مرور روزنامه های تهران: چهارشنبه ۳۰ خرداد

مرور روزنامه های تهران: چهارشنبه 30 خرداد

روزنامه های صبح امروز تهران در صدر اخبار خود از تشنج در جلسه مجلس نوشته اند که به دنبال سئوال های متعدد نمایندگان اقلیت از رییس جمهور و وزیران به وجود آمد. به تاخیر افتادن تعیین تکلیف بنزین برای چندمین بار، اظهار نظر دبیر شورای امنیت ملی درباره پرونده هسته ای و حمله شدید فرمانده نیروی انتظامی به رسانه های مخالف طرح مبارزه با بدحجابی و اوباش از جمله مطالب دیگر این روزنامه هاست.Go to fullsize image

روزنامه کارگزاران مصاحبه ای با محمدرضا خاتمی را منتشر کرده که طی آن وی گفته است دوم خرداد را مردم خلق کردند و اگر آن‌ها اراده کنند، باز هم بزرگتر از دوم خرداد را خواهند آفرید.

آقای خاتمی افزوده که در این صورت نه ناظران و نه مجریان با بیل‌های شکستنی خود جلوی سیل را نخواهند توانست گرفت اما ما هم به سهم خود باید ادای وظیفه کنیم و بتوانیم با سازمان‌دهی مناسب و با ادبیات کارآمد و مردم‌‌ فهم، حضور آگاهانه مردم را بیشتر کنیم .

نایب رییس سابق مجلس به نوشته کارگزاران در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر جرکت کشور به سمت بحران‌‌های سیاسی و اقتصادی و این که آیا واقعا کاری از دست بزرگان این آب و خاک برای رهایی از این وضعیت ساخته است؟ گفته من هم با شما هم عقیده هستم، با ادامه چنین روندی هر روز ما بدتر از روز پیش خواهد بود، من هم معتقدم در چنین شرایطی بزرگان کشور که یقین دارم آن ‌ها هم نگران هستند، مسوولیت بزرگی دارند. ما در دیدارها و مذاکرات خود نگرانی ‌های خود را منتقل کرده ‌ایم و همان‌گونه که انتظار داشتیم اکثریت آن‌ها اعم از محافظه ‌‌کار و اصلاح ‌‌طلب را شریک دغدغه‌های خود یافتیم اما اینکه چرا در همه این مسایل مهم نقش جدی ایفا نمی‌ کنند، این سوالی است که برای خود ما هم بی ‌‌پاسخ مانده است.

روزنامه های مختلف امروز صبح گزارش اصلی خود را به بنزین اختصاص داده اند و رسالت از قول معاون وزارت نفت نوشته سهمیه بندى بنزین همچنان بلاتکلیف مانده و در انتظار تصمیم دولت است. مسئول پالایش و توزیع فرآورده های نفتی که توزیع بنزین هم در حوزه مسوولیت وی است گفته جلسه روز دوشنبه براى تعیین تکلیف سهمیه بندى تشکیل نشد به همین دلیل در شرایط کنونى سهمیه بندى بنزین فعلا بلاتکلیف است.

همبستگی در گزارش اصلی خود نوشته در حالی که دو روز قبل وزیر نفت قاطعانه گفته بود روز سه ‌شنبه به ‌طور قطع تکلیف سهمیه ‌بندی بنزین خودروهای شخصی و نرخ هر لیتر بنزین مشخص خواهد شد، اما دیروز اعضای هیات دولت این موضوع را مورد مذاکره قرار ندادند و تعیین تکلیف به روزهای آتی موکول شد این در حالی است که حدادعادل رییس مجلس شورای اسلامی از دولت نهم خواسته بود که برای رعایت قانون تا اواخر خرداد وضعیت بنزین را مشخص کند.

