هشدار درباره کاهش تغذیه با شیر مادر

هشدار درباره کاهش تغذیه با شیر مادر

سازمان های بین المللی در مورد خطرات ناشی کاهش تغذیه کودکان با شیر مادر در برخی مناطق جهان هشدار داده اند.
شیر دادن
به گفته کارشناسان تغذیه با شیر مادر خطر ابتلای نوزاد به برخی بیماریها را کاهش می دهد

سازمان بهداشت جهانی و صندوق کودکان سازمان ملل متحد - یونیسف - در گزارش مشترکی درباره کاهش تغذیه با شیر مادر در کشورهای منطقه شرق آسیا و حوزه اقیانوس آرام خطرات ناشی از این روند را گوشزد کرده و خواستار مقابله با آن شده اند.

در این گزارش آمده است که کاهش در تغذیه با شیر مادر و استفاده از جایگزین های دیگر باعث افزایش نرخ مرگ و میر نوزادان در این منطقه شده است.

این گزارش در اجلاس سلامت نوزادان در مانیل، پایتخت فیلیپین، مطرح شده و تهیه کنندگان آن تاکید کرده اند که تغذیه با شیر مادر قطعا عاملی موثر در سلامت نوزاد است.

کارشناسان شرکت کننده در اجلاس مانیل گفته اند که باید اقدامات موثری در جهت آگاه سازی والدین در باره زیان های استفاده از جایگزین های شیر مادر صورت گیرد.

کاهش مرگ و میر
بین سالهای 2000 و 2005 میلادی تعداد نوزادان کامبوجی که با شیر مادر تغذیه می شدند شش برابر شد و در همین مدت نرخ مرگ و میر نوزاد در این کشور بیش از یکسوم کاهش یافت


در گزارش سازمان ملل آمده است که تجربه به دست آمده از اجرای برنامه ترویج تغذیه با شیر مادر در کامبوج نشان داد که این شیوه قطعا به کاهش چشمگیر در نرخ مرگ و میر نوزادان منجر می شود.

در مقابل، استفاده از جایگزین های مختلف در سایر کشورهای منطقه عاملی مهم در کاهش مقاومت نوزاد در برابر بیماری ها بوده است.

در سال 2000 میلادی از هر ده نوزاد کامبوجی در سن شش ماهگی، تنها یک نوزاد از شیر مادر تغذیه می شد.

با اجرای برنامه ترویج تغذیه با شیر مادر، در سال 2006 این رقم به شش نوزاد در هر ده نوزاد افزایش یافت.

این رقم برای سایر کشورهای آسیایی تنها 35 درصد، یعنی حدود سه نوزاد در هر ده نوزاد است.

کودکان سالم تر

به گزارش سازمان بهداشت جهانی، در فاصله سال 2000 تا 2006، نرخ مرگ و میر نوزاد در کامبوج بیش از سی درصد کاهش یافت و نمی توان ارتباط بهبود در این زمینه را با گرایش مادران کامبوجی به تغذیه نوزادان با شیر خود نادیده گرفت.

جایگزین های شیر مادر
بسیاری از خانواده های آسیایی تغذیه با جایگزینها شیر مادر را برای نوزاد مفید می دانند


دکتر چسا لوتر، کارشناس سازمان بهداشت جهانی، گفته است که ترویج تغذیه با شیر مادر به مساله هزینه استفاده از جایگزین های دیگر ارتباط ندارد بلکه مساله اصلی تلاش برای جلوگیری از مرگ و میر نوزادان در کشورهای در حال توسعه است.

به گفته وی، به خصوص در مناطق محروم از آب پاکیزه و بهداشت عمومی، آماده کردن شیر خشک و سایر جایگزین ها بدون آلودگی به عوامل بیماری زا، تغذیه با شیر مادر قطعا به نفع نوزادان است.

اما حتی در کشورهای پیشرفته نیز تحقیقات نشان داده که نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند از قوه شناسایی بیشتری برخوردارند و کمتر در معرض ابتلا به بیماری دیابت نوع 2 قرار می گیرند.

خبرنگار بی بی سی می گوید در مناطق مختلف کامبوج، مشاهده پوسترهایی با تصویر مادری در حال شیردادن نوزاد خود کاملا عادی است.

همچنین، مقامات محلی در مناطق روستایی کامبوج تسهیلات مناسبی را برای استفاده مادران شیرده ایجاد کرده اند.

تظاهرات مخالفان شیر خشک در مانیل
مخالفان شیر خشک علیه تبلیغات شرکتهای تولید کننده دست به تظاهرات زدند


شرکت کنندگان در اجلاس مانیل تاکید دارند که سایر کشورهای منطقه نیز باید از نمونه کامبوج پیروی کنند.

آنان همچنین خواستار اقدامات بیشتری برای مقابله با تبلیغات گسترده شرکت های تولید کننده شیر خشک و غذاهای جایگزین شده اند و جمعی از طرفداران تغذیه با شیر مادر در برابر ساختمان محل برگزاری اجلاس مانیل علیه این شرکت ها دست به تظاهرات زدند.

به گفته یکی از شرکت کنندگان در اجلاس مانیل، بسیاری از خانواده ها در کشورهای شرق آسیا بر این تصور هستند که شیر خشک برای نوزاد بهتر از شیر مادر است.

در همانحال، اتحادیه تولیدکنندگان شیر خشک در فیلیپین برای جلوگیری از اجرای مقررات جدید عرضه این محصول به اقدام حقوقی متوسل شده اند.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.