خوش‌خدمتی باکو به آمریکا درباره ایران

خوش‌خدمتی باکو به آمریکا درباره ایران

وزیر دفاع جمهوری آذربایجان گفته ‌است که کشورش برای تغییر شکل قرارداد اجاره «رادار گابالا» به آمریکا و روسیه کاملا آماده است. استفاده از این رادار به ایالات متحده امکان می‌دهد که کلیه فعالیت‌های موشکی ایران را زیر نظر گیرد.

به گزارش خبرگزاری اینترفکس، سفر آبیف روز چهارشنبه پس از دیدار با آناتولی سردیوکف وزیر دفاع روسیه در مسکو گفت: «در جریان گفتگوهای امروز به طرف مقابل آمادگی جمهوری اذربایجان برای استفاده مشترک فدراسیون روسیه و ایالات متحده از ایستگاه رادار گابالا را اعلام کردیم». آبیف گفت که یک توافقنامه مقدماتی بین دو کشور در همین خصوص به امضاء رسیده است.

ایلشات بایچورین مشاور وزیر دفاع روسیه نیز با تائید این خبر به اینترفکس گفت که روسیه و آذربایجان بر سر تعیین نمایندگان تام الاختیار دو کشور برای آغاز بحث‌های کارشناسی در این زمینه امضاء نموده‌اند.

نخستین توافقنامه میان روسیه و آذربایجان در مورد استفاده مسکو از رادار گابالا در سال 2002 و به مدت 10 سال به امضا رسید. اجاره بهای این رادار سالانه 7 میلیون دلار است. رادار مذکور امکان رویت پرتاب موشک تا شعاع 6000 کیلومتر یعنی سراسر خاورمیانه، شمال آفریقا و شبه‌قاره هند را فراهم می‌سازد.

گفتنی است ولادیمیر پوتین در جریان نشست سران 8 کشور بزرگ صنعتی جهان پیشنهادی را به همتای آمریکایی خود ارائه داد که بر اساس آن ایالات متحده این اجازه را خواهد داشت که به جای استقرار یک سیستم راداری جدید در جمهوری چک برای مقابله با تهدید موشکی احتمالی ایران و کره‌شمالی با استفاده از ایستگاه رادار گابالا در جمهوری آذربایجان از فعالیت‌های احتمالی تهران در زمینه توسعه برنامه موشکی‌اش آگاه شود.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.