ویژگی های کنکور ۸۶ تشریح شد

ویژگی های کنکور 86 تشریح شد

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور ویژگی‌های کنکور سراسری ورود به دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی سال 86 کشور را تشریح کرد.

به گزارش فارس، عبدالرسول پورعباس در نشستی خبری با اشاره به این‌که ثبت‌نام امسال به دو صورت اینترنتی و کاغذی صورت ‌پذیرفت، گفت: 200 هزار داوطلب به صورت اینترنتی و یک میلیون داوطلب به صورت دستی در کنکور 86 ثبت‌نام کردند.
وی درباره دلایل توجه کمتر داوطلبان به ثبت‌نام اینترنتی اظهار کرد: مشاوران، معلمان و مراکز خصوصی داوطلبان را به سوی ثبت نام دستی هدایت کردند، در حالی‌که ثبت نام دستی آمار اشتباهات داوطلبان را بالا می‌برد به طوری‌که سال گذشته در کارشناسی ارشد هزار نفر و در کارشناسی 3 هزار داوطلب دچار اشتباه در انتخاب رشته شدند.
رئیس سازمان سنجش با تاکید بر اینکه در کنکور سال آینده ثبت‌نام دستی نخواهد بود و فقط اینترنتی است درباره دفترچه شماره 2 گفت: دفترچه شماره 2 به صورت کامپیوتری و توسط دانشگاه‌ها به روز می‌شود به همین دلیل احتمال خطا در این‌ دفترچه کاهش می‌یابد.
وی با بیان اینکه امسال تمهیدات ویژه امنیتی در نظر گرفته شده است، اظهار کرد: فضای قرنطینه سوالات امسال افزایش یافته است ضمن اینکه دفترچه‌ها کوچک‌تر شده و پلمپ آخر آنها جلوی داوطلبان باز می‌شود.
پورعباس با اشاره به اینکه امسال 5 دقیقه پس از آغاز آزمون سوالات روی سایت سازمان سجش قرار می‌گیرد، افزود: کلید اولیه کنکور ، 2 ساعت پس از آزمون روی سایت سازمان سنجش قرار می‌گیرد.
وی با تاکید بر اینکه هیچکس زودتر از مردم در جریان نتایج کنکور 86 قرار نمی‌گیرد، گفت: امسال بر اساس آیین‌‌نامه تخلفات کنکور همراه داشتن تلفن همراه و ماشین حساب تخلف است و مشمول اخطار کتبی، درج در پرونده، اعلام به مراجع ذی‌ربط و محرومیت از گزینش در همان سال می‌شود. همچنین استفاده از تلفن همراه و ماشین حساب از یک تا 10 سال محروم شدن از آزمون‌های بعدی را دربر دارد.

* نت برداری در کنکور تقلب است

رئیس سازمان سنجش با اشاره به اینکه نت برداری چه برای خود و چه به منظور کمک به دیگران تقلب محسوب می‌شود و سبب محرومیت از کنکور تا 3 سال می‌شود، ادامه داد: در کنکور سال گذشته 50 داوطلب نت داشتند و در حال حاضر حدود 100 پرونده تقلب در سازمان سنجش وجود دارد که منجر به محرومیت داوطلبانه از کنکور شده است.
وی گفت: اگر تقلبی از غیر داوطلبان دیده شود 1 تا 5 میلیون تومان جریمه و 1 تا 10 سال محروم شدن از کنکور و معرفی به مراجع قضایی را به همراه دارد.
پورعباس گفت: امسال در پایان هر درس یک سوال با این مضمون که " نظر شما درباره وضع علمیتان در این درس چیست؟" به داوطلبان داده می‌شود، داوطلبی که این سوال را پاسخ دهد یک نمره مثبت می‌گیرد اما برای داوطلبی که این سوال را پاسخ ندهد سوال حذف می‌شود.
وی با تاکید بر این‌که داوطلبان باید توجه داشته باشند که معدل آنها روی کارت ورود به آزمونشان ثبت می شود و باید این معدل درست باشد، اظهار کرد: در صورتی که معدل درست نباشد داوطلب می‌تواند با گرفتن کپی از کارت معدل صحیح خود را برای سازمان سنجش ارسال کند در غیر این صورت پس از قبول شدن داوطلب در کنکور قبولی وی منتفی است.
رئیس سازمان سنجش با بیان این‌که 100 سوال عمومی برای داوطلبان کنکور درنظر گرفته شده است، گفت: اعلام اولیه نتایج که سه برابر ظرفیت است در هفته اول مرداد ماه به صورت اینترنتی صورت می‌پذیرد و همزمان با اعلام نتایج پاسخنامه 10 هزار نفر اول گروه های آزمایشی ریاضی و فنی، تجربی و انسانی و 5 هزار نفر اول گروه های آزمایشی زبان و هنر روی سایت سازمان سنجش قرار می‌گیرد.

* داوطلبان برای انتخاب رشته نیازی به مراکز انتخاب رشته ندارند

وی تاکید کرد: داوطلبان به هیچ وجه برای انتخاب رشته نیازی به مراجعه به مراکز انتخاب رشته ندارند چرا که انتخاب رشته فقط بر اساس سلیقه و علاقه‌مندی داوطلبان صورت می‌پذیرد.
رئیس سازمان سنجش گفت: مراکز انتخاب رشته انتخابی برای داوطلب می‌کنند که مطمئن هستند وی قبول می شود، سال گذشته حدود 5 هزار داوطلب به سازمان سنجش مراجعه کرده بودند که بر اساس راهنمایی مراکز انتخاب رشته انتخاب رشته نادرست داشتند این افراد با رتبه‌های خوب به سمت رشته‌هایی که مورد علاقه‌شان نبود راهنمایی شده بودند در حالی که می توانستند در رشته مورد علاقه خود پذیرش شوند.
وی همچنین گفت: در حال حاضر سازمان سنجش با سازمان ثبت احوال جلساتی دارد تا از این پس داوطلبان با وارد کردن کد ملی خود اطلاعات شخصی خود را مانند عکس و مشخصات را دریافت کنند و فقط اطلاعات مربوط به انتخاب رشته را وارد کنند که در این صورت احتمال خطا بسیار کاهش می‌یابد ضمن اینکه زمان ثبت‌نام نیز از 20 دقیقه به 10 دقیقه کاهش می‌یابد.

* 450 هزار داوطلب در کنکور 86 پذیرش می‌شوند

رئیس سازمان سنجش با اشاره به اینکه امسال 450 هزار داوطلب در دانشگاه های روزانه و شبانه و پیام نور پذیرش می‌شوند، گفت: در کنکور 86 حدود 60 هزار نفر بیشتر از کنکور 85 پذیرش می‌شوند.
وی افزود: در کنکور 86 حدود 75 هزار دانشجو در دانشگاه‌های روزانه پذیرش می‌شوند.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.