پوتین:خواهان دیدار با احمدی نژاد هستم ولی بوش نمی‏گذارد

پوتین:خواهان دیدار با احمدی نژاد هستم ولی بوش نمی‏گذارد

روسها که در جلسه G8 پیشنهاد استقرار سپر موشکی آمریکا در آذربایجان مطرح نموده بود به دنبال جلب اطمینان ایران هستند تا ثابت کنند این استقرار هیچ خطری برای ایران ندارد تا این موضوع موجبات تیرگی روابط ایران وروسیه را فراهم نیاورد که بعد از مواضع دوگانه روسیه در قبال پرونده هسته ای ایران وایجاد موانع مختلف در راه ساخت نیروگاه بوشهر از سوی پیمانکار روسی کمی تیرگی در روابط احساس می شود وروسیه شدیداً از آن گریزان است . Go to fullsize image

بنابر گزارش سرویس بین الملل سپهر و به نقل از سایت رادیو اروپای آزاد، مسکو به ایران اطمینان داده است که این کشور به آمریکا اجازه ی استفاده از امکانات راداری خود در آذربایجان موسوم به قبله را به عنوان بخشی از سپر موشکی بر علیه ایران نخواهد داد و این علیرغم پیشنهاد هفته ی گذشته ی ولادیمیر پوتین به جورج بوش می‏باشد.
بنابر این گزارش پیشنهاد اولیه روسیه به آمریکا، تقریباً مانوری برای داشتن موضع برتر در مذاکرات بر سر سیستم دفاع ضد موشکی بوده است و پوتین به نوعی به بوش بلوف زده است
اینترفکس نیز از مسکو گزارش کرد ، روز شنبه مذاکراتی بین سرگی کیسلایاک و غلام رضا انصاری سفیر ایران در مسکو در جهت حل مشکل هسته ای ایران صورت گرفت.
بر پایه ی این گزارش، دیپلمات‌ها‌ی دو طرف راجع به مسائل بین المللی و برنامه‌ها‌ی هسته ای جمهوری اسلامی ایران به بحث پرداختند.
گفته می شود سرگی کیسلایاک مقام ارشد وزارت خارجه روسیه در رابطه با اطمینان به ایران در رابطه با سپر موشکی آمریکا بوده وگفته می شود مقامات روسی خواهان گسترش روابط تهران ومسکو درسطح بالاتر از شرایط فعلی شده اند وحتی مبحث سفر ولادمیر پوتین به تهران مطرح شده است .

در همین حال علاء الدین بروجردی، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس و از افراد نزدیک به دکتر علی اکبر ولایتی (رییس ستاد  انتخابات ولایتی در زمان انتخابات) در گفت و گو با خبرنگار سپهر در مورد دیدار چند ماه پیش ولایتی و پوتین گفت: من شنیدم در این دیدار، پوتین به دکتر ولایتی می‌گوید: من خواهان دیدار با احمدی نژاد هستم ولی نمی‏دانم چرا بوش اینقدر به او حساس است به طوری که شخصا از من درخواست کرده که از دیدار با احمدی نژاد پرهیز کنم.

پوتین اضافه کرده: بوش بخشی از به ثمر ننشستن سیاستهای دولت خویش در عرصه سیاست خارجی را متوجه شخص احمدی نژاد می‌داند.

بروجردی تاکید کرد: در این دیدار پوتین طرحی مناسب برای پرونده هسته ای ایران ارائه کرده و مجلس در اولین فرصت به بررسی همه جانبه آن خواهد پرداخت.

وی رفتن ولایتی به عنوان فرستاده ویژه رییس جمهور به روسیه را گامی مثبت در راستای فراگیر کردن دایره اصولگرایی و اهداف دولت خواند.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.