مرور روزنامه های تهران: پنجشنبه ۳۱ خرداد

مرور روزنامه های تهران: پنجشنبه 31 خرداد

روزنامه های صبح امروز تهران در صدر گزارش های خبری خود از اجتماع وزیران خارجه کشورهای ساحلی بحرخزر و توقف سنگسار یک زوج که یازده سال قبل به جرم روابط نامشروع زندانی در زندان تاکستان قزوین زندانی شده اند، خبر داده اند و گزارش هایی درباره گرانی میوه و خدمات پزشکی، تظاهرات طلاب مشهدی و شکایتشان از محمد خاتمی به دادگستری آن شهر به بهانه دست دادن رییس جمهور سابق با زنان نامحرم منتشر کرده اند.Go to fullsize image

الهه کولائی مخبر سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در مقاله ای در اعتماد ملی که به مناسبت نزدیکی همایش سران کشورهای ساحلی خلیج فارس نوشته شده به یاد آورده که وقتی جورج بوش ایران را بخشی از محور شرارت خوانده، در اجلا‌س عشق‌آباد در بهار ۱۳۸۰، صفر مراد نیازاف دیوارهای سالن نشست سران کشورهای ساحلی را با تصاویری پوشانده بود که خط موهوم حسینقلی، آستارا را به عنوان محدوده منافع ایران در این دریاچه معرفی می‌کرد و سیدمحمد خاتمی از حضور در آن نشست خودداری کرد تا این تصاویر جعلی و غیرقانونی جمع‌آوری شد.

به نوشته این کارشناس مسائل خارجی اینک در شرایطی که فشارهای بین‌المللی بر ایران شدت یافته، بار دیگر سران کشورهای ساحلی دریای خزر گردهم می آیند این که چرا از سال ۱۳۷۱ (سال فروپاشی اتحاد شوروی) تا چند سال نشست سران کشورهای ساحلی تشکیل نشد، خود بسیار قابل تأمل دارد.

شرق در گزارش اصلی خود نوشته به دستور رییس دادگستری قزوین اجرای حکم سنگسار دو نفر در تاکستان قزوین متوقف شد اما همین مقام گفته اجرای حکم سنگسار که توسط برخی افراد منتشر شده بود صحت نداشته است و چنین حکمی در استان قزوین اجرا نمی شود.

تکذیب خبر سنگسار توسط رییس دادگستری قزوین در حالی صورت می گیرد که روز گذشته منابع مختلف خبر داده بودند که در زندان تاکستان حتی گودالی کنده شده و به نوشته شرق یک منبع آگاه قضایی نیز هم گفته است در پی صدور حکم سنگسار برای دو متهم در تاکستان، برنامه های لازم جهت اجرای این حکم تدارک دیده شده بود. اما رییس دادگستری قزوین در ساعات پایانی دیشب در دستوری سریع و شفاهی توقف اجرای این حکم را به مسئولان ذی ربط اعلام داشت.

گزارش هایی درباره گرانی کالاهای مختلف در روزنامه های آخر هفته تهران آمده چنان که همبستگی نوشته بهای میوه ها همچنان در نوسان است و متاسفانه مانند سایر محصولات دولت در ساماندهی آن کاری انجام نداده است.

به نوشته گزارشگر همبستگی چند سال پیش میادینی با هدف توزیع میوه مناسب در نقاط مختلف تاسیس شد که قرار بود میوه حداقل درجه دو در اختیار مردم قرار گیرد و نیز گفته شده بود که در این میادین میوه با نرخ دولتی توزیع می ‌شود اما در سال جاری هیچ ‌کدام از میادین به اهداف خود عمل نکردبه گونه‌ای که قیمت‌ها در کانکس‌ها و میادین بی‌ کیفیت و قیمت بالا است و متاسفانه در هیچ ‌کدام از کانکس‌ ها یا میادین نرخ یکسان یافت نمی‌شود.

همبستگی در گزارشی از وضعیت بهداشت و پزشکی کشور نوشته جامعه پزشکی و نظام سلامت ایران نابسامان و بحرانی است و در صورت عدم توجه به مشکلات پزشکان، وضعیت بهداشت و درمان کشور روز به روز بدتر خواهد شد.

این مطلب در حالی از سوی مسعود مسلمی فرد نایب رییس انجمن پزشکان عمومی ایران، عنوان شد که وزیربهداشت همزمان با آن در پاسخی به سئوال یکی از نمایندگان مجلس خبراز وجود۱۵‌‌ ‌هزارتخت بیمارستانی با عمر بیش‌ از‌‌ ‌‌۵۰ سال در کشور داده است.

همبستگی نوشته وزیر بهداشت با بیان این مطلب تصریح کرده از ۸۰ هزار تخت موجود در کشور ۴۰درصد آن‌ها عمری بالای ۲۵سال دارند و تغییر آن ها نیازمند بودجه ‌ای بالا است که در حدود بودجه این وزارتخانه نیست و وضعیت بهداشت و درمان کشور به گونه ‌ای است که در هنگام مراجعه به بیمارستان‌ها به ویژه بیمارستان ‌های دولتی، هیچ فردی راضی از آنجا باز نمی گردد.

اعتماد از قول یک سایت وابسته به جریان تندرو خبر داده که نمایندگان جمعی از طلاب و روحانیان مشهد در اعتراض به آن چه هتک حیثیت روحانیت توسط محمد خاتمی با عمل حرام دست دادن با زنان نیمه عریان ایتالیایی خوانده اند، در مقابل دادگاه ویژه روحانیت مشهد تجمع کرده و شکایت خود را به همراه مستندات و فیلم این عمل حرام به دادگاه تسلیم کردند.

به نوشته اعتماد تجمع کنندگان پلاکاردهایی با مضامین "خلع لباس محمد خاتمی، اعاده حیثیت از روحانیت، اعاده حیثیت از ملت ایران"، "دادگاه ویژه روحانیت سکوت مکن"، "اعاده حیثیت از لباس پیامبر"، "دست دادن با زنان نامحرم، عاقبت تساهل و تسامح لیبرالی" در دست داشتند.

در همین حال اعتماد ملی خبر داده که محمد خاتمی برای حل بحران فلسطین با ارائه یک طرح ۴ ماده ‌ای از گروه ‌های درگیر در فلسطین خواسته با پایان دادن به خونریزیهایی ‌که دشمن را شاد می ‌کند، دل مسلمانان را شاد کنند.

به نوشته اعتماد ملی در طرح رییس جمهور سابق ایران تحریم کاربرد سلا‌ح فلسطینی علیه فلسطینی، بازگشت سریع و بدون پیش‌شرط به مرحله گفتگو ومذاکره، تشکیل مجدد دولت وحدت ملی با توجه به رای مردم در تشکیل پارلمان فلسطین و فعال شدن همه کشورهای اسلا‌می و عربی به ویژه ایران، مصر، عربستان و سوریه اساس قرار دارد.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.