دریافت پناهندگی سیاسی دشوارتر شده است

دریافت پناهندگی سیاسی دشوارتر شده است

سازمان ملل متحد هشدار داده است که نگرانی بسیاری از کشورهای جهان از نفوذ تروریسم باعث سختگیری بیشتر در اعطای پناهندگی سیاسی شده است.
اردوگاه آوارگان عراقی
جنگ و خشونت همچنان بزرگترین عامل آوارگی در جهان است

آنتونیو گوترس، کمیسر عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، گفته است که برخی از دولت ها از بیم ورود عوامل تروریستی به کشورهای خود چنان محدودیت هایی را برای پذیرش مهاجر وضع کرده اند که عملا به خودداری از دادن پناهندگی به پناهجویان واقعی انجامیده است.

پس از حملات انتحاری یازدهم سپتامبر سال 2001 در آمریکا، برخی از کشورهای غربی نگران آن بوده اند که اعضای گروه های تروریستی برای عملیات خرابکاری در پوشش پناهجو و مهاجر در صدد ورود به این کشورها برآیند و به این دلیل، از پذیرش پناهجویان اکراه داشته اند.

آقای گوترس، که به مناسبت روز جهانی پناهندگی در مصاحبه ای با بی بی سی شرکت کرده بود، گفته است که پناهجویان تروریست نیستند، بلکه قربانیان تروریسم محسوب می شوند.

سازمان ملل متحد تخمین می زند که در سال گذشته، حدود چهل و چهار میلیون نفر در سرتاسر جهن به دلیل مواجهه با آزار یا خشونت ناگزیر شده اند از محل سکونت خود بگریزند.

برخی از این افراد به کشورهای دیگر پناه برده اند اما اکثر آنان در کشورهای خود آواره شده اند.

کمیسر عالی سازمان ملل در امور پناهندگان جامعه جهانی را متهم کرده است که به مشکلات پناهجویان و آوارگان توجه کافی نمی کند و حمایت لازم را از آنان به عمل نمی آورد.

تحول امیدوار کننده

با وجود شرایط دشوار پناهندگان و پناهجویان در سال گذشته، سازمان ملل متحد از نشانه های امیدوار کننده ای نیز خبر داده است.

آوارگان لبنانی پس از بازگشت به خانه های خود
آوارگانی پس از بازگشت به محل سکونت خود به کمکهای بین المللی نیاز دارند


براساس گزارش کمیساریای عالی پناهندگان، در سال گذشته میلیونها تن از آوارگان کشورهایی مانند سودان، افغانستان و جمهوری دموکراتیک کنگو به محل سکونت خود بازگشتند.

اما آقای گوترس خود ناظر دشواری هایی بوده که پناهندگان پس از بازگشت از آوارگی چندین ساله با آنها دست به گریبان بوده اند.

در جنوب سودان، که برقراری صلح بین شورشیان و دولت مرکزی پس از سالها درگیری باعث برقراری آرامش شده است، هزاران نفر به محل سکونت خود باز می گشته اند اما برای از سرگیری زندگی عادی به کمک نیاز دارند.

اما در مورد پذیرش پناهجویان جدید، به گفته کمیسر عالی سازمان ملل در امور پناهندگان، واکنش کشورهای غربی متفاوت بوده است.

در حالیکه برخی کشورها شرایط بسیار سختی را برای پذیرش پناهجو به کار برده اند، کشورهای دیگری نیز، به گفته آنتونیو گوترس، "روشی سخاوتمندانه در پذیرش و حمایت از پناهجویان عراقی در پیش گرفته اند."

سوئد و هلند از جمله کشورهایی هستند که آقای گوترس آنها را به خاطر روش سخاوتمندانه در قبال پناهجویان مورد ستایش قرار داده است.

کمیسر عالی سازمان ملل تاکید دارد که درگیری نظامی مهمترین عامل آوارگی در جهان است و از جمله جنگ عراق به آوارگی حدود دو میلیون نفر در داخل و مهاجرت دو میلیون نفر دیگر به کشورهای دیگر منجر شده است.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.