خاتمی : تکذیب میکنم , فیلم مونتاژ بوده است

خاتمی : تکذیب میکنم , فیلم مونتاژ بوده است

سیدمحمد خاتمی، رئیس‌جمهور سابق ایران فیلم اخیری که علیه او در برخی از سایت‌های اینترنتی اصولگرایان منتشر شده و نشان‌دهنده مصافحه او با چند زن ایتالیایی است، مونتاژ شده خواند و به کل آن را تکذیب کرد.

رئیس مرکز گفت‌وگوی تمدن‌ها که در جلسه بنیادباران شرکت کرده بود، رسما اعلام کرد که با هیچ زنی مصافحه نکرده است و فیلم ارائه شده با واقعیت همخوانی ندارد.نزدیک به دو هفته است که سایت‌های اینترنتی اصولگرایان اقدام به انتشار فیلمی کوتاه به مدت شش دقیقه کرده‌اند که تصاویر ارائه شده آن، نشان‌ می‌دهد سیدمحمد خاتمی در یک سفر خارجی - ایتالیا – با برخی از زنان دست داده است.

خاتمی این فیلم را مونتاژشده خواند و پیش از این نیز دفتر او در اولین اقدام و پس از انتشار آن با انتشار بیانیه‌ای این اقدام را تکذیب و انتشار فیلم را عملی غیراخلاقی و خلاف شرع خواند.بدین‌ترتیب، سومین پروژ‌ه‌ای که علیه خاتمی آغاز شده است، نیز با اعلام رسمی او مبنی بر کذب‌بودن ماجرا نقش بر آب شد.بنابر خبرهای دریافتی، سیدمحمد خاتمی در اردیبهشت‌ماه سال‌جاری به ‌دعوت مجامع دانشگاهی ایتالیا به این کشور سفر کرد.

 او پیش از این نیز به نروژ، سوئیس، قزاقستان، مصر و هند رفته بود. یکی از نزدیکان خاتمی به «هم‌میهن» گفت: «اگر او به تمام دعوت‌های مجامع دانشگاهی و غیره پاسخ مثبت دهد، در هیچ روزی از ایام سال در ایران نخواهد بود. به همین دلیل نیز، دعوت‌های ارائه شده را گزینش می‌کند و در مجامعی که فکر می‌کند صدای ایران بهتر شنیده می‌شود، شرکت می‌کند.

در سفر به ایتالیا که از 13 تا 27 اردیبهشت‌ماه امسال انجام شد، خاتمی به چند دانشگاه و موسسه فرهنگی – اجتماعی ایتالیا رفت. در کنار آن نیز با پاپ، رهبر کاتولیک‌های جهان، پرودی نخست‌وزیر ایتالیا و نیز با وزیرخارجه این کشور گفت‌وگو کرده بود.بنا به گزارش دریافتی، خاتمی در دیدار با پاپ توانسته بود، بیش از 50 دقیقه با وی گفت‌وگو کند. در حالی که معمولا پاپ به هیچ‌کس اجازه نمی‌دهد بیش از 15 دقیقه نزد او باشد.

همزمان با آن دیدارها، سخنرانی‌های خاتمی نیز در ایتالیا انجام می‌شد. در 20 اردیبهشت‌ماه او به شهر اودینه رفت و قرار شد در بین اصحاب قلم و طبع و نشر سخن بگوید. این شهر از جمله شهرهای فرهنگی ایتالیاست که اغلب ناشران این کشور در آن شهر به‌سر می‌برند.

در هر سال یک فستیوال نیز بین آنها برگزار می‌شود. سالنی که خاتمی در آن سخن می‌گفت، حدود 800 نفر گنجایش دارد. اما بیش از 2500 نفر در این جلسه شرکت کرده بودند و مراسم از طریق ویدئو کنفرانس برای کسانی که موفق نشده بودند وارد سالن بشوند، پخش می‌شد.

 در پایان این سخنرانی، او به همراه اطرافیان و البته کسانی که وی را همراهی می‌کردند، به فستیوال رفت اما به علت استقبال بسیار زیاد و ازدحام جمعیت او مجبور بود در هر چند قدم بایستد و با برخی از میهمانان و شرکت‌کنندگان سخن بگوید و خوش و بش کند.

