان یکی از هشت کمیته تشکیل شده، نام او را به کمیته اصلی پیشنهاد کرده و سپس کمیته اصلی، لیست نهایی را به نخست‌وزیر ارایه داده بود.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.