جنجال حجاب دختر وزیر خارجه ترکیه

جنجال حجاب دختر وزیر خارجه ترکیه

حضور دختر وزیر خارجه ترکیه در مراسم دانش آموختگی با پوشش اسلامی که با روح لائیک حاکم بر این کشور مغایرت دارد، جنجال برانگیخت.

به گزارش مهر به نقل از روزنامه زمان ، شورای آموزش عالی ترکیه دو روز پس از شرکت کبری گل دختر محجبه عبدالله گل، وزیر امور خارجه ترکیه در مراسم جشن فارغ ‌التحصیلی دانشجویان دانشگاه بیلکن، تحقیق درباره این رخداد نادر را که برخلاف قوانین آموزش عالی ترکیه است، آغاز کرد.

در صورت محکومیت مسئولان دانشگاه بیلکن در تحقیقات شورای آموزش عالی ترکیه، این شورا طبق قانون می‌ تواند بر اساس میزان قصور مسئولان، حکمی متناسب با آن صادر کند.

بر اساس قوانین نظام آموزشی ترکیه، حضور دختران با حجاب در مراکز آموزشی این کشور ممنوع و بر خلاف روح لائیک حاکم بر این کشور است.

فرزندان دولتمردان اسلامگرای ترکیه چون رجب طیب اردوغان، نخست‌ وزیر این کشور، به دلیل رعایت حجاب نمی‌توانند در کشور مسلمان خود به تحصیلات ادامه دهند، به همین دلیل اغلب در کشورهای اروپایی و آمریکا به تحصیلات دانشگاهی خود ادامه می‌دهند.

در موارد بسیاری نیز زنان صبح حجاب خود را بر می‌دارند و هنگام خروج از دانشگاه یا محل کار دوباره آن را بر سر می‌گذارند. این یکی از شیوه‌هایی است که بیشتر زنان ترک به آن پناه برده‌اند تا هم حجاب و هم کار و دانشگاه خود را حفظ کنند. اما زنان دیگری هم هستند که کلاه یا کلاه گیسی به جای حجاب بر سرشان قرار می دهند که البته این کار خشم دولت را بر نمی‌انگیزد .

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.