 یک ماه پس از این اتفاق، ناگهان فیلمی منتشر شد که نشان می‌داد سیدمحمد خاتمی در حال احوالپرسی با چند زن ایتالیایی، مصافحه کرده است. فیلم 6 دقیقه بود اما گویی در کوتاه‌ترین زمان ممکن به 6 هزار برابر تکثیر شده است.

فیلم ابتدا در اینترنت و سپس در شبکه موبایل وارد شد. همزمان با این اقدام عکس‌هایی نیز از خاتمی با چند زن ایتالیایی منتشر شد. از قرار معلوم خاتمی از طریق پسر خود از ماجرا باخبر شده است. گویا پسر وی به او خبر می‌دهد فیلمی در اینترنت منتشر شده است که نشان می‌دهد او در حال مصافحه با چند ایتالیایی است.

خاتمی فیلم را می‌بیند، یکه می‌خورد و بلافاصله متعجب از آنچه که آن بی‌اخلاقی می‌داند، از طریق دفتر خود آن را تکذیب می‌کند. به گفته نزدیکان او، این ادامه پروژه عصر عاشورا است. چراکه درست در ایام فاطمیه و شب‌های عزاداری این فیلم با اهدافی خاص منتشر شده است تا خاتمی و اصلاح‌طلبان ر ا در بین متدینین لاابالی جلوه دهد.

پروژه عصر عاشورا

دو روز مانده به انتخابات سال 76، ناگهان فیلمی در مجامع مذهبی منتشر شد که لاابالی‌گری برخی از هواداران خاتمی در شهرک غرب را نشان می‌داد. در آن فیلم در عصر عاشورا، برخی جوانان به تصویر کشیده شده بودند که به اباحه‌گری مشغول بودند و البته خود را از حامیان کاندیداتوری سیدمحمد خاتمی می‌دانستند.

 آن فیلم نیز به صورت گسترده در شب انتخابات، در مساجد شهر مذهبی قم و مشهد و ... پخش شد. هدف تخریب شخصیت خاتمی بود. اما کسانی که این هدف را دنبال می‌کردند، نتیجه عکس گرفتند، خاتمی با آرای باورنکردنی، در دوم خرداد 76 پیروز انتخابات شد.

 پس از ریاست‌جمهوری، یک دستگاه امنیتی ماجرای عصر عاشورا را پیگیری کرد. خاتمی یکبار نیز خبر داد که پرونده این پروژه همچنان در کشوی میزش است. او دانسته بود که چه کسانی و با چه اهدافی و از طریق چه بودجه‌ای علیه او اقدام کرده بودند، اما به گفته خود، از آنها گذشت و پرونده را پیگیری نکرد.

عکس‌های جعلی


اما عصر عاشورا پایان ماجرا نبود. چرا که در سال 78 اولین سفر خاتمی به عنوان رئیس‌جمهور ایران به ایتالیا انجام شد. او اصرار داشت که ایتالیا اولین کشوری باشد که به آن سفر می‌کند زیرا تئوری گفت‌وگوی تمدن‌ها را بنا داشت در اولین سفر خارجی خود محقق کند و با رئیس‌جمهور این تمدن دیرین به گفت‌و‌گو بنشیند.

 آن سفر نیز در بهار انجام شد و دست به قضا اتفاق مشابهی از سوی افراطیون رخ داد. در اولین نماز جمعه هفته اول عید، عکس‌هایی از خاتمی در کنار دختر رئیس‌جمهور ایتالیا منتشر شد. عکس‌ها از چند منظر بود. اول آنکه او را در کنار آن خانم و در حال سرو مشروب نشان می‌دادند.

روی عکس‌ها، با ماژیک قرمز، دور لیوان‌های پایه‌دار خط کشیده بودند. در عکس دیگر خاتمی دست در دست دختر رئیس‌جمهور ایتالیا دیده می‌شد و عکس سوم، خانمی را در کنار خاتمی نشان می‌داد که روسری توری بر سرداشت و زیر عکس نیز قید شده بود که این دختر که موهای او معلوم است؛ دختر خاتمی است. عکس‌ها در نماز‌جمعه تهران و قم با تیراژ وسیع منتشر شد.

