انتقاد از ایران به خاطر صدور حکم اعدام برای نوجوانان

انتقاد از ایران به خاطر صدور حکم اعدام برای نوجوانان

سازمان دیده بان حقوق بشر از ایران خواسته است "استفاده از مجازات مرگ برای جرائمی که نوجوانان زیر 18 سال انجام می دهند را به حال تعلیق دربیاورد."

سازمان دیده بان حقوق بشر که مقر آن در نیویورک است، در بیانیه ای گفته است: "تا کنون مشخص شده که ایران از سال 2004، هفده بزهکار کودک را اعدام کرده که این رقم هشت برابر بیشتر از اعدام کودکان در هر کشور دیگری است."

نشان سازمان دیده بان حقوق بشر

این بیانیه همچنین مدعی شده که: مقامات عالی رتبه قوه قضائیه ایران همواره مجازات مرگ برای کودکان بزهکار را تایید کرده اند در حالی که در برخی موارد این محکومان تنها 15 سال داشته اند.

بنابر این اطلاعیه، کلاریسا بن کامو پژوهشگر حقوق کودکان در بخش خاورمیانه سازمان دیده بان حقوق بشر گفته است که ایران مقام اول دنیا را در زمینه اعدام کودکان دارد.

سازمان دیده بان حقوق بشر در ادامه بیانیه خود مدعی شده که: ایران دو بزهکار جوان را در سال جاری اعدام کرده است.

به گفته این سازمان، سید محمدرضا موسوی شیرازی 20 ساله در روز دوم اردیبهشت 1386 در زندان عادل آباد شیراز به جرم قتل اعدام شد و هنگامی که 16 سال داشت مرتکب جرم شده بود.

بر اساس اطلاعیه دیده بان حقوق بشر، کشورهای ایران، سودان، چین و پاکستان به عنوان کشور هایی شناخته شده اند که از سال 2004 مجرمان جوان را اعدام کرده اند.

بر اساس معاهده های بین المللی میثاق حقوق کودک و میثاق حقوق مدنی و سیاسی که ایران نیز آنها را تصویب کرده، اجرای حکم اعدام برای افراد زیر 18 سال ممنوع است.

مقامات قضایی ایران تاکید دارند که اعدام افراد زیر هیجده سال، سالهاست که متوقف شده است.

 
+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.