تحصن پناهجویان رد شده افغان در نروژ

تحصن پناهجویان رد شده افغان در نروژ

پناهجویان معترض افغان در نروژ که می گویند در مدت ۲۸ روز، صدها کیلومتر راهپیمای کرده اند، بار دیگر دست به تحصن زده اند.
پناهجویان معترض افغان در نروژ
پناهجویان معترض می گویند تا زمانی که پاسخ خواسته هایشان را نگیرند، به تحصن ادامه می دهند

این گروه از پناهجویان، پس از راهمپیمایی طولانی، روز یکشنبه وارد شهر اسلو پایتخت نروژ شدند.

این گروه از پناهجویان در اعتراض به سیاست اخراج اجباری شان از کشور نروژ به دست به راهمپیمایی اعتراض آمیز زده بودند و اکنون نیز می گویند که قصد دارند تحصن کنند.

پناهجویان معترض که درخواست اقامت آنها از سوی دولت نروژ رد شده است، اواخر ماه گذشته میلادی، راهپیمایی خود را آغاز کردند و اکنون می گویند که ۶۴۰ کیلومتر راهپیمایی کرده اند.

برخی از این افراد، با پاهای زخمی و آبله زده خود را به شهر اسلو رساندند. آنها پرچمهای رنگارنگ و شعارهایی با مضامین "مارا به جنگ نفرستید" و " افغانستان کشور نا امنی است" در دست داشتند.

استقبال

پناهجویان افغان و استقبال کنندگان نروژی

در هنگام ورود این راهپیمایان به اسلو، شماری از شهروندان نروژی و افغانهای مقیم این شهر، از آنها استقبال کردند و آنها را تا محل پارلمان نروژ همراهی کردند.

پناهجویان معترض افغان، در محل کلیسای تاریخی شهر اسلو نیز اجتماع کردند. اسقف کلیسای تاریخی اسلو نیز که می گفت به تازگی از افغانستان بازگشته، در سخنان کوتاهی در میان پناهجویان، از مقامات نروژی خواست با توجه به شرایط نامساعد افغانستان، از اخراج اجباری پناهجویان افغان خودداری کنند.

راهپیمایان افغان پس از رسیدن به اسلو، در برابر پارلمان نروژ در زیر چادر بزرگی که پیش از رسیدن آنها، برپا شده بود توقف کردند.

نمایندگان شماری از گروهها و سازمانهای اجتماعی، در اجتماع پناهجویان معترض، پشتیبانی خود را از خواسته های آنها اعلام کردند و از دولت نروژ خواستند که با توجه به شرایط نابسامان داخلی و تشدید نا امنی در افغانستان، نسبت به بررسی مجدد پرونده و درخواست پناهندگی آنها، دقت و ملایمت بیشتری به خرج دهد.

در پایان، کنسرتی برگزار شد که یکی از هنرمندان افغان و برخی از هنرمندان نروژی در آن به اجرای ترانه و آهنگ درحمایت از پناهجویان افغان پرداختند.

'تحصن ادامه می یابد'

پناهجویان معترض
برخی از پناهجویان معترض، با پاهای زخمی و آبله زده وارد شهر شدند

به گفته ظاهر اطهری، سخنگوی پناهجویان معترض، آنها قصد ندارند به حرکت اعتراضی خود نسبت به سیاست پناهندگی دولت نروز پایان دهند.

آقای اطهری گفت که آنها تصمیم دارند تا زمانی که پاسخ رضایتبخشی از جانب مقامات دریافت نکرده اند، به تحصن خود زیر چادر برپا شده جلو پارلمان نروژ ادامه دهند.

برخی مطبوعات نروژ اخیراً به نقل از سخنگوی دولت این کشور نوشته اند که دولت مصمم است به بازگرداندن پناهجویانی که پرونده آنها رد شده است، ادامه دهد.

از این سخنگو نقل شده که "راهپیمایی ششصد کیلومتری پناهجویان افغان، نمی تواند تاثیری بر تصمییم مقامات بگذارد و یا دلیلی بر قبولی در خواست پناهندگی انها شود".

این در حالی است که با وجود قرارداده سه جانبه دولتهای افغانستان و نروژ و آژانس پناهندگان ملل متحد برای بازگشت پناهجویان رد شده، برخی احزاب و گروههای داخل دولت نروژ، از خواسته های پناهجویان معترض افغان حمایت کرده اند.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.