به نوشته همبستگی ماجرای سهمیه‌ بندی بنزین همانند کاهش نرخ سود بانکی شده که دولت در این مدت نتوانست تکلیف مردم را مشخص کنند. نمایندگان مجلس نیز خطاب به دولتی‌ها گفته‌ اند اگر نجنبید، میزان سهمیه ‌بندی خودروهای شخصی و نرخ آزاد هر لیتر بنزین را در قالب یک طرح دو فوریتی تقدیم مجلس می‌ کنیم و آن وقت دولت مجبور است که قانون را رعایت کند، اما دولت تا کنون قانون مصوبات مجلس مبنی بر اینکه از اول خرداد بنزین سهمیه ‌بندی شود را اجرا نکرده است.

اعتماد نوشته یکی از عینی ترین نمودهای عملکرد اقتصادی دولت و مجلس اصولگرا مربوط به مباحث چگونگی عرضه بنزین به مصرف کنندگان است واگرچه هنوز بنزین سهمیه بندی نشده و زمان سهمیه بندی هم قطعی نیست اما صرف انتشار این خبر به اندازه کافی میان مردم التهاب ایجاد کرده که آنان را مقابل پمپ بنزین ها به صف بکشاند.

این روزنامه گزارش کرده که طی روزهای گذشته صف های چند کیلومتری مقابل پمپ بنزین ها ایجاد شد.

همبستگی، اعتماد، کارگزاران، هم میهن و اعتمادملی تشنج در جلسه مجلس را در صدر اخبار خود آورده و نوشته اند تذکرات کم سابقه و فراوان شماری از نمایندگان مجلس به رییس‌ جمهوری و شماری از وزرا و اصرار کم سابقه محمدرضا باهنر بر نخواندن نام نمایندگان جلسه روز گذشته مجلس را برای ۲۰ دقیقه به تشنج کشاند.

اعتماد در شروع گزارشی در این باره نوشته وضع اقتصادی کشور به گونه ای درآمده است که فشارهای زیادی از ناحیه افکار عمومی به دولتمردان و مجلسیان برای پاسخگویی وارد می آید و هرچه به زمان انتخابات مجلس هشتم نزدیکتر می شویم، علاوه بر افکار عمومی میل گروه های منتقد برای نقد عملکرد اصولگرایان حاکم بر مجلس و دولت بیشتر می شود و در عوض اصولگرایانی که بر این مناصب قرار گرفته اند رغبت کمتری برای ارائه عملکرد خود نشان می دهند.

به نوشته اعتماد شاید به همین دلیل است به محض اینکه این روزها اساتید و کارشناسان منتقد به انتقاد از عملکرد دولت و مجلس اصولگرا می پردازند بلافاصله با اتهاماتی نظیر مرتبطان با باندها و مافیای ثروت و قدرت مواجه می شوند،اما این در واقع بخشی از ماجرا است چرا که تحولات زیرین لایه های جامعه در کنار واقعیات عینی و ملموس اقتصاد کشور به گونه یی است که اصولگرایان ناچار از پاسخگویی خواهند بود.

به گزارش اعتماد بالا گرفتن معضل قاچاق فیلم های ایرانی لازم بود تا عده زیادی از سینماگران در قالب گردهمایی بزرگی اعتراض نمادین خود را به وضعیت پیش آمده برای کلیت سینما ابراز کنند. به جرات می توان گفت موزه سینما دیروز برای نخستین بار میزبان تعداد قابل توجهی چهره سرشناس سینمایی اعم از تهیه کننده، کارگردان، بازیگر بود که در یک محل گرد هم آمده بودند تا از حقوق تضییع شده سینما دفاع کنند.

اعتماد نوشته ماجرای قاچاق فیلم های ایرانی از ماه گذشته با عرضه نسخه غیرمجاز دو فیلم همزمان با اکران شان در سینماها وارد مرحله تازه ای شد. این اقدام با حواشی فراوانی که یافت واکنش تند تهیه کنندگان فیلم ها را دربرداشت. خبرهایی هم رسیده است مبنی بر اینکه نام چند فیلم مطرح اکران تابستان نیز در لیست قاچاقچیان قرار گرفته و قرار است همزمان و چه بسا پیش از نمایش، در سطح کشور توزیع شود.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.