خاتمی: فیلم دست‌دادن مونتاژ است

خاتمی: فیلم دست‌دادن مونتاژ است

حجت‌الاسلام و المسلمین سیدمحمد خاتمی رییس موسسه بین‌المللی گفت‌وگوی فرهنگ‌ها و تمدن‌ها ـ که در جلسه ماهانه بنیاد باران شرکت کرده بود ـ رسما اعلام کرد که با هیچ زنی مصافحه نکرده است و فیلم ارائه شده با واقعیت همخوانی ندارد.

به گزارش روابط عمومی موسسه بین‌المللی گفت‌وگوی فرهنگ‌ها و تمدن‌ها، رییس‌جمهور سابق ایران فیلم اخیری که علیه او در برخی از سایت‌های اینترنتی منتشر شده و نشان دهنده مصافحه او با چند زن ایتالیایی است را مونتاژشده خواند و کل آن را تکذیب کرد. نزدیک به دو هفته است که سایت‌های اینترنتی اصولگرایان اقدام به انتشار فیلمی کوتاه به مدت شش دقیقه کرده‌اند که تصاویر ارائه شده آن، نشان می‌دهد سید محمد خاتمی در یک سفر خارجی – ایتالیا – با برخی از زنان دست داده است.

خاتمی این فیلم را مونتاژ شده خواند و پیش از این نیز دفتر او در اولین اقدام و پس از انتشار آن با انتشار بیانیه‌ای این اقدام را تکذیب و انتشار فیلم را عملی غیر اخلاقی و خلاف شرع خواند.

انتشار فیلم و تصاویری از دست دادن سیدمحمد خاتمی با چند زن، ابهاماتی را برای بسیاری از علاقه‌مندان وی به وجود آورده است.

به گزارش خبرنگار «بازتاب»، در این فیلم که گویا مربوط به سفر رئیس‌جمهور سابق به ایتالیاست و صادق خرازی و محمدجواد فریدزاده او را همراهی می‌کنند، حجت‌الاسلام خاتمی پس از مراسم سخنرانی، به ابراز احساسات و احوالپرسی برخی از حاضران پاسخ می‌گوید و در این میان، با چند تن از زنان نیز دست می‌دهد.

این در حالی است که بنا بر نظر قریب به اتفاق مراجع تقلید و مجتهدان، دست دادن با زن نامحرم، حرام است و در این میان، تنها آیت‌الله منتظری، آن هم با شرایطی، فتوا بر جواز چنین اقدامی داده است.

این گزارش می‌افزاید: انتشار این فیلم و چنین اقدامی از سوی این چهره روحانی با شگفتی علاقه‌مندان متشرع خاتمی که امام خمینی، او را فرزند باتقوای خود خوانده‌اند، روبه‌رو شده است.

به گفته این گروه، خاتمی باید پاسخ دهد که آیا فیلم مذکور دارای خدشه است، وی هنگام دست دادن با زنان حاضر در مسیر، متوجه جنسیت آنان نشده یا به حکم شاذ مورد اشاره عمل کرده است و یا موضوع چهارمی در میان بوده است؟


آقای خاتمی! توضیح دهید

توضیح دفتر خاتمی و همراه او در سفر

ساعاتی پس از درخواست توضیح از سید محمد خاتمی، دفتر وی توضیحاتی را در سه بخش ارسال کرد. در این سه بخش، به هر سه گزینه احتمالی اشاره شده و از آنها با عبارات «تکذیب تصویرپردازی» ، «عدم توجه به برخی تماس‌ها به علت ازدحام جمعیت» و «مرتفع شدن حرمت اوّلی به عنوان ثانوی» یاد شده است. متن کامل این توضیحات به شرح زیر است:

در پی انتشار برخی گزارش ها و تصاویر غیر واقعی درباره سفر آقای سید محمد خاتمی به ایتالیا دفتر رئیس موسسه بین المللی گفتگوی فرهنگ ها و تمدن ها با انتشار جوابیه ای ضمن تکذیب این ادعا ها به این گزارش های جنجالی خاتمه داد و سید محمدصادق خرازی که آقای خاتمی را در سفرهای خارجی همراهی می کند نیز با توضیح جزئی تر این مساله هشدار داد که مبادا در این گونه حوادث از برخی از شگردهای غیراخلاقی غفلت شود.
 متن جوابیه دفتر حجت الاسلام والمسلمین سید محمد خاتمی  و توضیحات آقای سید صادق خرازی در ادامه می آید:

جوابیه دفتر
در حرمت لمس بدن نامحرم بدون ستر و مانع تردیدی نیست و نیز در اینکه در شرع انور حرمت و وجوب اوّلی به عنوان ثانوی تا بقاء عنوان می تواند مرتفع شود تردید نباید کرد. ولی آنچه با تصویر پردازی مشکوک، با غرض یا هر انگیزه دیگر،
نشر یافته تا مصافحه آقای خاتمی را با اجنبیه القاء کند عملی خلاف شرع و اخلاق است که تکذیب می شود.

توضیحات  صادق خرازی

سید صادق خرازی مشاور حجت الاسلام والمسلمین سید محمد خاتمی دست دادن وی با برخی بانوان در سفر ایتالیا را رد کرد و گفت : بنای آقای خاتمی به هیچ وجه دست دادن با زنان نیست و ایشان ضوابط و اصول شرعی و عرفی را در سفرها و ملاقات های خود همیشه و همواره رعایت کرده است.
خرازی در واکنش به انتشار برخی گزارش ها و تصاویر درباره صف بدرقه ایشان در یکی ازسخنرانی ها در ایتالیا اضافه کرد: استقبال از آقای خاتمی در سفرهای خارجی و نیز مراسم سخنرانی های ایشان به حدّی است که گاه کنترل اوضاع از دست ایشان و اطرافیان خارج می شود و در این مواقع برخی می کوشند با رساندن خودشان به آقای خاتمی به ایشان ابراز ارادت کنند که در مواقعی تصور می شود با آقای خاتمی مصافحه کرده اند. این در حالی است که اصولا آقای خاتمی به علت ازدحام جمعیت متوجه برخی تماس ها نمی شوند. خرازی در عین حال حساسیت های علاقه مندان آقای خاتمی را ستود و اطمینان داد که آقای خاتمی همواره آداب و رسوم و هنجارهای جمهوری اسلامی ایران که قلبا به آنها باور دارد با دقت رعایت و ملحوظ می دارند.
خرازی در پایان گفت: البته از برخی از شگردهای تصویری و نیز بداخلاقی هایی که آقای خاتمی سال هاست با آن روبرو بوده نباید غافل شد و افکار عمومی کاملاً دریافته اند این روش ها برای تخریب شخصیت های بلندمرتبه کشور جایی ندارد.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.