صف های طولانی جلوی پمپ بنزین ها در تهران

صف های طولانی جلوی پمپ بنزین ها در تهران

با نزدیک شدن به زمان آغاز سهمیه بندی بنزین، برخی گزارش ها از صف های طولانی جلوی پمپ بنزین ها در شهر تهران حکایت دارد.
پمپ بنزین
به خاطر ذخیره کردن بنزین چند مورد آتش سوزی در تهران رخ داده است

طبق گزارش ها، در برخی جایگاه های عرضه بنزین های در تهران، ماشین ها صف کشیده اند تا نوبت سوختگیری آنها برسد. روز به روز بر طول این صف ها که از مدتی پیش آغاز شده، اضافه می شود.

برخی شهروندان تهرانی می گویند که چنین شلوغی را در چند سال اخیر جلوی پمپ بنزین ها به یاد ندارند.

برخی صاحبان خودروها، دلیل این شلوغی را تلاش صاحبان خودرو برای خرید هرچه بیشتر بنزین پیش از آغاز سهمیه بندی عنوان می کنند.

اخیرا سازمان آتش نشانی چندین حادثه آتش سوزی مربوط به احتکار بنزین را گزارش داده است.

بر اساس یکی از این گزارش ها، شخصی در زیر زمین خانه اش در شرق تهران هزار لیتر بنزین را در گالن های 200 لیتری نزدیک آبگرمکن ذخیره کرده بود. این گالن ها با روشن شدن آبگرمکن، آتش گرفته و دو نفر از ماموران آتش نشانی نیز زخمی شده اند.

سازمان آتش نشانی از مردم خواسته است از نگهداری و ذخیره بنزین و مایعات قابل اشتعال در منزل مسکونی و مکان های ناامن خودداری کنند.

سوای موضوع ذخیره سازی بنزین، برخی شهروندان تهرانی می گویند یکی از دلایل اصلی شلوغی پمپ بنزین ها، استفاده از کارت هوشمند بنزین است که باعث شده تا زمان سوختگیری نسبت به شرایط عادی بیشتر شود.

 برخی صاحبان خودروها، دلیل این شلوغی را احتکار بنزین می دانند و می گویند صاحبان خودروها، بنزین را برای روزهای سهمیه بندی ذخیره می کنند
 

به نظر می رسد عمده نگرانی مردم این است که به دلیل کمبود احتمالی بنزین، نتوانند در روزهایی که به ماشین احتیاج دارند، از وسیله نقلیه شخصی استفاده کنند.

بلاتکلیفی

با آنکه کاظم وزیری هامانه وزیر نفت ایران قول داده بود روز دوشنبه 28 خرداد جلسه ای برای تعیین سهمیه بنزین تشکیل می شود ولی بر اساس گزارش ها، این جلسه برگزار نشده است.

سهمیه بندی بنزین بارها به تاخیر افتاده اما دولت قول داده است پیش از آغاز تابستان برنامه سهمیه بندی را اجرا می کند.

گزارش ها نشان می دهد که دولت مشغول بررسی پیشنهاداتی است که برای سهمیه بندی ارائه شده است.

بر اساس یکی از مهمترین پیشنهادات، برای خودروها شخصی 4 لیتر و برای تاکسی ها 30 لیترسهمیه بنزین در نظر گرفته شده است.

در این پیشنهاد برای موتورسیکلت ها یک لیتر، وانت ها 20 لیتر و آژانس ها نیز 20 لیتر بنزین روزانه در نظر گرفته شده است.

طرح سهمیه بندی بنزین که قرار بود اول خرداد ماه آغاز شود به دلایل بروز مشکلات فنی در توزیع کارت هوشمند و نگرانی از پیامدهای اجتماعتی آن به تاخیر افتاده است.

دولت قول داده اجرای طرح سهمیه بندی بنزین را از یک هفته دیگر آغاز کند اما هنوز میزان سهمیه ها مشخص نیست و صاحبان خودروها در بلاتکلیفی به سر می برند.

به عقیده کارشناسان، دولت در اجرای طرح سهمیه بندی بنزین با سردرگمی مواجه است و طرح روشنی برای سهمیه بندی بنزین ندارد و این سردرگمی اکنون به جامعه سرایت کرده و باعث نگرانی مردم شده است.

به گفته کارشناسان، تا زمانی که وضعیت سهمیه بندی بنزین روشن نشود و دولت میزان سهمیه ها را اعلام نکند، صف های جلوی پمپ بنزین ها ادامه خواهد داشت و بهتر است دولت هر چه زودتر خود را از زیر فشار روانی سهمیه بندی بنزین خلاص کند.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.