برای لاغر شدن ، آرام غذا بخورید

برای لاغر شدن ، آرام غذا بخورید

مدتهاست که متخصصان تغذیه در مورد رابطه مستقیم بین سرعت غذا خوردن و چاق شدن مطالعه می کنند . افرادی که آرام تر غذا می خورند ، وزن کمتری دارند و این نتیجه تمام تحقیقاتی است که در طی سالها پزشکان انجام داده اند .
آنها معتقدند هر چه فرد آرامتر غذا بخورد زودتر احساس سیری می کند و به همین خاطر هم کم غذا خوردنش سبب لاغر ماندن می شود . در واقع احساس سیری از معده شما نمی آید بلکه مانند هر احساس دیگری دستوری است که از سوی مغز برای افراد صادر می شود . در نتیجه هر چه آرامتر غذا بخورید روند دستور صادر شده توسط مغز وقت بیشتری دارد و به همین خاطر در حالی که تنها نیمی از غذایتان را خورده اید مغز دستور می دهد که صبر کنید . خوردن کافیست چون سیر شده اید .

با وجود این تحقیقات گسترده ،دانشمندان آزمایش های مختلف خود را برای درک صحت این موضوع تا سال گذشته ادامه دادند . آنها هر چه بیشتر آزمایش های خود را گسترده کردند به این نتیجه رسیدند که آرام غذا خوردن به معنی کم خوردن و سیر شدن است و این حقیقتی آشکار است .

در یکی از این تحقیقات مشخص شد که از تعداد 28 فرد مورد آزمایشی که اضافه وزن داشتند و به سرعت های متفاوت غذا می خوردند آنهایی که سرعت غذا خوردنشان بیشتر بود طبعا بیشتر غذا می خوردند واحساس سیری بسیار دیرتر به آنها دست می داد و در نتیجه هرروز مقدار بیشتر کالری وارد بدن خود کرده و چاقتر می شدند در حالی که هر چه سرعت خوردن غذا کمتر می شد فرد کمتر وزن اضافه می کرد و جالب اینکه حتی تا ساعتها پس از خوردن احساس سیری در آنان باقی می ماند .

آنچه که در نهایت محققان از آن اطمینان یافتند این است که افرادی که سریعتر غذا می خورد احساس سیری را در خود به تعویق می اندازد و از آنجایی که احساس سیری از شکم نمی آید و توسط مغز صادر می شود ، این فرمان علی رغم پر بودن معده اعلام نمی شود وفرد به خوردن خود ادامه می دهد . زیرا حدود 20 دقیقه زمان می برد تا بدن به مغز اعلام کند که احساس سیری می کند و در طول این زمان فردی که با سرعت غذا می خورد همچنان در حال قورت دادن پشت سر هم لقمه های غذاست .

نتایج اعلام شده به این موضوع که هر فردی لااقل باید هر لقمه خود را حدود 20 بار بجود تکیه دارد و در ضمن روشن کرد که فردی که در هر دقیقه 5 لقمه را در دهان می گذارد تا پایان غذا ، حدود 100 لقمه بیش از آنچه که بدنش احتیاج دارد غذا به معده اش می فرستد .

20 دقیقه ای که زمان لازم است تا دستور مغز برای دست کشیدن از غذا صادر شود زمان طولانی است اما محققان دلیل آن را هم زمان بردن برای رسیدن غذا از دهان به معده و سپس روده عنوان کرده اند . این روده است که به مغز می گوید پر شده است و باید دستور غذا نخوردن صادر شود .

پس اگر به سلامت و اضافه وزن تان علاقه مندید آرامتر غذا بخورید . اجازه بدهید که مغزتان درست و به موقع فرمان دست کشیدن از غذا را صادر کند قبل از آنکه شما 100 لقمه اضافه تر خورده باشید .

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.