سعودالفیصل:اسرائیل باید برنامه هسته ای خود را متوقف کند نه تهران

سعودالفیصل: این اسرائیل است که با ید برنامه هسته ای خود را متوقف کند نه تهران

سعود الفیصل ، وزیر امورخارجه عربستان ، با تاکید براینکه تهران هرگز در پی تولید سلاح هسته ای نیست ، گفت : منصفانه نیست کشورهایی درغرب خواهان خاورمیانه عاری ازسلاح های هسته ای باشند اما چشم خود را به ظرفیت هسته ای اسرائیل ببندند.

سعود الفیصل در گفتگو با شبکه سی ان ان با بیان اینکه عربستان به صلح آمیز بودن برنامه های هسته ای ایران اعتماد دارد، گفت: این اسرائیل است که یا باید برنامه های هسته ای خود را متوقف کند یا این برنامه ها را در چهارچوب ان پی تی قرار دهد.

وی که در شاه عربستان را در سفر به اروپا همراهی می کند ، همچنین در پاسخ به سوال مجری سی ان ان در مادرید درباره نحوه تعامل امریکا با برنامه هسته ای ایران تکرار کرد: تولید انرژی هسته ای باید برای همه یکسان باشد و نباید دراین زمینه هیچ استثنایی وجود داشته باشد و نباید قوانین منع گسترش سلاح های هسته ای تنها درباره برخی از کشورها اجرا شود.

وی تصریح کرد : اگر ما خواهان جلوگیری از گسترش سلاح های هسته ای دردنیا هستیم باید راهکاری نظام مند برای اجرای آن بیابیم .

وزیر امور خارجه عربستان باردیگر با بیان اینکه غیر قابل توجیه است که دیگران حق دستیابی واستفاده از این سلاح ها را ندارند ولی اسرائیل این حق را داشته باشد،گفت : آیا مورد اسرائیل مورد خاصی است.

وی همچنین هرنوع مذاکره عربستان با اسرائیل را رد کرد و گفت:تنها راه حل بحران فلسطین تشکیل کشور مستقل فلسطین است.

همچنین سعود الفیصل در بخش دیگری از سخنانش با تاکید براینکه عربستان هیچ نگرانی از جانب شیعیان عراق ندارد،  گفت: عربستان از آنچه تلاش برای تشکیل هلال شیعی درمنطقه نامیده می شود ، نگرانی ندارد.

وی ادامه داد، ما از جانب شیعیان عراق هیچ نگرانی نداریم زیرا آنان همیشه درعراق بوده و با سنی ها وبا دیگر گروههای مذهبی وقومی عراق هم زندگی مسالمت آمیزی داشته اند.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.