همراه با آن عکس‌ها نامه‌ای با امضای «جمعی از اعضای انجمن اسلامی برادفورد انگلستان» دیده می‌شد که در آن حضور رئیس‌جمهور در چنین صحنه‌هایی «عامل سرافکندگی مسلمانان غیور» عنوان شده بود. در واقع شخص رئیس‌جمهور کانون حملات بود. انتشار این عکس‌ها در حالی بود که چند روز قبل از آن وزارت خارجه ایران خبر داده بود،‌ خاتمی سفر به کشور فرانسه را لغو کرده است.

 زیرا ژاک شیراک رئیس‌جمهور وقت فرانسه نپذیرفته بود، شراب را از میز میهمانی حذف کند. روزنامه صبح امروز در اولین اقدام، عکس‌ها را جعلی خواند و خبر داد که براساس پروتکل‌های امضا شده توسط مقامات ایران و ایتالیا در روزهای قبل از سفر، شئونات اسلامی کاملا رعایت و از سرو مشروبات الکلی خودداری شده بود.

 اندک زمانی بعد روزنامه اصولگرای جمهوری اسلامی نیز، نسبت به انتشار این عکس واکنش نشان داد و در ستون «جهت اطلاع» خود با اشاره به سومین عکس توضیح داد که توزیع‌کنندگان عکس به دورغ نوشته‌اند زنی که روسری توری بر سر دارد دختر آقای خاتمی است. در حالیکه در این سفر هیچ زن یا دختری همراه ایشان نبوده و اقدام کسانی که این عکس را توزیع کرده‌اند، مغایر اخلاق اسلامی است.

روزنامه کیهان نیز عکس‌ها را جعلی خواند و مدیر مسوول آن در سرمقاله خود نامه جمعی از اعضای انجمن اسلامی برادفورد انگلستان را کذب دانست و نوشت: «سخن درباره ساختگی بودن عکس‌ها، توضیح واضحات است زیرا نه فقط آنچه در این عکس‌ها ارائه شده کمترین هم‌خوانی و انطباقی با شخصیت مذهبی آقای خاتمی ندارد، بلکه از انبوه خبرنگاران و عکاسان داخلی و خارجی که در این مراسم حضور داشته و از آن عکس و فیلم و گزارش تهیه کرده‌اند، هیچ کدام این صحنه‌‌ها را تایید نکرده‌اند و بدیهی است که امروز با کمک کامپیوتر، مونتاژ عکس‌ها و تغییر صحنه‌های اصلی به صحنه‌های ساختگی به آسانی امکان‌پذیر است.»

فراز آخر یادداشت کیهان در سال 78، استدلال امروز خاتمی و همراهان اوست. آنها تاکید دارند که این فیلم مونتاژ شده است و نزدیکان وی یادآور می‌شوند، به علت نقش خاتمی در بهبود مناسبات اصلاح‌طلبان، برخی نگران از تاثیر‌گذاری او هستند.البته خاتمی در جلسه باران یک بار دیگر یادآور شد که قدرتمندان و کسانی که می‌خواهند در قدرت بمانند، بدانند که من برای خیلی‌ها اعلام کرده‌ام عطای قدرت رسمی را به لقای آن بخشیده‌ام تا قدرتمندان احساس نکنند مزاحمشان هستم.

 اما آنها مطمئن باشند که به سرنوشت مردم، کشور، انقلاب و اسلام پشت نمی‌کنم اما کمک می‌کنم و مساعدت به دیگران که آنها بیایند.خاتمی گفت: من جا را برای کسی تنگ نمی‌کنم اما انتظار داریم آنها نیز جا را برای ما تنگ نکنند. اجازه بدهند مردم انتخاب کنند. جای هر کس را ملت تعیین می‌کند اما باید امکان انتخاب نیز داشته باشد.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.