همکاری کمیته المپیک ایران و آمریکا منتفی شد

همکاری کمیته المپیک ایران و آمریکا منتفی شد

رییس کمیته‌ ملی المپیک ایران، امضای توافق نامه ورزشی با آمریکا را رد کرده و گفته همکاری بین کمیته های المپیک دو کشور به خاطر مخالفت وزارت امور خارجه‌ ایران، منتفی شده است.
تیم کشتی آمریکا
تیم کشتی آمریکا آخرین بار زمستان سال85 درمسابقات جام تختی شرکت کرد

رضا قراخانلو درباره جزئیات این تصمیم گفته که کمیته ملی المپیک آمریکا، برای امضای توافقنامه ورزشی با کمیته ملی المپیک ایران درخواستی طرح کرده بوده که این درخواست به وزیر خارجه ارجاع شد اما دفتر اداره کل آمریکای این وزارتخانه آمریکا در نشستی با آن مخالفت کرده است.

پیشتر، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در پاسخ به پرسشی درباره ارتباط ورزشی با آمریکا در میانه تنش های سیاسی دو کشور گفته بود ایجاد رابطه ورزشی بلا مانع است.

با وجود تصمیم وزارت خارجه ایران، آقای قراخانلو گفته مخالفت با توافقنامه ورزشی با آمریکا "به معنای قطع همکاری ورزشی بین دو کشور نخواهد بود" و درصورت درخواست هر فدراسیونی، این ارتباط در شورای برون مرزی سازمان تربیت بدنی ایران مطرح شده و تصمیمات لازم در مورد آن گرفته می شود.

بحث امضای قرارداد ورزشی دو کمیته المپیک ایران و آمریکا اولین بار در اجلاس اخیر کمیته المپیک آسیا در کویت مطرح شد که در آنجا مقام های ورزشی دو کشور با هم گفتگو کرده و از گسترش همکاری ها استقبال کردند.

در آن زمان، برخی ناظران بحث توافقنامه ورزشی ایران و آمریکا را به 'دیپلماسی پینگ پنگ' بین ایالات متحده و چین تشبیه کرده بودند که در سال های جنگ سرد مقدمه ای برای روابط دیپلماتیک دو کشور شد.

پس از قطع رابطه سیاسی جمهوری اسلامی ایران با آمریکا، ورزشکاران دو کشور در ده سال گذشته چند بار میزبان تیم های ورزشی از کشور یگر بوده اند که آخرین آن زمستان پیش و سفر کشتی گیران و شمشیربازان آمریکایی به ایران بود.

با اینکه طرح انگشت نگاری از شهروندان آمریکایی در مجلس ایران به تصویب رسیده بود، از ورزشکاران آمریکایی که برای شرکت در جام تختی به ایران رفته بودند انگشت نگاری به عمل نیامد.

مشکل انگشت نگاری ورزشکاران ایران که بارها مسئله ساز بوده و با اعتراض مسئولین ایران همراه بوده است، دراوایل سال ۲۰۰۰ میلادی با سفرتیم ملی فوتبال ایران به آمریکا تقریبا حل شد.

در این سفر طبق قرار قبلی مسوولان وقت دو فدراسیون ایران و آمریکا، از هیات ایرانی در فرودگاه لس آنجلس انگشت نگاری به عمل نیامد.

ماه گذشته نیز محمد علی آبادی، رئیس سازمان تربیت بدنی تاکید کرد، اگر قرار بر رفت و آمد ورزشی با آمریکا باشد، اجازه هیچ گونه انگشت نگاری از ورزشکاران ایرانی را نخواهیم داد و در اینجا نیز از دولت و مجلس درخواست کرده ایم تا این اقدام صورت نگیرد.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.