عذر خواهی انگلیس از مسلمانان برای اعطای لقب شوالیه به سلمان رشدی

عذر خواهی انگلیس از مسلمانان برای اعطای لقب شوالیه به سلمان رشدی

مارگارت بکت، وزیر امور خارجه انگلیس، از کسانی که به دلیل اعطای عنوان شوالیه از سوی ملکه الیزابت دوم به سلمان رشدی احساساتشان جریحه دار شده عذر خواهی کرد.

آسوشیتدپرس بکت در کنفرانسی مشترک با هوشیار زیباری، وزیر امورخارجه عراق، اظهار داشت که اعطای عنوان شوالیه از سوی ملکه به خاطر شخصیت ادبی رشدی بوده است.

هوشیار زیباری نیز در این دیدار گفت که دولت عراق "با بسیاری از مسلمانان در این زمینه هم نظر" است و اعطای این عنوان را "نابجا" توصیف کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزیر امورخارجه بریتانیا در این باره اظهار داشت: "طبیعتا اگر کسانی احساستشان از این لقب جریحه‌دار شده ما پوزش می‌خواهیم، لقبی که به هر حال به یک شخصیت ادبی برجسته داده شده است".

بکت افزود که سلمان رشدی تنها مسلمانی نیست که در بریتانیا به وی لقب اعطا شده است!

به گفته وزیر امورخارجه بریتانیا "مردمی که دارای ایمان اسلامی‌اند، کاملا بخشی از کلیت (جامعه) ما هستند، بخشی از یک جامعه گسترده‌تر ... این افراد مانند شهروندان دیگر ملقب به القاب می‌شوند".

خبرنگاران، از هوشیار زیباری که در کنفرانس مشترک خبری لندن حضور داشت، نظرش را درباره اعطای لقب شوالیه از سوی ملکه الیزابت دوم به سلمان رشدی جویا شدند و او در پاسخ گفت: "در واقع ما با بسیاری از مسلمانان در این زمینه هم نظر هستیم. عراق کشوری مسلمان است. با این حال با همه احترامی که به عنوان شوالیه قائلیم، به نظر من اعطای این عنوان نابجا بود. این نظر ما است".

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.